12.tradycje wielkanocne, scenariusze wielkanocne


Scenariusz zajęcia asystenckiego z rodzicami
Opracowała: Agata Więcek
Przedszkole Miejskie Nr 7 w Łodzi

TEMAT: „Tradycje wielkanocne”.


CELE GŁÓWNE: - Zapoznanie z wybranymi  zwyczajami związanymi z                 
Wielkanocą;
- Rozwijanie wyobraźni, czerpanie radości ze wspólnej    zabawy z rodzicami;


CELE OPERACYJNE:
 Dziecko:
- zna tradycje wielkanocne;
- swobodnie wypowiada się zainspirowane ilustracją;
- przeżywa radość zabawy z rodzicami;
- współpracuje z innymi dziećmi;

METODY: rozmowa, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania.

FORMY: praca z całą grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst wiersza, teksty zagadek, ilustracje, farby plakatowe, farby akwarelowe,  świeca, kredki świecowe, szablony kurczaczka i zajączka, papier kolorowy.

PRZEBIEG:

1. „Powitanie zajączka” - zabawa integracyjna - nauczyciel informuje dzieci i rodziców, że trzyma w rękach zajączka, z którym się wita. Następnie zajączek jest podawany w kręgu - każde z dzieci i rodziców wymyśla własne powitanie zajączka. Gdy zajączek obiegnie krąg, każdy kolejno wita się ze swoim sąsiadem w taki sam sposób jak wcześniej z zajączkiem.

2. Rozwiązywanie zagadek - dzieci rozwiązują zagadki czytane przez nauczycielkę (baranek, zajączek, kurczaczek, pisanka)

3. „Pisanki” - nauczycielka czyta wiersz S. Aleksandrzaka, w trakcie którego przypina pisanki,  ilustrujące wiersz:

„Pisanki”
Dzieci obsiadły stół i malują pisanki:
Pierwsza ma kreski
Druga - kółka złote
Trzecia - drobne kwiaty
Czwarta - dużo kropek
Piąta - srebrne gwiazdki
Szósta - znów zygzaki
Siódma -barwne kwiaty jak astry lub maki
Ósma - wąskie szlaczki z zieloniutkich listków
Dziewiąta - największa - ma już prawie wszystko:
I kropki i zygzaki i paseczków wiele
I czerwień i złoto i błękit i zieleń
I piękne kwiaty na jajku ktoś posiał
Dumne były z niego Hania i Małgosia

4. „Zwyczaje wielkanocne”
- rozmowa z dziećmi na temat tradycji wielkanocnych zainspirowana wierszem, zagadkami - dzieci swobodnie wypowiadają się na temat tradycji wielkanocnych, odszukują odpowiednie ilustracje.

5. „Ozdoby świąteczne” - dzieci wybierają miejsce pracy i techniki pracy spośród propozycji:
- malowanie pisanek farbami plakatowymi, akwarelowymi;
- nakrapianie pisanek przy użyciu kredek świecowych i zapalonej świecy;
- odrysowywanie, wycinanie zajączka, kurczaczka, ptaszka.

6. „Koszyk” - ćwiczenie ciszy - dzieci skupiają się wokół elipsy, wewnątrz której umieszczony jest koszyk. Dzieci kolejno podchodzą do koszyka i układają w nim swoją pracę. Następnie wszyscy wstają, podają sobie ręce, idą wokół koszyka, podziwiając powstałą kompozycję.
„Koszyk jest...” - rundka - dzieci i rodzice dzielą się swoimi wrażeniami i odczuciami z innymi.


Opracowała: Agata Więcek
Przedszkole Miejskie Nr 7 w Łodzi


