SCENARIUSZ ZAJĘCIA.
CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z literą U,u.
CEL POŚREDNI (temat zajęcia): Jesteśmy widzami teatrzyku W. Bierestowej „Dróżka w lesie” - zapoznanie z literą U, u - rozwijanie analizy i syntezy słuchowej.
CELE OPERACYJNE:
Rozpoznaje nową literę wśród innych;
Potrafi podzielić słowo na sylaby;
Dokonuje syntezy usłyszanych głosek;
Wyodrębnia głoski w nagłosie, śródgłosie, wygłosie;
POMOCE: teatrzyk, pacynka Uli, sylwety do teatrzyku, bilety ( kartoniki w czterech podstawowych kolorach z poznanymi literami ), ilustracje pszczół;.
LITERATURA: I. Dudzińska „Metodyka wychowania przedszkolnego”,
C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,
W. Bierestowa „Dróżka w lesie”,
Encyklopedia zwierząt od A do z.
PRZEBIEG:
Przywitanie dzieci zabawą z pedagogiki zabawy „Witam wszystkich, którzy…” ( dzieci stoją w kręgu, kto czuje się powitany robi krok do przodu ).
Wprowadzenie pacynki Uli, która zaprasza dzieci do teatru.
Przypomnienie zasad obowiązujących podczas wizyty w teatrze.
Rozdanie dzieciom biletów - kolorowe kartoniki z poznanymi wcześniej literami:
- określenie przez dzieci liter na ich biletach,
- ćw. gałek ocznych wg metody Dennisona - wodzenie wzrokiem za biletem,
- zajęcie miejsc wg oznaczeń na biletach i krzesłach.
Oglądanie przedstawienia ( teatrzyk kukiełek lizakowych ) w oparciu o tekst W. Bierestowej zmodyfikowany do potrzeb zajęcia.
Rozmowa na temat treści obejrzanego teatrzyku - zwrócenie uwagi na fakt, iż pszczoły zimą pozostają w ulu skupione na plastrach blisko siebie, by nie tracić zbyt dużo ciepła..
Giełda pomysłów „Co by było gdyby pszczoła zimą wyleciała z ula?”
Zabawa ruchowa z elementem metody W. Sherborne „Pszczoła przesuwa plaster”.
Wprowadzenie litery U, u na wyrazach Ula, ul:
- umieszczenie obrazków na gazetce,
- analiza i synteza słuchowa wyrazów,
- ułożenie schematów wyrazów z białych nakrywek,
- zastąpienie nakrywek poznanymi literami,
- prezentacja wielkiej i małej litery U, u,
- podpisanie obrazków całym zestawem liter.
10. Zabawa „Pracowite pszczoły” - przewlekanie włóczki przez szablony wielkich i małych liter U, u.
11. Segregowanie ilustracji - wybór tylko tych, których nazwy zaczynają się głoską u.
12. Zabawa ruchowa „Taniec pszczół” wzorowana na zabawie z pedagogiki zabawy „Rób to co ja” - naśladowanie ruchów lidera - królowej pszczół.
13. Praca indywidualna przy stolikach: kolorowanie obrazka według kodu - kolorowanie tylko pól z literą „u” ( powstanie ul ) - podpis obrazka z rozsypani literowej.
14. Słuchanie muzyki pszczół - relaksacja, degustacja miodu - określanie jego cech i zwrócenie uwagi na wartości odżywcze.