metodą Labana 1, METODA LABANA


Scenariusz zajęć prowadzonych metodą gimnastyki twórczej Labana

DZIAŁ PROGRAMOWY: Wychowanie Zdrowotne

HASŁO PROGRAMOWE: Rozwijanie twórczej inwencji, ruchowe wyżycie się bez kanonów i schematów

TEMAT: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą R. Labana

CELE: ogólny- pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej, zaspakajanie naturalnej potrzeby ruchu.

szczegółowe - dziecko potrafi:

0x01 graphic
słuchać muzyki i dostosowywać ruch do jej tempa i nastroju,

0x01 graphic
wyczuć własny ciężar ciała w czasie i przestrzeni,

dziecko współdziała:

0x01 graphic
w grupie lub parze (akceptuje ruchy partnera w grupie lub parze)

dziecko zna:

0x01 graphic
światową klasykę muzyki poważnej.

dziecko rozumie:

0x01 graphic
potrzebę ostrożnego poruszania się w czasie ćwiczeń i zabaw po zatłoczonej sali.

METODA: czynna

FORMA: praca z całą grupą

POMOCE: ścieżka dźwiękowa do ćwiczeń (magnetofon).

LITERATURA: T. Żyterska - „6-latki-Poznanie środowiska społecznego i przyrodniczego”

Przebieg zajęcia:

  1. WYCZUCIE WŁASNEGO CIAŁA

Marsz przy muzyce („Captain Jack”)-

  1. W czasie żywej skocznej muzyki dzieci biegają i wykonują dowolne ruchy. Na przerwę w muzyce kłaniają się 3 razy. („Level2”).

  2. WYCZUCIE CIĘŻARU I CZASU

Kto potrafi pisać głową?

  1. Baletnica - swobodny taniec (Czajkowski)

  2. NAPINANIE I ROZLUŹNIANIE

Przenoszenie ciężkiego wyimaginowanego przedmiotu z miejsca na miejsce. Podczas przerw - rozluźnianie.

  1. WYCZUCIE PRZESTRZENI

Interpretacja melodii smutnej (szerokiej i wolnej), oraz wesołej i żywej za pomocą ruchu (Czajkowski, Beethoven, Grieg, Strauss).

  1. „Kopnij jak najwyżej wyimaginowaną piłkę”.

  2. INTERPRETACJA RUCHÓW, WYCZUCIE CIĘŻARU CIAŁA I PRZESTRZENI W CZASIE

Piruet”- obrót w miejscu w pozycji wysokiej a następnie niskiej (instrument o tonach niskich i wysokich).

  1. INTERPRETACJA WŁASNA MUZYKI

Lot trzmiela” (Rimsky Korssakoff).

  1. Taczka”- chodzenie i toczenie przed sobą taczki, lub niosąc ciężar na barkach, a następnie ruch lekki i swobodny.

  2. ADAPTACJA RUCHÓW WŁASNYCH DO RUCHU PARTNERA LUB GRUPY

Cień”- jedno dziecko podąża po dowolnej linii, a drugie wiernie je naśladuje.

  1. Gra w kometkę, siatkówkę, piłkę nożną w parach

  2. Smerfy”- marsz z klaskaniem


