KONSPEKT ZAJEĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Wiosna na łące” - malowanie farbami plakatowymi bez użycia pędzla.
Cele:
zapoznanie dzieci z nową techniką (malowanie przy użyciu tekturek wykończonych za pomocą nożyczek falistych)
zachęcanie do używania różnych rodzajów tekturek i łączenie różnych barw oraz kierowanie uwagi dzieci na efekty powstałe wskutek tych zabiegów
zachęcanie do podejmowania prób tworzenia odcieni barwy zielonej poprzez mieszanie jej z innymi barwami (wysnuwanie wniosków, uogólnianie)
wdrażanie do zgodnego korzystania z przyborów plastycznych i przestrzegania zasady utrzymywania ładu w miejscu pracy
Metody:
metoda zadań inspirujących
czynne:
- metoda samodzielnych doświadczeń
- metoda zadań stawianych dzieciom
słowne:
- wiersz
- rozmowa
- objaśnienie
percepcyjne:
- metoda obserwacji i pokazu
Formy:
zbiorowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Wiersz T. Kubiaka „Małgosia”, ilustracje do wiersza, konewka, sylwety kwiatów dla każdego dziecka, magnetofon, płyta CD z utworem muzycznym „Walc kwiatów” Straussa, kartki, farby plakatowe, tekturki wykończone przy pomocy nożyczek falistych, emblematy owadów (motyl, pszczoła, biedronka), płyta CD z utworem muzycznym „Wiosna” - zespół Skaldowie.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie wiersza i oglądanie ilustracji wiosennej łąki.
„Poszła Małgosia na łąkę,
narwała kwiatków bukiecik.
Przyniosła te kwiatki do domu,
tak jak to robią dzieci.
Wstawiła kwiatki w wodę
nie mówiąc nic nikomu.
Zaraz się bardzo wesoło
zrobiło w całym domu.”
2. Rozmowa na podstawie wiersza.
- Skąd Małgosia przyniosła kwiaty?
- Co z nimi zrobiła?
- Jak się wtedy zrobiło w domu?
- Jakiego koloru jest wiosną najwięcej?
3. „Kwiaty na łące” - zabawa ruchowa.
Nauczycielka wybiera jedno z dzieci, które zostaje ogrodnikiem i otrzymuje konewkę. Pozostałe dzieci otrzymują sylwety kolorowych kwiatów i przykucają trzymając je nad głową. Nauczycielka włącza muzykę. Dziecko ogrodnik przechodzi między dziećmi i naśladuje ruchem podlewanie kwiatów. Każdy podlany kwiat powoli podnosi się i zaczyna tańczyć. Dzieci tańczą dotąd, aż ucichnie muzyka, wtedy przykucają i zabawa zaczyna się od nowa.
4. „Wiosna na łące” - malowanie farbami.
Nauczycielka objaśnia dzieciom sposób malowania farbami przy pomocy tekturek oraz sposób mieszania ze sobą barw w celu uzyskania różnych odcieni zieleni. Dzieci malują wiosenną łąkę.
5. Zakończenie zajęć zabawą ruchową „Owady na łące”.
Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy i rozdaje im emblematy przedstawiające owady (motyle, pszczoły i biedronki). Podczas trwania melodii dzieci swobodnie pląsają po sali. Na przerwę w muzyce każda z grup dzieci tworzy odrębne koło. Na koniec wszystkie dzieci tworzą wspólne duże koło.