konspekty, Piłka ręczna - Doskonalenie zwodu pojedynczego. Nauczanie rzutu z przeskoku w przód, KONSPEKT LEKCJI: 29


KONSPEKT LEKCJI: 42

DATA: 15.IX.2004

DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA

TEMAT: Doskonalenie zwodu pojedynczego. Nauczanie rzutu z przeskoku w przód.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ilość uczestników: 16

Klasa/ Płeć: I szkoły średniej/ M

Czas trwania zajęć: 45 min.

Przybory: piłki ręczne, kreda, chorągiewki.

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

1.Umiejętności: Uczeń potrafi wykonać poprawnie zwód pojedynczy. Uczeń opanował podstawy rzutu z przeskoku w przód.

2.Wiadomości : Uczeń zna technikę wykonania rzutu z przeskoku w przód.

3.Sprawność motoryczna. : Siła RR - Uczeń jest w stanie oddać silny rzut na bramkę

4.Akcent wychowawczy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie, podporządkowanie ustalonym regułom.

Imię i nazwisko prowadzącego:


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do koszykówki. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii.

2.Bieg dookoła sali, podchodzimy po piłki.

3.Bieg z toczeniem piłki PiL ręką.

4.Uderzenie piłki o parkiet oburącz,2 krążenia RR w tył.

5.J. w. w przód.

6.Zamykamy koło - poprzez wykonanie kozła staramy się przyspieszyć i złapać piłkę osoby przed nami.

7.J. w. w biegu tyłem wykonujemy obrót i chwytamy piłkę, znowu bieg tyłem.

8.Bieg - na gwizdek zatrzymanie na jedno tempo i podanie piłki pod NN.

9.W parach: 1 - leżenie tyłem RR w górze trzymają piłkę, 2 - leżenie tyłem.1 - skłon T w przód wkłada piłkę między NN partnera,2 - wykonuje leżenie przewrotne i powrót do leżenia tyłem,1 - zabiera piłkę z jego NN i przechodzi do leżenia tyłem.

10.W siadzie rozkrocznym toczenie piłki wokół siebie i podanie po ziemi do partnera.

11.Stojąc chwytamy jednocześnie piłkę i przeciągamy partnera na swoją stronę.

12.Chwytamy piłkę j. w. - wykonujemy obroty z podskokami.

2 min.

1 min.

3x

3x

3x

5x

5x

4x

5x 1i2

5x 1i2

1 min.

1 min.

- prowadzący wybiera berków (dwóch)

- w rozsypce na sali na liniach boiska

- rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego

-w parach na całej sali

-w parach na całej sali

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

1.Kozłowanie slalomem pomiędzy chor. zwód przed ostatnią i rzut na bramkę.

2.J.w. ze współpartnerem(jako czynny obrońca).

3.Ćw. w trójkach. 1 podaje do 2 , ten oddaje piłkę z powrotem, 1wykonuje zwód przed 3 i oddaje rzut.

4.Ćw. j. w.modyfikacja:1 nie wykonuje rzutu tylko podaje do 2, która wykonuje rzut w wyskoku w przód na bramkę.

5.Pokaz i objaśnienie techniki wykonania rzutu z przeskoku.

6.Stojąc w wykroku lewa N z przodu(u praworęcznych, leworęcz. Na odwrót) wykonujemy przeskok na N prawą z odprowadzeniem R rzucającej w tył jak do rzutu i jednoczesnym skrętem T.

7.Prawa N z przodu, wykonujemy jeden krok i reszta j. w.

8.W marszu wykonujemy przeskok i symulację rzutu z pracą R i T.

9.Ćw. z partnerem. W marszu zabieramy piłkę z ręki partnera i od razu wykonujemy przeskok z odprowadzeniem piłki. Następne ćwiczenie z prawidłowym rzutem.

10.W dwójkach podanie do partnera ,bieg otrzymanie podania i rzut z przeskoku na bramkę

11.Gra właściwa.

1 min.

2 min.

2 min.

2 min.

1 min.

2 min.

2 min.

3 min.

2 min.

2 min.

6 min.

-partner nie jest zbyt agresywny

-korekcja wykonania przeskoku

-do zaznaczenia przeskoku można położyć na ziemi jakąś przeszkodę np: szarfę

-lewo ręczni mają prawą N z przodu

-przeskok ma być rozpoczęty z N

-partner stoi z boku(po stronie ręki rzucającej)

-podanie i rzut z wyznaczonych linii

5.Uspokojenie organizmu

1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki.

1 min.

Ustawienie w rozsypce,

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

2 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

1 min.


