KONSPEKT Z LEKCJI GIMNASTYKI
PROWADZĄCY:
DYSCYPLINA: gimnastyka
KLASA: 1b gimnazjum, dziewczęta
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
CZAS TRWANIA: 45'
PRZYBORY I PRZYŻĄDY: skrzynia, odskocznia, materace, skakanki, ławeczki, szarfy, drabinki
TEMAT: NAUKA SKOKU KUCZNEGO PRZEZ SKRZYNIE
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
UMIEJĘTNOŚCI: uczeń potrafi odbić się z odskoczni i wykonać skok kuczny przez skrzynie
MOTORYKA: kształtowanie gibkości, koordynacji ruchowej, siły obręczy kończyny górnej
WIADOMOŚCI: uczeń wie, jak poprawnie odbić się z odskoczni, zna zasady bezpieczeństwa
AKCENTY WYCHOWAWCZE: dzieci potrafią współpracować w grupie, pomagają sobie nawzajem.
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOWANIE (czas) |
UWAGI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE |
CZĘŚĆ I ORGANIZACYJNO PORZĄDKOWA 15' |
|||
1.Czynności organizacyjno - porządkowe
|
1.Zbiórka w miejscu na linii w półokręgu 2.Sportowe powitanie 3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć |
2' |
-Nauczyciel przypomina o zdjęciu zegarków i biżuterii mogących spowodować zagrożenie bezpieczeństwa na Sali -Dyscyplina całej klasy |
2.Motywacja do zajęć |
1.Podanie tematu zajęć i omówienie celów lekcji 2.Podanie informacji dotyczących zajęć |
3' |
|
3.Rozgrzewka (rozwój psychomotoryki i profilaktyki)
|
1.Zabawa ożywiająca „Berek lawina” 2.Skłóny T w przód z pogłębieniem 3.Krążenia bioder 4.Krążenia T 5.Rozgrzanie stawów palców, łokciowych i obręczy barkowej 6.Zwis z drabinek i ugięcie NN 7.Brzuszki 8.Wznosy klatki piersiowej w górę 9.Przy drabinkach wymachy PN i LN 10.Bieg po przekątnej Sali: -wieloskoki -przejście na czworakach -bieg tyłem do połowy a od drugiej połowy przodem -„cwał biegiem” -przekładanka -bieg, na sygnał wyskok w górę |
10' |
-Metoda zadaniowo - klasyczna -Metoda zadaniowo - ścisła -Ustawienie w rozsypce
|
CZĘŚĆ II GŁÓWNA 25' |
|||
4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności oraz rozwijanie zdolności twórczych |
1.Ćwiczenia przygotowawcze:
-odbicie z miejsca -odbicie po naskoku z marszu -odbicie po naskoku z biegu -nauka ułożenia rąk na skrzyni 2.Bieg, odbicie z odskoczni i naskok na skrzynie do przysiadu 3.Z marszu naskok na odskocznie, odbicie i skok kuczny przez 3 części skrzyni 4.Skok z rozbiegu przez 3 części skrzyni 5.Skok kuczny przez skrzynie lądowanie na obie nogi do postawy stojąc - ręce w bok 6.W tym czasie kiedy kilku uczniów będzie wykonywać skok przez skrzynie reszta będzie pracować na stanowiskach:
|
8'
X2
X2
X2
X2
X2 |
|
CZĘŚĆ III KOŃCOWA 4' |
|||
5.Uspokojienie organizmu |
1.W marszu głęboki wdechy za wznosem RR w górę |
1' |
|
6.Czynności organizacyjne i wychowawczo - dydaktycznie |
1.Uporządkowanie boiska i sprzętu 2.Zbiórka w szeregu 3.Omówienie istotnych momentów lekcji |
3' |
-Uczniowie pomagają posprzątać sale gimnastyczną, odnoszą przyrządy na swoje miejsce -Nauczyciel omawia najczęściej występujące błędy |
7.Nastawienie do samodzielnych zadań ruchowych |
1.Podanie instrukcji do samodzielnej pracy 2.Pożegnanie okrzykiem |
1' |
|
8.Uwagi o lekcji
|
|
|
|