KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Dla klas I- III SP

Czas 45 minut

Temat : ,, Koci świat

Cele: - poznawczy- zapoznanie dzieci z wybranymi rasami ,cechami charakterystycznymi oraz warunkami życia : spanie , jedzenie, zabawki , zabawy kotów

- kształcący - wdrażanie dzieci do poprawnej wypowiedzi na temat kotów, rozwijanie myślenia przez wyodrębnienie elementów składających się na kocie środowisko ( spanie , jedzenie , zabawki )

- wychowawczy- akcentowanie znaczenia zdobywania wiedzy na temat : ,,Jak dobrze opiekować się kotem ”.

Metody : pokaz, pogadanka , metoda zajęć praktycznych

Formy: zbiorowa przez działalność twórczą

zbiorowa przez działalność zbiorowo- rozrywkową

indywidualna przez działalność poznawczą

Pomoce: zdjęcia, atlas kotów, blok, kredki , pisaki, plastelina, koperty, , plansza, film, piłka , włóczka , gumowa myszka, podstawki

Tok zajęć

Czynności wychowawcy

Czynności ucznia

Część I.

Wprowadzenie

Pogadanka o film pt. ,,Kot mój przyjaciel”

Wdrażanie do wypowiedzi na temat kotów

Część II.

Właściwa

Zapoznanie z warunkami życia kotów,elementami kociego

środowiska

Wdrażanie do poprawnej wypowiedzi na temat kotów :

- kocie zabawy

- kocie zabawki

Zabawa : ,, Koty na płoty”

- jakie rasy kotów wystąpiły w filmie?

- która z ras najbardziej się nam podobała i dlaczego ?

- jak wygląda koci świat

zadanie: podanie cech charakterystycznych dla każdego świata

- podanie tematu : ,,Koci świat”

- rozdawanie kopert , podział na grupy , polecenie wyboru poprawnych odpowiedzi

Grupa I - wybieranie żywności

Grupa II - wybieranie tego co koty piją

- pokaz artykułów żywnościowych dla kotów

- pytanie : ,,Gdzie śpią koty?”

zadanie: wybranie ze zdjęć posłań dla kotów

- lepienie z plasteliny wymarzonego kota i jego posłania

- wystawienie prac na ławkach

- omówienie zabawy

- podział dzieci na dwie grupy

I gr.- to koty

II gr.- składa się z jednego psa i osób przez psy złapanych ( które zamieniają się w psy)

- pokaz zabawek dla kotów: włóczki, piłki, piszczącej ,gumowej myszki

zadanie: wykonanie zabawek dla kotów .Pokaz . Podział na grupy:

I gr.- wykonuje z włóczki piłkę

II gr.- wykonuje z włóczki myszkę

- swobodne wypowiedzi

- swobodne wypowiedzi

- swobodne wypowiedzi

- praca w grupach

- prezentacja wybranych pozycji

- oglądanie

- swobodne wypowiedzi i wybieranie miejsc noclegu kota( koc, koszyk ,domek dla kota)

lepienie kota i jego posłania na specjalnych podstawkach

- oglądanie

- słuchanie

- podział na grupy

- udział w zabawie

- oglądanie

- wykonanie zabawek

Część III.

Zakończenie

Podsumowanie wiadomości zdobytych na zajęciach

- powieszenie na tablicy plakatu (planszy) z kotami, poszczególne dzieci wybierają 1 kota

pytania: ,,Jak wyglądałby jego koci świat?”

„Jak się nim opiekować ?”

- swobodne wypowiedzi