SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA: 3 - 4 latki
TEMAT: „Przygoda śniegowego bałwanka Buli” - opowiadanie na podstawie ilustracji.
Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia
TREŚCI PROGRAMOWE:
tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi na rzeczach i osobach
wzbudzanie zainteresowania obrazem (ilustracją) i tekstem
wspieranie samodzielnych działań dziecka
pomaganie dziecku w poznawaniu różnych bohaterów literackich, filmowych, próby ich oceny i uzasadnienie stanowiska
CELE OGÓLNE:
rozwijanie aktywności werbalnej,
kształcenie umiejętności uważnego słuchania podczas zajęcia,
doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,
rozwijanie wyobraźni
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
pozna opowiadanie pt. „Przygoda śniegowego bałwanka Buli”
umie nazwać głównych bohaterów bajki (Buli, Bulinka)
potrafi dostrzec różnice między obrazkami
potrafi ułożyć obrazek z trzech części i powiedzieć kogo on przedstawia
rozwiąże zagadkę
zna piosenkę „My jesteśmy choineczki”
potrafi naśladować śnieżynki
zna i używa form grzecznościowych
METODY:
słowne - rozmowa, opowiadanie
percepcyjne - obserwacji i pokazu
czynne - zadań stawianych dziecku do wykonania
FORMY PRACY:
praca z całą grupą
praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
opowiadanie „Pierwsza gwiazdka Bulego”, maskotka - bałwanek Buli, ilustracje do opowiadania, sylwety czterech Bulinek, puzzle Buli dla każdego dziecka, opaski śnieżynek, śnieżynki z waty, piosenka „My jesteśmy choineczki”, nagranie szumu wiatru, zagadka o śnieżynkach, magnetofon, niespodzianka od Bulego (sylweta bałwanka Buli - kolorowanka)
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Układanie puzzli „Buli” - po ułożeniu puzzli dzieci dowiedzą się, kto przyjdzie do nich w odwiedziny.
2. Przybycie bałwanka Buli.
3. Powitanie bałwanka piosenką „My jesteśmy choineczki”.
4. Opowiadanie „Pierwsza gwiazdka Bulego” z pomocą ilustracji.
5. Zagadka o śnieżynkach:
Co to za gwiazdki
odpowiedz śmiało,
które stroją ziemię
w sukieneczkę białą.
6. Zabawa ruchowa: „Śnieżynki”.
Dzieci dostają opaski „śnieżynek”. Nauczycielka odtwarza z kasety magnetofonowej szum wiatru. Dzieci „śnieżynki” wirują na wietrze. Gdy wiatr ucichnie ( nauczycielka wyłącza magnetofon) śnieżynki opadają na podłogę.
7. Pytania do opowiadania:
- Jak miał na imię bałwanek, o którym wam opowiadałam?
- Kto ulepił bałwanka?
- Co się stało z bałwankiem?
- Kto przywrócił życie bałwankowi?
- Gdzie zamieszkał Buli?
- Co chciały zrobić Bulinki?
- Jak miała na imię koleżanka Bulego?
8. Zabawa dydaktyczna: „Wybierz taką samą Bulinkę jak ja mam”
Na tablicy znajdują się trzy Bulinki. Każda z nich ma inny kolor spódnicy. Nauczycielka pokazuje dzieciom Bulinkę w różowej spódnicy. Zadaniem dzieci jest wybranie Bulinki w takiej spódnicy jak ma nauczycielka.
9. Ćwiczenie oddechowe: „Dmuchamy w śnieżynki z waty”.
Dzieci dostają waciki i dmuchają w nie tak aby nie spadły na podłogę.
10. Niespodzianka od bałwanka Buli - bałwanek Buli rozdaje dzieciom prezenty (sylwetę bałwanka Buli z papieru) - dzieci malują kredkami.
Opracowała: mgr Beata Czerniak
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Laskach