Nauka podań i chwytów w miejscu i w biegu, Studia, Fizjoterapia, Studia - fizjoterapia, Kształcenie Ruchowe, piłka ręczna


Nauka podań i chwytów w miejscu i w biegu. Doskonalenie sprawności ogólnej i poruszania się po boisku.

Konspekt lekcji z piłki ręcznej dla klasy I

Cele lekcji w zakresie:
Umiejętności.
Uczeń:
- potrafi wykonać ćwiczenia oswajające z piłkami
- umie wykonać prosty chwyt i podanie piłki
- potrafi poruszać się z piłką po boisku - bieg

Wiadomości.
Uczeń:
- zna sposób wykonywania ćwiczeń kształtujących koordynację i gibkość
- wie jak prawidłowo wykonać chwyt i podanie piłki
- zna podstawowe zasady poruszania się po boisku

Motoryczności.
Uczeń:
- rozwinie koordynację ruchową i gibkość
- wzmocni siłę mięśni nóg i rąk
- zwiększy ruchomość obręczy barkowej

Wychowawczym.
Uczeń:
- stosuje zasady edukacji prozdrowotnej (higiena osobista, strój sportowy)
- współpracuje w zespole
- stosuje zasady "fair play"

Metody realizacji: naśladowcza - ścisła, zadaniowa, zabawowa, pogadanka

Formy: frontalna, indywidualna

Miejsce: sala gimnastyczna

Przybory: piłki ręczne, szarfy, materace, kreda

Liczba ćwiczących: 16

Czas: 45 min.
 

Części lekcji

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

Uwagi

docelowe

zadania

Wstępna

Zapozna się z zadaniami lekcji

Słucha informacji nauczyciela,

Przygotowuje się do świadomego i aktywnego udziału w lekcji

Sprawdza gotowość ucznia do zajęć, wyjaśnia wpływ techniki na jakość i efekty gry

Ustawienie uczniów w dwuszeregu

Główna
A


Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku, doskonali technikę poruszania się po boisku


Wykona ćwiczenia rąk, nóg i tułowia w miejscu, w marszu i w biegu,

Wykona serię ćwiczeń gibkościowych i koordynacyjnych we wszystkich płaszczyznach,

Wykona ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy barkowej, nóg i tułowia,

Weźmie udział w zabawie "berek z piłką"


Proponuje zaplanowane przez siebie ćwiczenia

Czuwa nad odpowiednim rytmem i tempem wykonywanych ćwiczeń

Koryguje poprawność wykonywanych ćwiczeń

Określa zasady zabawy


Ćwiczenia i zabawy odbywają się na całej sali

Główna
B


Zapozna się z techniką chwytów i podań

Zapozna się z zasadami gier i zabaw

Zapozna się z przepisami gry w piłkę ręczną


Wykona serię podań i chwytów piłki (podania jednorącz, chwyt oburącz lub jednorącz z dochwytem)



weźmie udział w zabawie "uważaj"


wykona podania w biegu po boisku w obrębie swojej drużyny

weźmie udział w grze "do 10 podań"

weźmie udział w uproszczonej grze z rzutem piłki do wyznaczonego miejsca


Objaśni i pokaże technikę podań i chwytów

Dokona podziału uczniów na drużyny

Czuwa nad dokładnością i poprawnością wykonywanych ćwiczeń

Koryguje błędy

Wyłoni ucznia najlepiej wykonującego ćwiczenia

Poda podstawowe przepisy gry w piłkę ręczną


Ćwiczący ustawieni w dwójkach naprzeciw siebie




Gra na całej sali
Końcowa


Uspokoi organizm

Oceni poziom własnych umiejętności

Wykona czynności organizacyjno-porządkowe


Wykona kilka rzutów w określone miejsce zwracając uwagę na dokładność, przeplatając ćwiczeniami rozluźniającymi i oddechowymi

Wykona ćwiczenia korygujące postawę, przeanalizuje braki we własnych umiejętnościach

Proponuje ćwiczenia rozluźniające i oddechowe

Wyjaśnia celowość stosowania tych ćwiczeń

Oceni i podsumuje prace uczniów na lekcji

Dokona analizy błędów


Uczniowie ustawieni w dwuszeregu

Opracowanie: Bogdan Pamuła


