Nr ćwiczenia:

1

Temat:

Wyznaczanie przyspieszenia w ruchu jednostajnie zmiennym.

Kierunek:

Zip I

Imię i nazwisko:

Data wykonania:

21.11.2008

Data oddania:

25.11.2008

Ocena:

1 Wstęp teoretyczny:

Ruch jest powszechnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Polega na tym ze ciała zmieniają swoje położenie

Przyspieszenie jest to wektor równy stosunkowi wektora przyrostu prędkości v ,który nastąpił w czasie t ,do tego czasu:

0x01 graphic

W ruchu jednostajnym prostoliniowym prędkość jest wielkością stałą. Ciało porusza się po prostej, a wartość wektora i jego zwrot nie ulega zmianie. W ruchu prostoliniowym jednostajnym prędkość średnia jest w każdej chwili równa prędkości chwilowej.

2 Przebieg doświadczenia:

Wykonujemy dwa doświadczenia. W pierwszym z nich wykorzystujemy nachylony pod bardzo małym kątem ”powietrzny tor ” ,względnie kątownik ,po którym przemieszcza się stalowa kulka .Na skali toru zaznaczamy flamastrem odcinki drogi jakie będzie przebywała kulka. Mierzymy czas potrzebny do pokonania drogi w którym kulka pokonuje drogę . Każdy pomiar powtarzamy co najmniej 5 razy.

Wyniki notujemy w tabeli 1:

S(m)

t

T średnia

Delta t

s

v

0,1

1. 0,843

2. 0,828

3. 0,867

4. 0,829

5. 0,862

0,846

0,846

0,1

0,12

0,4

1. 1,861

2. 1,822

3. 1,813

4. 1,810

5. 1,858

1,833

0,987

0,3

0,30

0,9

1. 2,857

2. 2,827

3. 2,830

4. 2,872

5. 2,896

2,856

1,023

0,5

0,49

1,6

1. 3.967

2. 3,969

3. 3,966

4. 3,952

5. 3,936

3,958

1,102

0,7

0,64

W drugim doświadczeniu mierzymy prędkość kropelki wody poruszającej się w oleju. W tym celu za pomocą stopera wyznaczamy czasy, w których kropelka przesuwa się przez odpowiednie kreski zaznaczone na menzurce. Dane umieszczamy w tabeli:

0x01 graphic

Nr

Przebyta droga

czas

1

s

6,730

2

2s

13,63

3

3s

20,20

4

4s

26,81

Nr

Przebyta droga

czas

1

s

6,831

2

2s

13,551

3

3s

20,271

4

4s

27,181

Tabela 2

Nr

Przebyta droga

czas

1

s

6,962

2

2s

13,882

3

3s

20,612

4

4s

27,482

Przy prawidłowo przeprowadzonym pomiarze kulka będzie mijała zaznaczone miejsca w równych odcinkach czasu.

Z obydwu doświadczeń dane nanosimy na wykres. Wynik uzyskany z jednego i drugiego wykresu powinien być podobny.

3.Wyniki;

Wyniki dla tabeli 1:

0x01 graphic
a= v/∆t

1) a= 0,12/0,846=0,142

2) a= 0,30/1,833=0,164

3) a= 0,49 /2,856=0,172

4) a= 0,64/3,958=0,162

aśr= 0,160

1)0,142-0,160=-0,018

2)0,164-0,160=0,004

3)0,172-0,160=0.012

4)0,162-0,160=0,002

∆a=0,0055

Średni błąd kwadratowy

A=aśr.+ ∆a

A=0,160+0,0055

Droga przebyta przez ciało po czasie t : 0x01 graphic

s=A∆t/2

1)s=0,142*0,846/2=0,060

2)s=0,164*1.833/2=0,150

3) s=0,172*2,856/2=0.246

4)s=0,162*3,958/2=0,320

Sśr.=0,194

1)0,060-0,194=-0,134

2)0,150-0,194=-0,044

3)0,246-0,194=0,052

4)0,320-0,194=0,126

∆s=0,057

błąd kwadratowy

s=sśr.+ ∆s

s=0,194=0,057

Wyniki dla tabeli 2:

1)Śr.t dla drogi s=6,962+6,730+6,831=20,523/3=6,841

2)Śr.t dla drogi 2s=13,882+13,63+13,551=41,063/3=13,688

3)Śr.t dla drogi 3s=20,612+20,2+20,271=61,083/3=20,361

4)Śr.t dla drogi 4s=27,482=26,81=27,181=81,473/3=27,158

V= s/∆t

V=6/6,841=0,877

V=2s/∆t

V=12/13,688=0,877

V=3s/∆t

V=18/20,361=0,884

V=4s/∆t

V=24/27,158=0,884

0x01 graphic
a= v/∆t

1) a=0,877/6,841=0,128

2)a=0,877/13,688=0,064

3) a=0,884/20,361=0,043

4)a=0,884/27,158=0,033

Aśr=0,067

1)0,128-0,0067=0,061

2)0,064-0,067=-0,003

3)0,043-0,067=-0,024

4)0,033-0,067=-0,064

∆a=0,026

Średni błąd kwadratowy

A=aśr.+ ∆a

A=0,067+0,026

s=A∆t/2

1)s=0,128*6,841/2=0,438

2)2s=0,064*13,688/2=0,438/2=0,219

3)3 s=0,043*20,361/2=0.438/3=0,146

4)4s=0,033*27,158/2=0,438/4=0,110

Sśr.=0,228

1)0,438-0,228=-0,210

2)0,219 -0,228=-0,009

3)0,146 -0,228=-0,082

4)0,110-0,228=-0,118

∆s=0,074

błąd kwadratowy

s=sśr.+ ∆s

s=0,228+0,074