SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Data: 10.09.2014
Prowadzący:
Opiekun:
Grupa wiekowa: 4,5 latki
Liczba godzin: 6
Tematyka tygodnia: Jesienne drzewa
Temat dnia: W lesie
Cele ogólny:
- kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą,
- uwrażliwienie na piękno przyrody i konieczność jej poszanowania,
- rozwijanie swobodnej ekspresji ruchowej i inwencji twórczej dziecka.
Cel operacyjny:
Dziecko :
- słucha wiersza i wypowiada się na jego temat,
- wie jak należy zachowywać się w lesie,
- dopasowuje odpowiednie emblematy do ilustracji,
- swobodnie wyraża za pomocą ruchu treść opowiadania,
- wie jakie zwierzęta można spotkać w lesie,
- ćwiczy sprawność ruchową i manualną
Formy organizacyjne:
zbiorowe, indywidualne
Metody:
czynna, słowna, oglądowa, aktywizująca
Pomoce i środki dydaktyczne:
wiersz „ Zielone serce”, plakaty z rysunkami drzewa chorego i zdrowego, listki z buźkami do naklejania, utwór „Cztery pory roku” A. Vivaldiego, opowieść do zabawy ruchowej, obrazki ze zwierzętami, liście, farby, kolorowe kartki A4, obrazki ze zwierzętami, zasuszone liście.
Przebieg zajęć:
1) Przywitanie dzieci.
2) Pogadanka z dziećmi na temat spacerów do lasu i zasad zachowywania się w nim.
3) Recytacja wiersza „ Zielone serce” i wypowiedzi dzieci na jego temat.
4) Dzieci otrzymują listki - buźki uśmiechnięte i smutne i naklejają je na odpowiednie drzewo- zdrowe lub chore na plakacie.
5) Opowieść ruchowa przy utworze „ Cztery pory roku” A. Vivaldiego i swobodna ekspresja ruchowa dzieci odzwierciedlająca treść opowiadania.
6) Pogadanka z dziećmi na temat zwierząt jakie można spotkać w lesie oraz pokaz obrazków z gatunkami różnych zwierząt.
7) Wykonanie prac plastycznych poprzez nasienie kolorowych farb na powierzchnie liścia i odbicie go na kolorowej kartce.
8) Rozdanie dzieciom nagród.
....................................... .........................................
podpis opiekuna praktyk podpis praktykanta