SCENARIUSZ ZAJĘCIA 3-4 LATKI
TEMAT BLOKU:,, Eskimosek i jego kraj”
TEMAT DNIA:,, Domek Eskimoska”
CELE OGOLNE:
- budzenie zainteresowań życiem ludzi na Dalekiej Północy niedostępnej do bezpośredniej obserwacji;
-zapoznanie z życiem i zwyczajami Eskimosów na podstawie pracy z ilustracją obrazkową;
-wzbogacenie słownika dzieci o nowe pojęcia - igloo, renifer,
- rozwijanie sprawności manualnych podczas zajęć plastycznych;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko poznaje życie Eskimosów;
-dziecko próbuję opowiadać ilustrację obrazkową dotyczącą życia Eskimosów;
-dziecko zna nowe pojęcia - igloo, renifer;
-dziecko potrafi podczas zajęć plastycznych rozwijać sprawności manualne.
METODY:
-słowna- przekazywanie treści żywym słowem;
-oglądowa: historyjka obrazkowa dotycząca tematu;
-czynna: działania dzieci;
-zajęcia praktyczne;
FORMY:
-zbiorowa;
-indywidualna zróżnicowana;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- zagadka; historyjka obrazkowa; kartka pomalowana na niebiesko dla każdego dziecka farbami( malowana przez dzieci na wcześniejszych zajęciach), pasta do zębów;
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. 1. Zaproszenie do zabawy rytmicznej pt : ,,Bałwankowa rodzina”; ,,Eskimosek”. Zachęcanie dzieci do improwizacji ruchów podczas zabawy.
2. Nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy tematycznej.
Czyta zagadkę nawiązującą do tematu.
,Domeczek cały ma z lodu
w lodowej mieszka krainie
z futer ma czapkę i buty
a poznasz go po dziarskiej minie”
Po przeczytanej zagadce nauczycielka umieszcza na tablicy postać Eskimoska oraz ilustracje obrazkową. Ilustracja obrazkowa przedstawia postać Eskimoska, mieszkanie, w którym mieszkają Eskimosi oraz postać reniferów- zwierzątek, które stanowią środek lokomocji Eskimosów.
Nauczycielka omawia ilustracje obrazkową jednocześnie wprowadzając nowe dla dzieci pojęcia tj: igloo, renifer. Zachęca dzieci do samodzielnych wypowiedzi;
- Kogo przedstawia obrazek?
- Czy Eskimosek ma ciepłe ubranko?
- Jak nazywa się jego mieszkanie?
-Z czego zbudowane jest mieszkanie Eskimoska?
-Jak nazywa się zwierzątko, które jest przyjacielem Eskimoska?
Nauczycielka opowiada dzieciom o życiu Eskimosów ich obyczajach, codziennych czynnościach.
3.Zaproszenie dzieci do zabawy muzyczno -ruchowej przy śpiewie piosenki ,,Eskimosek” - ćwiczenia pamięci.
Każde z dziecka otrzymuje instrument perkusyjny tj: trójkąt, tamburyny, kołatki, bębenki - dzieci tworzą małą orkiestrę podczas śpiewu.
II. 1. ,,Domek Eskimoska” -praca plastyczna z wykorzystaniem nowej dla dzieci techniki plastycznej.
Na poprzednich zajęciach dzieci pomalowały kartkę z bloku farbami kolorem niebieskim.
Nauczycielka na tablicy graficznej umieszcza domek Eskimoska namalowany pasta do zębów. Jeszcze raz pokazuje dzieciom, jak należy malować domek palcem przy użyciu pasty do zębów. Nauczycielka tę czynność powtarza kilka razy, aby w ten sposób dzieci mogły sobie przyswoić nową dla nich formę plastyczną.
Zadaniem dzieci będzie namalowanie na kartce o kolorze niebieskim domku Eskimoska pastą do zębów przy pomocy palca .
2. Omówienie , ocena i wystawa prac zrobionych przez dzieci.