Scenariusz zajęć

Temat: Oczy i serce szeroko otwarte.

Cel bezpośredni

Dziecko po zajęciach powinno wiedzieć:

Dziecko po zajęciach powinno umieć:

Metoda: zabawowa, poznawcza,

profilaktyczno-wychowawcza

Forma: zespołowa, indywidualna, grupowa

Pomoce: papierowe serduszka, oczka, choinka, kartki
z odrysowaną dłonią, arkusz z rozsypanką wyrazową, kartoniki przedstawiające różne miny, serduszka- puzzle.

Prowadzący: Sylwia Skraba.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie, piosenką pt. „ Chodźcie wszyscy tu do koła”.

  2. Rozwiązanie rozsypanki wyrazowej, będącej tematem zajęć.

  3. Wykonanie wizytówki, zareklamowanie siebie i własnego samopoczucia.

  4. Powieszenie wizytówek na choinkowym drzewku.

  5. Przeczytanie listu od pomocnika św. Mikołaja, rozmowa na temat jak można pomoc bohaterowi listu.

  6. Zaznaczenie na odrysowanej dłoni, w jaki sposób dzieci pomogą swoim najbliższym w okresie przedświątecznym.

  7. Element relaksacji: „ Sprawdź jak bije twoje serce, a jak serce kolegi, koleżanki”.

  8. Połamane serduszka, odszukanie pasującego elementu.

  9. Praca w grupach, wykonanie z pomocą kolegi rzeźby szczęśliwego człowieka.

  10. Zapoznanie dzieci ze zdaniami o różnym zabarwieniu
    emocjonalnym dopasowanie odpowiedniego kartonika
    z „minką” do danej sytuacji.

  11. Zabawa integrująca grupę: „ Łańcuch pieszczot”. ( dzieci siedzą w rzędzie jedno za drugim, osoba, która siedzi na końcu łańcucha podaje dziecku siedzącemu przed nim jakąś pieszczotę ta przekazuje ją dalej i tak aż do samego początku).

  12. Zabawa doskonaląca percepcje słuchową i wzrokową,

„ Opowiadanie pełne serduszek i oczek”.( kiedy uczestnicy zabawy usłyszą słowo serce w różnej formie gramatycznej klaszczą w dłonie dwa razy, a kiedy usłyszą słowo oczko, podskakują obunóż.

  1. Ewaluacja, pokolorowanie papierowej bombki na kolor:

  2. - zielony - byłem aktywny i zachowywałem się poprawnie w czasie zajęć,

czerwony - nie byłem aktywny

niebieski - przeszkadzałem innym w zajęciach, swoim niepoprawnym zachowaniem.

  1. Zakończenie zajęć.

Zał. Nr 1

Jestem gruba i niska, a okazuje się, że zostałam miss szkoły.

Dzisiaj wygrałem szóstkę w totolotka.

Znowu dwója z języka polskiego.

Dzisiaj dwóch starszych chłopców zbiło mnie na „ kwaśne jabłko”.

Znowu ktoś wrzucił mi do plecaka papierki po cukierkach.

Nic mi się nie chce.

Jestem w szoku wygrałam te zawody!!!

Spełniło się moje największe marzenie, będę miała psa!!!

Pokłóciłam się z koleżanką.

Mój nowy dres zepsuty, kierowca samochodu wjechał w największą kałużę i ochlapał mnie.

Stałem w kolejce po darmowe lody, dla mnie zabrakło.

A niech robią, co chcę.

Zał. Nr 2

Opowiadanie pełne serduszek i oczek.

Nadchodzą święta ciekaw jestem, co magicznego się wydarzy. Mama kupiła już piernikowe serca na choinkę. Wojtek i Magda robią z papieru ozdoby są tam gwiazdki, pajacyki i pawie oczka. Zawsze, kiedy są przygotowania przed świąteczne mocniej bije serce. W czasie wigilii w moim domu zawsze mamie i tacie szklą się oczy. Dlaczego oni się tak wzruszają?!

Ciekaw jestem czy mama pod choinką znajdzie wymarzony pierścionek z rubinowym oczkiem, a Magda piżamkę w serduszka.
Z pewnością te święta zapadną mi głęboko w pamięć i zostanę w moim sercu. Tylko wiecie, czego nie lubię? Nie lubię tego, że święta tak szybko mijają.

Ale kolejne będą za rok i to przepełnia moje serce i oczy wielką radością.

Zał. Nr 3

List od pomocnika św. Mikołaja.

Witajcie drogie dzieci!!!

Nie dawno spotkałem chłopca, który opowiedział mi o sobie taką właśnie historię, posłuchajcie:

Co o tym drogie dzieci sądzicie?

Życzę Wam drogie dzieci dużo zdrowia i spełnienia marzeń pamiętajcie, że obok Was gdzieś niedaleko może być ktoś, kto czeka, aż otworzycie swoje serce i oczy i podacie pomocną dłoń.

Pomocnik św. Mikołaja.