Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej dla uczniów klasy III
Nazwisko prowadzącego: Komendera Marzena
Data prowadzonych zajęć: 20.02.2010
Grupa wiekowa: klasa III
Temat kompleksowy:”Moja miejscowość”
Temat zajęć: „Walory przyrodnicze mojej wsi.”
Cele główne:
-zapoznanie dzieci z wartościami i cennymi elementami ich miejscowości
-wzbudzanie w dzieciach ciekawości przyrodniczej
-wzbogacanie wiedzy dziecka na temat otoczenia i jego walorów
-budowanie pozytywnego nastawienia do środowiska
-obserwowanie i prowadzenie przez dzieci prostych doświadczeń przyrodniczych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wymienia walory swojego środowiska
poszerza swoją wiedzę na temat cennych obiektów w sowim otoczeniu
wie jakie miejsca w jego miejscowości są godne zobaczenia
odczuwa radość z przebywania w lesie,na świeży powietrzu,blisko natury
uwarzą swoją miejscowość za wartościową pod względem ekologicznym cenną i godną uwagi
potrafi wymienić pomniki przyrody swojej miejscowości i krótko o nich opowiedzieć
uczy się przez wrażenia słuchowe,dotykowe i wzrokowe
szanuje środowisko naturalne,potrafi odpowiednio zachować się w lesie
potrafi przeprowadzić prostą obserwację doświadczenie
Metody: czynna:uczestnictwo w rozmowie, w czasie dokonywania obserwacji i doświadczeń, kalkowanie kory drzew, malowanie cisu.
oglądowa:obserwacja wiatru, kory drzew
słowna:rozmowa o pomnikach przyrody
Formy: z całą grupą, zbiorowa
Środki dydaktyczne: lupy, lornetki, liście jaworu, kora jaworu, kocyki, ołówki, zeszyty, termometry
Przebieg wycieczki:
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi
|
-Kto z was wie w pobliżu jakiego pomnika przyrody się teraz znajdujemy? -Kto z was potrafi coś o nim powiedzieć?
Po 10 minutach odpoczynku nauczycielka wraz z dziećmi udają się do starego krzewu. Tam nauczycielka jako ciekawostkę podaję wiek krzewu- ok 400lat. Prosi dzieci by uważnie się mu przyjrzały i namalowały go( będzie to materiał wykorzystany do gazetki w kąciku przyrody)
-co to jest? -jak jest używane? -dla kogo zostało zbudowane? Potem udają się dalej w górę żółtym szlakiem
9.Nauczycielka w ½ drogi zatrzymuje się i wraz z dziećmi skręca w prawo urządzając postój na niewielkiej polanie na której znajduje się wieża leśniczan. Pyta dzieci czy wiedzą jak używane są wieże w pracy leśniczego. Pyta dzieci czy znają ich zastosowanie. Następnie prosi dzieci by dokonały obserwacji wiatru. Nauczycielka prosi dzieci by za pomocą rysunku- piktogramu przedstawiły dzisiejszy stan pogody. Następnie wyruszają dalej żółtym szlakiem.
10.Nauczycielka wraz z dziećmi dociera do krzyża na Jawornicy. Mówi dzieciom że ten krzyż jest również pomnikiem przyrody i opowiada jego historię, opowiada dlaczego się tam znalazł. Dzieci jedzą drugie śniadanie- czas na odpoczynek. Dzieci mogą zbierać borówki podziwiać piękno lasu. Nauczycielka daje dzieciom termometr by ponownie dokonały pomiaru temperatury
11.Powrót do szkoły
|
1.Dzieci ustawiają się w pary. Przypominają sobie zasady zachowania się w lesie.
2.Dzieci przypominają sobie zasady przechodzenia przez jezdnię. Starają się być ostrożne podczas przejścia przez pasy.
4.Dzieci podążają za nauczycielką
5.Dzieci otrzymują kartki i ołówki. Porównują kory drzew dotykając je (obserwacja przez zmysł dotyku) tworząc „kalki”. Inne siadają na kocykach i nasłuchują odgłosów ptaków (obserwacja przez zmysł słuchu) Jeszcze inne dokonują pomiaru temperatury za pomocą termometru.
6.Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki: -Jesteśmy w pobliżu cisu
-jest krzewem (lub drzewem) chronionym -jego owoce są trujące -nie wolno jeść ani dotykać owoców cisu -znajduje się pod ochroną.
Dzieci malują cis dokładnie mu się przyglądając (obserwacja przez zmysł wzroku)
7.Dzieci obserwują drzewo przez lupę albo „gołym okiem”, dotykają kory,opisują ją, porównują ją z korą cisu, wąchają liście, określają ich kształt, malują je w swoich zeszytach, dokonują obserwacji.
8.Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki:
-to jest paśnik -służy do dokarmiania dzikich zwierząt- kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt. Dzieci wypowiadają się jak inaczej można dokarmiać zwierzęta np. w czasie zimy- budowanie karmików -jest zbudowany przez leśniczych by dokarmiać dzikie zwierzęta.
9.Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki starając się same wymyślić odpowiedzi, są kreatywne. Następnie dokonują obserwacji wiatru. Sprawdzają w którą stronę przechylają się drzewa, określają czy jest silny czy słaby. Malują za pomocą piktogramów obecny stan pogody.(czy jest słonecznie czy pochmurno, czy wiatr jest silny czy słaby itp.
10.Dzieci uważnie słuchają opowiadań nauczycielki, potem rozkładają kocyki,jedzą drugie śniadanie, zbierają borówki lub po prostu odpoczywają. Następnie jeszcze raz dokonują pomiaru temperatury by sprawdzić czy wzrosła czy zmalała. Dzieci dokonują oceny różnicy temperatur i wyciągają wnioski. Następnie wszyscy wracają do szkoły.
|
|