Konspekt lekcji gimnastyki korekcyjnej
1. Rodzaj wady: plecy okrągłe
2. Temat: Wzmocnienie mięśni grzbietu i rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej
3. Wiek ćwiczących:8-9 lat
4. Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
5. Sprzęt i przybory: szarfy, woreczki, karimaty, obręcze, ławeczki, laski
6. Czas ćwiczeń: 45 minut
7. Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu
8. Cel zajęć:
-wzmocnienie mięśni grzbiet
-rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej
-wyrobienie prawidłowej postawy
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas /Liczba powtórzeń |
Uwagi |
1.Czynności organizacyjne |
1.Zbiórka 2.Powitanie grupy 3.Sprawdzenie gotowości do zajęć 4.Podanie zadań lekcji 5.Skorygowanie postawy przed lustrem, kontrola poszczególnych części ciała ( głowa prosto, szyja wyciągnięta., barki równo, łopatki ściągnięte) |
5-8 min |
Przy korygowaniu postawy zwracać uwagę, aby dzieci kontrolowały swoje odbicie w lustrze |
2.Zabawa ożywiająca |
„Świeci słonko, pada deszcz” Na zapowiedz „świeci słonko” dzieci spacerują w różnych kierunkach, na zapowiedz „pada deszcz” dzieci biegną pod ścianę i ustawiają się w postawie skorygowanej |
5 min |
Ważne, aby dzieci przylegały całym ciałem do ściany |
3.Ćwiczenie oddechowe i antygrawitacyjne |
PW: siad skrzyżny PĆ: na 1-wdech, wyciągnięcie kręgosłupa w górę, ramiona bokiem nad głowę na 2-wydech, ramiona bokiem w dół |
5 x |
Zwrócić uwagę, aby przy wydechu dzieci utrzymały prosty kręgosłup |
4.Ćwiczenie ramion i nóg |
„Transport cegiełek” Dzieci w ustawieniu dwóch rzędów, układają szarfę na brzuchu. Chód do przodu, w stronę obręczy gdzie pozostawiają „cegiełki” |
5 min |
Biodra w czasie chodu unosimy wysoko |
5.Ćwiczenie rozciągające mięśnie klatki piersiowej |
PW: leżenie przodem ręce splecione pod brodą PĆ: na 1-wyprost ramion w łokciach, klatkę piersiową unosimy nad parkiet na 2-powrót do pozycji wyjściowej |
5 x |
W leżeniu przodem kocyk lub zrolowaną karimatę wkładamy pod kolce biodrowe górne |
6.Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha |
„Deska” PW: leżenie przodem PĆ: na 1-oparcie przedramion i palców stóp na parkiecie, tułów unosimy nad parkiet (wytrzymać ok.3-5 s ) na 2-powrót do pozycji wyjściowej |
5x |
Wzrok kierujemy w parkiet |
7.Ćwiczenie oddechowe |
PW: siad klęczny PĆ: na 1-wdech, ramiona przodem w górę na 2-wydech,ręce proste w łokciach kładziemy na parkiecie |
5x |
Układając dłonie na parkiecie staramy się przesuwać je jak najdalej w przód rozciągając kręgosłup |
8.Ćwiczenie równoważne |
Przemarsz po ławeczce z woreczkiem na głowie i laską na plecach( łopatki ściągnięte) |
5x |
Ustawienie w dwóch rzędach |
9.Ćwiczenie uspokajające |
„Marsz żołnierzy” Postawa wyprężona, brzuch wciągnięty, głowa uniesiona w górę. Marsz dookoła sali w spięciu na palcach |
2-3 min |
Było by dobrze gdyby dzieci miały jakiś podkład muzyczny o właściwościach uspokajających |
10.Auto- korekcja |
Dzieci korygują swoją postawę przed lustrem, ustawiają się przodem i bokiem |
3-5 min |
Zwracamy uwagę na ustawienie głowy, barków, łopatek, brzucha i stóp |
11.Czynności organizacyjne |
1.Zbiórka 2.Podsumowanie zajęć 3.Wyróżnienie ćwiczących 4.Zachęta do samodzielnej pracy w domu 5.Pożegnanie grupy |
2-3 min |
Zbiórka w półkolu w siadzie skrzyżnym |
Ewelina Dżoń
WF II rok