SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH 1 ( klasa V)

  1. TEMAT:

Martwa natura ze zniczem. Kompozycja z dominantą w barwach naturalnych. (90 min.)

  1. CELE WYCHOWAWCZE I EDUKACYJNE:

  1. CELE OPERACYJNE:

  1. ZADANIE PLASTYCZNE: praca plastyczna wykonana w barwach naturalnych występujących w naturze oraz z materiałów różnych (technika collage).

  1. MATERIAŁY I NARZĘDZIA: liście, patyczki, trawy, blok, klej, nożyczki.

  1. POMOCE DYDAKTYCZNE:

Rembrandt van Rijn „Medytujący filozof”, „Wymarsz strzelców”

  1. FORMA PRACY UCZNIÓW: indywidualna i jednolita.

  1. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

- czynności organizacyjno - porządkowe

Martwa natura jest ułożona wcześniej w barwach występujących w naturze.

Jakie mamy barwy złamane i jak je tworzymy?

Nauczyciel pokazuje plansze barw.

Jakie barwy występują w naturze najczęściej?

Czym jest kompozycja z dominantą?

W takiej kompozycji wszystkie jej elementy są tak umieszczone na płaszczyźnie aby wyeksponować jeden element dominujący, który łatwo wpada w oko.

Nauczyciel pokazuje dzieła Rembrandta jako przykład.

Następnie demonstruje kolaż wykonany przez ucznia na inny temat i wyjaśnia na czym polega ta technika.

KOLAŻ - kompozycja plastyczna z różnych materiałów i tworzyw ( np. papieru, druków,

fotografii, piasku, słomy) naklejanych na różne podłoża często łączone

z rysunkiem i malarstwem.

Uczniowie maja wykonać w technice kolażu kompozycję plastyczną, wykorzystując do tego celu przyniesione materiały tj. liście, trawy, słomę, papier i farby.

Tematem pracy jest martwa natura ze zniczem w barwach złamanych występujących w naturze.

  1. REALIZACJA ZADANIA:

  1. ZAKOŃCZENIE DZIAŁAŃ:

  1. OSIĄGNIĘCIA UCZNIA: