Konspekt
Dyscyplina: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: DOSKONALENIE PODAŃ I CHWYTÓW W FORMIE ZABAWOWEJ
Klasa: V/dziewczyny
Ilość uczniów: 15
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45'
Przybory” Piłki ręczne
CELE GŁÓWNE LEKCJI
Umiejętności: uczeń potrafi wykonać dokładne podanie do kolegi
Motoryka: uczeń jest zdolny podać piłkę do kolegi na odległość 15m
Wiadomości: uczeń wie ile trwa mecz piłki ręcznej
Akcent wychowawczy: uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i kolegi
Imię i nazwisko prowadzącego: WOJCIECH WINDYS
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOW. |
UWAGI ORGAN.-METOD. |
1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć |
|
2' |
Sprawdzenie gotowości do zajęć - odpowiedni strój itd. |
2. Motywacja do zajęć w lekcji |
1. Podanie tematu oraz głównych celów lekcji |
1' |
Niećwiczący siadają na ławkę i pomagają w przynoszeniu sprzętu |
3. Rozgrzewka |
|
2'
8' |
N kontroluje i nadzoruje wykonywanie ćwiczeń |
4. Część główna |
Ustawienie w półkolu, w środku jeden z uczestników w odległości 5-10 kroków od pozostałych stojący w środku rzuca piłkę prawoskrzydłowemu, który ją odrzuca, następnie podaje drugiemu itd. Piłka wędruje kolejno po wszystkich stojących w półkolu. Jeśli ktoś z półkola nie chwyci podanej mu piłki, przechodzi na lewe skrzydło. Jeśli podający nie chwyci piłki , wówczas także udaje się na lewe skrzydło, a jego miejsce zajmuje prawoskrzydłowy z półkola
Ustawienie jak na rys. pierwszy z każdego rzędu na linii startu rzuca piłkę do pierwszego z rzędu naprzeciwko, sam zaś biegnie na koniec swojego rzędu. Ćwiczący który otrzyma piłkę natychmiast odrzuca ją następnemu z rzędu z naprzeciwka. Piłka w ten sposób przechodzi od jednego do drugiego, a gdy dojdzie do ćwiczącego rozpoczynające podania, wówczas podnosi on piłkę do góry
Zawodnicy tworzący parę ustawieni są naprzeciw siebie w dol. 10-15m na wysokości wyznaczonej linii. Na sygnał zawodnicy podają piłkę między sobą podaniem jednorącz półgórnym. Gra trwa 2 min. Wygrywa para (drużyna) która wykona więcej podań.
Zespoły ustawione w rzędach. Pierwszy z rzędu wykonuje półobrót w tył i podaje piłkę następnemu itd. W ten sposób piłka dostaje się na koniec rzędu
Zawodnicy drużyn ustawiają się na wyznaczonych, jednakowych częściach boiska. Kolejno odliczają, a każdy zapamiętuje swój numer oraz zawodników z numerami sąsiednimi. Zawodnik z numerem pierwszym ma piłkę na sygnał prowadzącego zawodnicy w drużynach podają kolejno piłkę. Gra trwa 4 minuty. Zawodnicy w czasie wykonywania podań oraz chwytów nie mogą stać w miejscu. Wygrywa drużyna, której zawodnicy popełnią najmniej pomyłek i błędów.
|
3'
3'
2'
3'
4'
12' |
Podział na 3 zespoły 5 osobowe
Piłkę należy podawać jednorącz, a chwytać obunóż |
5. Uspokojenie organizmu |
|
2' |
|
6. Część organizacyjno- porządkowa |
|
3' |
|