KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT TYGODNIA: Owoce
TEMAT DNIA: Jabłko
CELE ZAJĘĆ:
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa na zajęciach;
rozwijanie umiejętności śledzenia wzrokiem przedmiotów poruszających się w polu widzenia;
rozwijanie umiejętności chwytania i wypuszczania przedmiotów z ręki;
rozwijanie umiejętności czworakowania (samodzielnego chodzenia) we wskazanym kierunku;
poprawa odbioru bodźców smakowych (słodki-kwaśny);
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita,
indywidualna zróżnicowana wielopoziomowo.
METODY PRACY: stymulacja polisensoryczna, elementy metody Ch. Knilla;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: lampka zapachowa, oliwka, świeca, suche liście,
suszarka, dzwonki rurowe, kolorowe chusty, miód,
jabłka;
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia z samoobsługi
3. Poranny krąg
4. Ćwiczenia zasadnicze
5. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidualizacja |
1. |
Powitanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka |
ucz IV odpowiada kiwnięciem głowy.
|
2. |
a) Ćwiczenia z zakresu usprawniania czynności karmienia i nauki samodzielnego jedzenia
b) Ćwiczenia z zakresu współdziałania przy czynnościach mycia i nauki samodzielnego mycia |
a) ucz .I -picie z łyżeczki; ucz II- prowadzenie łyżki do ust; ucz. III - wprowadzanie widelca do ust; ucz. IV - ścieranie ze stołu
b) ucz. I - otwieranie buzi przy myciu zębów; ucz. II - chwytanie mydła; ucz. III- namydlanie rąk; ucz. IV - szczotkowanie zębów. |
3. |
Zajęcia porannego kręgu - elementy wybrane, pora roku JESIEŃ: a) zapalenie lampki zapachowej o zapachu lawendy; b) obejście z lampką kręgu dzieci; c) Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową; d) Spotkanie z żywiołem - rozwiewanie zimnym powietrzem suszarki suchych liści, tkanin na ścianach i suficie, rozwiewanie dzieciom włosów zabawkami mobilnymi; e) Demonstracja instrumentu muzycznego - dzwonki rurowe, gra N-el, później kolejno dzieci; f) Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust- następnie dzieci same ściągają chustę z głowy; g) Zastosowanie bodźców smakowych- smakowanie miodu; h) Gaszenie lampki zapachowej. |
|
4. |
a) elementy programu aktywności Ch. Knilla;
b) ćwiczenia motoryki dużej, motoryki małej, percepcji wzrokowej, percepcji smakowej:
- wodzenie wzrokiem za różnokolorowymi jabłkami poruszającymi się w polu widzenia dziecka; - sięganie po owoc znajdujący się w polu widzenia; - chwytanie i wypuszczanie jabłka z ręki; - badanie dotykiem jabłka całego i pokrojonego; - gryzienie jabłka; - smakowanie tartego jabłka słodkiego i kwaśnego;
|
a) ucz. I- dotyk i komunikacja; ucz. II - program wprowadzający; ucz. III- program wprowadzający; ucz. IV - program SPH
b) ucz. I - czworakowanie w kierunku jabłka leżącego na dywanie, stukanie jabłkiem o dywan i deseczkę; rezygnacja ze stymulacji smakowej ze względu na dietę.
ucz. II, III - sięganie po jabłko leżące na podłodze i próba powrotu do pionu;
ucz. IV - samodzielne chodzenie w kierunku, w którym leży jabłko;
|
5. |
Pożegnanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka, zrobienie „pa-pa” |
Ucz.IV odpowiada ruchem „ pa -pa” |
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT TYGODNIA : Jesienna pogoda
TEMAT DNIA: Deszcz
CELE ZAJĘĆ:
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa na zajęciach;
poprawa odbioru bodźców słuchowych;
rozwijanie koordynacji słuchowo- ruchowej;
dostarczenie fizycznych doznań pobudzających świadomość ciała i poprawiających kontrolę nad swoim ciałem.
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita,
indywidualna zróżnicowana wielopoziomowo.
METODY PRACY: stymulacja polisensoryczna, metoda W. Sherborne
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia samoobsługowe
3. Poranny krąg
4. Ćwiczenia zasadnicze
6. Zajęcia samoobsługowe
7. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidualizacja |
1. |
Powitanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka |
Ucz. I, II odpowiadają kiwnięciem głowy. |
2. |
Ćwiczenia z zakresu współdziałania przy czynnościach mycia i nauki samodzielnego mycia
|
Ucz. III, IV- chwytanie mydła; namydlanie rąk; Ucz. I, II - szczotkowanie zębów, wycieranie rąk, zawieszanie ręcznika na swój wieszak |
3. |
Zajęcia porannego kręgu - elementy wybrane, pora roku JESIEŃ: a) zapalenie lampki zapachowej o zapachu lawendy; b) obejście z lampką kręgu dzieci; c) Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową; d) Demonstracja instrumentu muzycznego - dzwonki rurowe, gra N-el, później kolejno dzieci; e) Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust- następnie dzieci same ściągają chustę z głowy; f) Spotkanie z żywiołem - rozwiewanie zimnym powietrzem suszarki suchych liści, rozwiewanie dzieciom włosów ; g) Zastosowanie bodźców smakowych- smakowanie kremu orzechowego; h) Gaszenie lampki zapachowej. |
|
4.
|
a) Ćwiczenia rytmiczno -muzyczne - słuchanie piosenki o deszczu z kasety magnetofonowej; - słuchanie piosenki o deszczu śpiewanej przez nauczyciela z akompaniamentem gry na trójkącie i dzwonkach rurowych - opryskiwanie dzieci kropelkami wody - chowanie się pod parasolem;
- łapanie kropelek wody ściekających po lustrze; |
a) Ucz. III, IV- próby samodzielnego wydobywania dźwięków z dzwonków rurowych; Ucz. I, II- próby samodzielnej gry na trójkącie;
|
|
b) Zajęcia metodą W. Sherborne:
- Wyczuwanie całego ciała: dotykanie poszczególnych części ciała, leżenie na brzuchu, leżenie na plecach, uderzanie kończynami o podłogę, o inną część ciała; - Chodzenie na czworakach po całej sali; - Jeżdżenie na pupie po sali; - Relaksacja - kołyska; - Przechodzenie pod mostkiem; - Ciągnięcie i wożenie w kocu; - Turlanie w kocu - „naleśnik”; - Bieganie po sali do przodu i do tyłu; - Relaksacja- masaż pleców w pozycji leżącej „pada deszczyk”
|
|
5. |
Przygotowanie do obiadu: - umycie rąk; - ustno-twarzowa terapia regulacyjna wg, Costillo-Moralesa
|
|
6. |
Zajęcia samoobsługowe -obiad
|
Ucz. III, IV - próby samodzielnego prowadzenia łyżki z pokarmem półstałym do buzi, samodzielne picie z kubka; Ucz.. I, II- samodzielne jedzenie, odnoszenie kubka na stolik, sprzątanie ze stołu; |
7. |
Pożegnanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka, zrobienie „pa-pa” |
Ucz. I, II- odpowiadają ruchem „pa-pa” |
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT TYGODNIA : Zwierzęta domowe
TEMAT DNIA: Pies
CELE ZAJĘĆ:
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa na zajęciach;
poprawa odbioru bodźców słuchowych;
rozwijanie koordynacji słuchowo- ruchowej;
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita,
indywidualna zróżnicowana wielopoziomowo.
METODY PRACY: stymulacja polisensoryczna, metoda warunkowania
Instrumentalnego
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia samoobsługowe
3. Poranny krąg
4. Ćwiczenia zasadnicze
6. Zajęcia samoobsługowe
7. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidualizacja |
1. |
Powitanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka |
Ucz. I, I odpowiadaja kiwnięciem głowy. |
2. |
a) Ćwiczenia z zakresu usprawniania czynności karmienia i nauki samodzielnego jedzenia
b) Ćwiczenia z zakresu współdziałania przy czynnościach mycia i nauki samodzielnego mycia |
a) ucz. I-picie z łyżeczki; ucz. II- prowadzenie łyżki do ust; ucz. III - wprowadzanie widelca do ust; ucz IV- sprzątanie nakrycia zestołu
b) Ucz. I - otwieranie buzi przy myciu zębów; Ucz. II - chwytanie mydła; Ucz. III- pocieranie namydlonych rąk; Ucz. IV - szczotkowanie wewnętrznej powierzchni dolnych zębów. |
3. |
Zajęcia porannego kręgu - elementy wybrane, pora roku JESIEŃ: a) zapalenie lampki zapachowej o zapachu lawendy; b) obejście z lampką kręgu dzieci; c) Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową; d) Demonstracja instrumentu muzycznego - dzwonki rurowe, gra N-el, później kolejno dzieci; e) Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust- następnie dzieci same ściągają chustę z głowy; f) Spotkanie z żywiołem - rozwiewanie zimnym powietrzem suszarki suchych liści, rozwiewanie dzieciom włosów ; g) Zastosowanie bodźców smakowych- smakowanie kremu orzechowego; h) Gaszenie lampki zapachowej.
|
|
4.
|
a) Ćwiczenia rytmiczno -muzyczne - słuchanie odgłosów psa z kasety magnetofonowej; - słuchanie szczekania w wykonaniu nauczyciela - szukanie źródła dźwięku- odwracanie głowy w kierunku głosu; - słuchanie piosenki o psie z kasety magnetofonowej; - czworakowanie po sali, szukanie ukrytej „kości”; - psie zabawy: turlanie piłki
|
Ucz. I - próby naśladowania odgłosów psa
|
5. |
Przygotowanie do obiadu: - umycie rąk; - ustno-twarzowa terapia regulacyjna wg, Costillo-Moralesa
|
|
6. |
Pożegnanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka, zrobienie „pa-pa” |
Ucz. I, - odpowiadaja ruchem „pa-pa” |
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT TYGODNIA: Zimowa pogoda
TEMAT DNIA: Śnieg
CELE ZAJĘĆ:
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa na zajęciach ;
poprawa odbioru bodźców słuchowych;
rozwijanie koordynacji słuchowo- ruchowej;
usprawnianie pracy palców rąk.
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita,
indywidualna zróżnicowana wielopoziomowo.
METODY PRACY: stymulacja polisensoryczna, metoda warunkowania
instrumentalnego, ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg.
Costillo-Moralesa
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia z samoobsługi
3. Poranny krąg - stymulacja polisensoryczna
4. Ćwiczenia zasadnicze
5. Przygotowania do obiadu
6. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidualizacja |
1. |
Powitanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka |
Ucz IV odpowiada kiwnięciem głowy. |
2. |
a) Ćwiczenia z zakresu usprawniania czynności karmienia i nauki samodzielnego jedzenia
b) Ćwiczenia z zakresu współdziałania przy czynnościach mycia i nauki samodzielnego mycia |
a) Ucz. I-picie z łyżeczki; Ucz. II- prowadzenie łyżki do ust; Ucz. III - wprowadzanie widelca do ust; Ucz IV- sprzątanie nakrycia ze stołu
b) Ucz. I - otwieranie buzi przy myciu zębów; Ucz. II - chwytanie mydła; Ucz. III- pocieranie namydlonych rąk; Ucz. IV - szczotkowanie wewnętrznej powierzchni dolnych zębów. |
3. |
Zajęcia porannego kręgu - elementy wybrane, pora roku ZIMA: a) zapalenie lampki zapachowej o zapachu MIĘTY; b) obejście z lampką kręgu dzieci; c) Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową; d) Obserwowanie pogody przez okno - dotykanie zimnej szyby a następnie ciepłego kaloryfera; e) .Demonstracja instrumentu muzycznego - dzwonki , gra N-el, później kolejno dzieci; f) Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust- następnie dzieci same ściągają chustę z głowy; g) Słuchanie odgłosów zimy z kasety magnetofonowej; h) Zastosowanie bodźców smakowych- czekolada o smaku miętowym i) Gaszenie lampki zapachowej. |
Ucz. I - rezygnacja ze stymulacji smakowej ze względu na dietę
|
4. |
Część zasadnicza:
- Słuchanie piosenki pt. „Sanna” z kasety magnetofonowej; - Słuchanie śpiewu nauczyciela piosenki „ Pada śnieg” i odgłosów dzwonka; - N-el podchodzi kolejno do każdego ucznia śpiewając słowa piosenki, uczniowie próbują uderzać w dzwonki; - Śnieżne zabawy: sypanie na dzieci skrawków papieru (śniegu), rzucanie się „śnieżkami” z papieru; - Śnieżna ekspresja: malowanie pastą do zębów po niebieskim brystolu |
Ucz. I , II, III- potrząsanie dzwonkiem z pomocą N-la, malowanie pastą z pomocą
Ucz. IV - samodzielne wydobywanie dźwięków z dzwonków, samodzielne malowanie pastą do zębów
|
5. |
Przygotowanie do obiadu: - umycie rąk; - ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg. Costillo-Moralesa
|
|
6. |
Pożegnanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka, zrobienie „pa-pa”
|
Ucz. IV odpowiada ruchem „ pa -pa” |
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT DNIA: Bałwan
SKŁAD ZESPOŁU: Dzieci leżące
CELE ZAJĘĆ:
Rozwijanie sprawności ruchowej w zakresie motoryki dużej i małej;
Kształtowanie świadomości schematu własnego ciała;
Rozwijanie koncentracji uwagi;
Pobudzenie zmysłów (dotyku, wzroku, słuchu, węchu).
FORMA PRACY: indywidualna
METODY PRACY: ćwiczenia z zakresu motoryki małej i dużej, program czuciowy
dłoni, stymulacja polisensoryczna, metoda F. Affolter
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: oliwka o zapachu miętowym, lustro, pojemnik z
zimną wodą, śnieg, kompres z zimnej wody, biała pasta
do zębów o zapachu miętowym, lustro, kaseta
magnetofonowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia wprowadzające
3. Ćwiczenia zasadnicze
4. Zajęcia końcowe
5. Samoobsługa i toaleta
6. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidua-lizacja |
1. |
Powitanie- głośne „cześć”, podanie dłoni dziecku, wypowiedzenie jego imienia |
Nauczyciel wykonuje te same ćwiczenia kolejno z każdym dzieckiem
|
2. |
a) Ćwiczenia kończyn górnych przed lustrem: - zainteresowanie ucznia jego odbiciem w lustrze, - unoszenie ręki prawej-lewej w górę-w dół, do przodu-do tyłu, - wykonanie ruchów okrężnych, - zginanie ręki w łokciu i w nadgarstku, wykonanie ruchów okrężnych w łokciu i nadgarstku, w prawo-w lewo, - wykonanie ćwiczeń wolno - szybko, - kompresja stawów. b) Ćwiczenia dłoni i palców: - masowanie dłoni oliwką o zapachu miętowym (zwrócenie uwagi na zapach), - głęboki ucisk dłoni (mocne uciskanie dłoni dziecka, nazywanie uciskanych miejsc, rozciąganie i dociskanie stawów palców).
|
|
3. |
Ćwiczenia zasadnicze: a) opowiadanie dziecku o zimie - zimą jest zimno - wkładanie rąk dziecka do zimnej wody, zaśpiewanie piosenki „ Nasza zima zła”, dotykanie zimnym kompresem miejsc na twarzy: nosa, uszów, oczu; b) zimą jest dużo śniegu - dotykanie śniegu, zwrócenie uwagi na biały kolor, robienie kulek śniegowych, zrobienie małego śniegowego bałwanka, śpiewanie piosenki „Trzy bałwanki”. c) Malowanie bałwanka na lustrze dłonią - białą pastą do zębów o zapachu miętowym, zwrócenie uwagi na zapach i kolor, umycie rąk: wkładanie rąk raz do ciepłej raz do zimnej wody, zwrócenie uwagi na temperaturę wody.
|
|
4.
|
Zajęcia końcowe: a) pozytywna ocena pracy ucznia, udzielenie pochwały, pogłaskanie po głowie, przytulenie b) uporządkowanie warsztatu pracy, zmiana pozycji z siedzącej na wózku na leżącą na materacu, relaksacja przy muzyce „Zima” |
|
5. |
Samoobsługa i toaleta: a) mycie rąk w łazience - nazywanie przez Nauczyciela wykonywanych czynności; b) posadzenie dzieci przy stole na swoim miejscu; c) masaż twarzy wg. Costillo - Moralesa; d) karmienie dzieci z uwzględnieniem prawidłowego spożywania pokarmów; e) mycie rąk, zębów i twarzy w łazience- bierny udział w zabiegach higienicznych. |
|
6. |
Pożegnanie: głośne „cześć”, podanie dłoni ,wypowiedzenie imienia dziecka. |
|
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT TYGODNIA: Ptaki w zimie
TEMAT DNIA: Dokarmiamy ptaki
CELE ZAJĘĆ:
Usprawnianie czynności karmienia i samodzielnego jedzenia
Współdziałanie przy czynnościach mycia i rozwijanie umiejętności samodzielnego mycia;
Budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa na zajęciach ;
Poprawa odbioru bodźców czuciowych poprzez manipulację materiałami sypkimi.
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita,
indywidualna zróżnicowana wielopoziomowo.
METODY PRACY: stymulacja polisensoryczna, metoda warunkowania
instrumentalnego, ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg.
Costillo-Moralesa
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia z samoobsługi
3. Poranny krąg - stymulacja polisensoryczna
4. Ćwiczenia zasadnicze
5. Przygotowania do obiadu
6. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidualizacja |
1. |
Powitanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka |
Ucz IV odpowiada kiwnięciem głowy. |
2. |
a) Ćwiczenia z zakresu usprawniania czynności karmienia i nauki samodzielnego jedzenia
b) Ćwiczenia z zakresu współdziałania przy czynnościach mycia i nauki samodzielnego mycia |
a) Ucz. I-picie z łyżeczki; Ucz. II- prowadzenie łyżki do ust; Ucz. III - wprowadzanie widelca do ust; Ucz IV- sprzątanie nakrycia ze stołu
b) Ucz. I - otwieranie buzi przy myciu zębów; Ucz. II - chwytanie mydła; Ucz. III- pocieranie namydlonych rąk; Ucz. IV - szczotkowanie wewnętrznej powierzchni dolnych zębów. |
3. |
Zajęcia porannego kręgu - elementy wybrane, pora roku ZIMA: a) zapalenie lampki zapachowej o zapachu MIĘTY; b) obejście z lampką kręgu dzieci; c) Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową; d) Obserwowanie pogody przez okno - dotykanie zimnej szyby a następnie ciepłego kaloryfera; e) .Demonstracja instrumentu muzycznego - dzwonki , gra N-el, później kolejno dzieci; f) Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust- następnie dzieci same ściągają chustę z głowy; g) Słuchanie odgłosów zimy z kasety magnetofonowej; h) Zastosowanie bodźców smakowych- czekolada o smaku miętowym i) Gaszenie lampki zapachowej.
Część zasadnicza:
- Wyłożenie pokarmu dla ptaszków na parapet; - Obserwacja ptaków przez okno; - Manipulowanie ręką w miseczce z ziarenkami; - Wyklejanie tekturowego karmnika dla ptaków ziarenkami |
Ucz. I - rezygnacja ze stymulacji smakowej ze względu na dietę
|
4. |
|
Ucz. I , II, III- wysypywanie ziarenek z pomocą N-la na karmnik posmarowany klejem
Ucz. IV - przesypywanie ziarenek łyżką z pojemnika do pojemnika, samodzielne nanoszenie kleju na karmnik i przyklejanie ziarenek.
|
5. |
Przygotowanie do obiadu: - umycie rąk; - ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg. Costillo-Moralesa
|
|
6. |
Pożegnanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka, zrobienie „pa-pa”
|
Ucz. IV odpowiada ruchem „ pa -pa” |
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT DNIA: Święta Wielkanocne
SKŁAD ZESPOŁU: Dzieci leżące
CELE ZAJĘĆ:
Rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie motoryki dużej;
Poprawa czucia powierzchniowego i głębokiego dłoni;
Pobudzenie zmysłów (dotyku, wzroku, słuchu, węchu).
FORMA PRACY: indywidualna
METODY PRACY: ćwiczenia z zakresu motoryki małej i dużej, program czuciowy
dłoni, program stymulacji słuchowej, metoda F. Affolter
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: oliwka o zapachu pomarańczowym, lustro, pojemnik z
mąką, jajko, miski z ciepłą i zimną wodą, baranek
wielkanocny z ciasta, kolorowe pisanki, pluszowy
zajączek, koszyczek, kaseta magnetofonowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia wprowadzające
3. Ćwiczenia zasadnicze
4. Zajęcia końcowe
5. Samoobsługa i toaleta
6. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidua-lizacja |
1. |
Powitanie- głośne „cześć”, podanie dłoni dziecku, wypowiedzenie jego imienia |
Nauczyciel wykonuje te same ćwiczenia kolejno z każdym dzieckiem
|
2. |
a) Ćwiczenia kończyn górnych przed lustrem: - zainteresowanie ucznia jego odbiciem w lustrze, - unoszenie ręki prawej-lewej w górę-w dół, do przodu-do tyłu, - wykonanie ruchów okrężnych, - zginanie ręki w łokciu i w nadgarstku, wykonanie ruchów okrężnych w łokciu i nadgarstku, w prawo-w lewo, - wykonanie ćwiczeń wolno - szybko, - kompresja stawów.
b) Ćwiczenia dłoni i palców: - masowanie dłoni oliwką o zapachu pomarańczowym (zwrócenie uwagi na zapach), - głęboki ucisk dłoni (mocne uciskanie dłoni dziecka, nazywanie uciskanych miejsc, rozciąganie i dociskanie stawów palców), - masowanie punktów neuromotorycznych dłoni. |
|
3. |
Ćwiczenia zasadnicze: a) opowiadanie dziecku o Świętach Wielkanocnych - przygotowaniach do świąt; b) stymulacja dłoni materiałami sypkimi - wkładanie dłoni do pojemnika z mąką (mieszanie, zwrócenie uwagi na kolor - biały); c) wielozmysłowe poznanie jajka: - dotykanie jajka- zwrócenie uwagi na fakturę, kolor, - rozbicie jajka -oddzielenie żółtka od białka z pomocą nauczyciela, zwrócenie uwagi na kolor żółtka, - posmarowanie dłoni dziecka białkiem - doświadczenie lepkości i uczucia wysychania białka na dłoni; d) robienie ciasta z pomocą -wymieszanie dłońmi jajka z mąką; e) umycie dłoni - wkładanie dłoni na zmianę do miski z ciepłą, z zimną, z ciepłą wodą, zwrócenie uwagi na temperaturę wody; f) wielozmysłowe poznanie barana wielkanocnego z ciasta - wąchanie, dotykanie, smakowanie; g) obserwacja jaj wielkanocnych - kolorowych pisanek; h) zabawa pluszowym zajączkiem, mówienie dziecku wierszyka w trakcie zabawy , głośno-cicho, szeptem do każdego ucha. „Nasz szaraczek przykicał w Wielkanoc, długie uszka miał i koszyczek pełen jaj” |
|
4.
|
Zajęcia końcowe: a) pozytywna ocena pracy ucznia, udzielenie pochwały, pogłaskanie po głowie, przytulenie b) uporządkowanie warsztatu pracy, zmiana pozycji z siedzącej na wózku na leżącą na materacu, relaksacja przy muzyce „Śpiew ptaków” |
|
5. |
Samoobsługa i toaleta: a) mycie rąk w łazience - nazywanie przez Nauczyciela wykonywanych czynności; b) posadzenie dzieci przy stole na swoim miejscu; c) masaż twarzy wg. Costillo - Moralesa; d) karmienie dzieci z uwzględnieniem prawidłowego spożywania pokarmów; e) mycie rąk, zębów i twarzy w łazience- bierny udział w zabiegach higienicznych. |
|
6. |
Pożegnanie: głośne „cześć”, podanie dłoni ,wypowiedzenie imienia dziecka. |
|
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT TYGODNIA: Witaj Wiosno!
TEMAT DNIA: Ziemia
CELE ZAJĘĆ:
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa na zajęciach ;
pobudzanie aktywności dzieci poprzez pracę z żywiołem - ziemią.
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita,
indywidualna zróżnicowana wielopoziomowo.
METODY PRACY: stymulacja polisensoryczna, metoda warunkowania
instrumentalnego, ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg.
Costillo-Moralesa
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia z samoobsługi
3. Poranny krąg - stymulacja polisensoryczna
4. Ćwiczenia zasadnicze
5. Przygotowania do obiadu
6. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidualizacja |
1. |
Powitanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka |
Ucz. I, II odpowiadają kiwnięciem głowy. |
2. |
Ćwiczenia z zakresu współdziałania przy czynnościach mycia i nauki samodzielnego mycia
|
Ucz .III, IV - chwytanie mydła; namydlanie rąk; ucz. I, II - szczotkowanie zębów, wycieranie rąk, zawieszanie ręcznika na swój wieszak |
3. |
Zajęcia porannego kręgu - elementy wybrane, pora roku WIOSNA: a) zapalenie lampki zapachowej o zapachu cytryny; b) obejście z lampką kręgu dzieci; c) Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową; d) Obserwowanie pogody przez okno e) .Demonstracja instrumentu muzycznego - bębenek , gra N-el, później kolejno dzieci; f) Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust- następnie dzieci same ściągają chustę z głowy; g) Słuchanie świergotu ptaków z kasety magnetofonowej; h) Zastosowanie bodźców smakowych- galaretka cytrynowa; i) Gaszenie lampki zapachowej.
|
|
4. |
Część zasadnicza:
a)Słuchanie piosenki pt. „Wiosna” - taniec w kółku z elementami pokazywania. |
|
|
b)Wysypanie ziemi na stół pokryty folią: - badanie ziemi obiema rękoma; - chowanie ręki dziecka w ziemi - samodzielne wyciąganie; - napełnianie ziemią różnych pojemniczków; - przesypywanie ziemi z pojemnika do pojemnika; - zakopywanie w ziemi różnych przedmiotów; - odkopywanie przedmiotów; - poklepywanie błota zrobionego z ziemi i wody; - zasiewanie w doniczkach z ziemią ziaren cebuli, szczypiorku, kwiatków; - podlanie zasianych roślin; - wyjście do łazienki- umycie rąk.
c) Masaż usprawniający pracę aparatu artykulacyjnego i masaż jamy ustnej.
|
Ucz. III, IV - dotykanie ziemi, rozgarnianie, chowanie ręki dziecka w ziemi - samodzielne wyciąganie, odkopywanie przedmiotów z ziemi, poklepywanie błota;
Ucz. I, II - wszystkie elementy
|
5. |
Przygotowanie do obiadu: - umycie rąk; - ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg. Costillo-Moralesa |
|
6. |
Zajęcia samoobsługowe -obiad |
Ucz. III, IV - próby samodzielnego prowadzenia łyżki z pokarmem półstałym do buzi, samodzielne picie z kubka; Ucz. I, II - samodzielne jedzenie, odnoszenie kubka na stolik, sprzątanie ze stołu;
|
7. |
Pożegnanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka, zrobienie „pa-pa”
|
Ucz. I, II - odpowiadają ruchem „ pa -pa” |
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT DNIA: Kwiaty dla mamy
SKŁAD ZESPOŁU: Dzieci leżące
CELE ZAJĘĆ:
Kształtowanie świadomości schematu swego ciała;
Pobudzenie zmysłów (dotyku, wzroku, słuchu, węchu);
Rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie motoryki małej;
Usprawnianie w zakresie komunikacji
FORMA PRACY: indywidualna
METODY PRACY: ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg. Castillo - Moralesa, elementy programu aktywności M.C. Knillów ( program wprowadzający), elementy metody integracji zmysłowo - ruchowej, metoda F. Affolter, elementy muzykoterapii.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: oliwka o zapachu pomarańczowym, kwiaty bratki, papier ścierny gruboziarnisty, farby do malowania palcami, mydło w płynie ciepła i zimna woda, instrumenty muzyczne: tamburyno, grzechotka, bębenek, dzwonki, kaseta magnetofonowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Samoobsługa i toaleta
3. Zajęcia wprowadzające
4. Ćwiczenia zasadnicze
5. Zajęcia końcowe
6. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidua-lizacja |
1. |
Powitanie- głośne „cześć”, podanie dłoni dziecku, wypowiedzenie jego imienia |
Nauczyciel wykonuje te same ćwiczenia kolejno z każdym dzieckiem
|
2. |
Samoobsługa i toaleta: a) mycie rąk w łazience - nazywanie przez Nauczyciela wykonywanych czynności; b) posadzenie dzieci przy stole na swoim miejscu; c) masaż twarzy wg. Costillo - Moralesa; d) karmienie dzieci z uwzględnieniem prawidłowego spożywania pokarmów; mycie rąk, zębów i twarzy w łazience- bierny udział w zabiegach higienicznych. |
|
3. |
a) Elementy programu aktywności M. C. Knillów - program wprowadzający b) Ćwiczenia dłoni i palców: - masowanie dłoni oliwką o zapachu pomarańczowym (zwrócenie uwagi na zapach), - głęboki ucisk dłoni (mocne uciskanie dłoni dziecka, nazywanie uciskanych miejsc, rozciąganie i dociskanie stawów palców), masowanie punktów neuromotorycznych dłoni. |
|
4.
|
Ćwiczenia zasadnicze: a) wielozmysłowa obserwacja kwiatów bratków : pokazanie dziecku kwiatków, zwrócenie uwagi na kolor, budowę ( płatki, łodyga, liście), dotykanie kwiatów, poznanie zapachu bratków; b) malowanie palcami bratków ( z pomocą nauczyciela) farbami na papierze ściernym, zapoznanie dziecka z fakturą papieru i kolorem farby; c) wyjście do łazienki - umycie dłoni dziecka mydłem i ciepłą wodą, nazywanie czynności przez nauczyciela, zastosowanie bodźca o różnej temperaturze, wkładanie ręki dziecka pod ciepłą - zimną - ciepłą wodę |
|
5. |
Zajęcia końcowe (przerwa) a)pozytywna ocena pracy ucznia, udzielenie pochwały, pogłaskanie po głowie, przytulenie;
b)uporządkowanie warsztatu pracy, zmiana pozycji z siedzącej na wózku na leżącą na materacu, relaksacja przy muzyce „Śpiew ptaków” |
|
6. |
Zajęcia muzyczne: Wspólne uczestniczenie w zajęciach muzycznych z wychowankami innych grup, śpiewanie piosenek o mamie, próby wygrywania ich rytmów na różnych instrumentach, słuchanie wierszy o mamie - zakończenie zajęć oklaskami. |
|
7. |
Pożegnanie: głośne „cześć", podanie dłoni,wypowiedzenie imienia dziecka. |
|
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZEJ
TEMAT TYGODNIA: Wiosenna Pogoda
TEMAT DNIA: Słońce
CELE ZAJĘĆ:
Usprawnianie samoobsługi;
Usprawnianie percepcji wzrokowej- wodzenie wzrokiem za źródłem światła
Usprawnianie percepcji czuciowej - odczuwanie ciepła;
Usprawnianie percepcji dotykowej poprzez manipulowanie w substancjach półpłynnych (kisiel) i sypkich (kaszka).
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita,
indywidualna zróżnicowana wielopoziomowo.
METODY PRACY: stymulacja polisensoryczna, metoda warunkowania
instrumentalnego, ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg.
Costillo-Moralesa
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie
2. Zajęcia z samoobsługi
3. Poranny krąg - stymulacja polisensoryczna
4. Ćwiczenia zasadnicze
5. Przygotowania do obiadu
6. Pożegnanie
Etap |
Przebieg zajęć |
Indywidualizacja |
1. |
Powitanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka |
Ucz IV odpowiada kiwnięciem głowy. |
2. |
a) Ćwiczenia z zakresu usprawniania czynności karmienia i nauki samodzielnego jedzenia
b) Ćwiczenia z zakresu współdziałania przy czynnościach mycia i nauki samodzielnego mycia |
a) Ucz. I-picie z łyżeczki; Ucz. II- prowadzenie łyżki do ust; Ucz. III - wprowadzanie widelca do ust; Ucz IV- sprzątanie nakrycia ze stołu
b) Ucz. I - otwieranie buzi przy myciu zębów; Ucz. II - chwytanie mydła; Ucz. III- pocieranie namydlonych rąk; Ucz. IV - szczotkowanie wewnętrznej powierzchni dolnych zębów. |
3. |
Zajęcia porannego kręgu - elementy wybrane, pora roku WIOSNA: a) zapalenie lampki zapachowej o zapachu cytryny; b) obejście z lampką kręgu dzieci; c) Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową; d) Demonstracja instrumentu muzycznego - bębenek , gra N-el, później kolejno dzieci; e) Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust- następnie dzieci same ściągają chustę z głowy; f) Słuchanie świergotu ptaków z kasety magnetofonowej; g) Zastosowanie bodźców smakowych- galaretka cytrynowa; h) Gaszenie lampki zapachowej.
Część zasadnicza:
- Zajęcia muzyczno rytmiczne przy piosence „Słoneczko”; - Obserwacja pogody przez otwarte okno; - Świecenie dzieciom latarką w oczy („rażenie słońca”), wodzenie wzrokiem za źródłem światła; - Zapalenie świeczki - przybliżanie rąk dzieci na bezpieczną odległość, tak by poczuły ciepło ognia; - Ogrzanie w ogniu łyżeczki - dotykanie nią rąk i twarzy dzieci; - Zabawy żółtym kisielem - wkładanie rąk do pojemników z kisielem, mieszanie przelewanie palcami; - Wykonanie wspólnej pracy plastycznej- wysypywanie kaszki na posmarowany klejem kontur słońca.
|
Ucz. I - rezygnacja ze stymulacji smakowej ze względu na dietę
|
4. |
|
Ucz. I - wodzenie wzrokiem za źródłem światła w pionie i poziomie, samodzielne zabawy z kisielem, nabieranie w rękę kaszki i posypy-wanie nią słońca z pomocą N-la
Ucz. II, III - wodzenie wzrokiem za źródłem światła w pionie i w poziomie, wkładanie rąk do pojemników z kisielem i zabawy z nim z pomocą N-la, wkładanie rąk do misek z kaszką i samodzielne manipulowanie, posypywanie słońca z pomocą N-la
Ucz. IV - wodzenie wzrokiem za źródłem światła w pionie ,poziomie i po skosie, próby zdmuchnięcia świeczki, samodzielne zabaw z kisielem, przesypywanie kaszki z pojemnika do pojemnika za pomocą łyżki, samodzielne posypywanie słońca kaszką.
|
5. |
Przygotowanie do obiadu: - umycie rąk; - ustno - twarzowa terapia regulacyjna wg. Costillo-Moralesa |
|
6. |
Pożegnanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka, zrobienie „pa-pa”
|
Ucz. IV odpowiada ruchem „ pa -pa” |
35