Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Klasa: gimnazjum
Liczba uczniów: 14
Temat: Piłka siatkowa - doskonalenie odbić sposobem górnym i dolnym, nauka wystawienia i zbicia piłki z podrzutu własnego.
Cele:
Umiejętności: Uczeń potrafi wykonać poprawnie górne i dolne odbicie w piłce siatkowej, wystawić piłkę sposobem górnym w przód, kierować piłkę sposobem górnym w określone miejsce boiska rywala.
Motoryczność: szybkość, zwinność, zręczność, skoczność, siła, koordynacja ruchowa;
Wiadomości: nauka prawidłowej techniki.
Kształtowanie postawy: Współdziałanie w grupie - odpowiedzialność za wyniki zespołu, umiejętność dokonywania samokontroli i samooceny.
Miejsce: sala gimnastyczna
Przybory: piłki siatkowe.
Tok lekcyjny |
Treść |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Metody |
Uwagi organizacyjno-porządkowe |
||
Cześć I-wstępna |
|||||||
1. Zorganizowanie grupy. |
- zbiórka - powitanie - sprawdzenie obecności oraz gotowości ćwiczących do zajęć - podanie zadań i celów lekcji |
2'
|
|
|
Ustawienie w dwuszeregu |
||
2. Nastawienie grupy do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
- motywacja do aktywnego udziału w zajęciach
|
|
|
|
|
||
3. Rozgrzewka Zabawa ożywiająca:
Ćwiczenia kształtujące
|
Zabawa „Kto pierwszy” - nauczyciel wymyśla różne zadania do wykonania, przegrywa ten kto wykona je jako ostatni. Zanim nauczyciel da znak do wykonania zadania uczniowie są w wyznaczonej pozycji np. leżenie tyłem.
Uczniowie sami wykonują ćwiczenia kształtujące pojedynczo pokazując po jednym ćw. |
5'
5'
|
|
Zadaniowo -ścisła
Naśladowczo ścisła |
Ustawienie w luźnej rozsypce. Przegrany wykonuje karę 10 pompek lub 15 przysiadów.
Ustawienie w kole, pokazujący ćw. znajduje się w środku. |
||
Część II- główna |
|||||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.
Ćwiczenia techniki
Gra szkolna w minipiłkę siatkową |
Ćwiczenia wykonywane prze uczniów:
Ćwiczenie w trójkach: trzecia osoba stoi w środku między 2 uczniami - 1 uczeń podaje piłkę od środka sp. górnym, środek wystawia ją 3 uczniowi z tyłu i ten plasuje p. nad 2 do 1. (następnie zamiana ustawienia)
Gra z akcentem na rozegranie piłki na trzy i przebicie w określone miejsce boiska przeciwnika. |
10'
Wszystkie ćw. po 10x
10'
8' |
Piłki siatkowe
|
Zadaniowo -ścisła
|
Uczniowie są dobrani w dwójki i ustawieni naprzeciwko siebie wzdłuż sali.
Partner chwyta piłkę i podaje ją tym samym sposobem.
Nauczyciel wyjaśnia przepisy gry. Uczniowie podzieleni na drużyny. |
||
Część III- końcowa |
|||||||
5. Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne. |
Odbijanie piłki o ścianę sposobem górnym i dolnym. |
3' |
|
Naśladowczo -ścisła |
Ustawienie pod ścianą. |
||
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji. |
Zbiórka uczniów, mówienie lekcji, pochwalenie za poprawne wykonywanie ćwiczeń. |
2' |
|
Pogadanka
|
Ustawienie w dwuszeregu |
||
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej. |
Zachęcenie uczniów do aktywnego wypoczynku poza szkołą. |
|
|
|
|