SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
25.11.2010 r.
TEMAT DNIA: W świecie ptaków.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie wiedzy o budowie anatomicznej ptaków,
Doskonalenie umiejętności rozwiązywania działań matematycznych,
Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
Doskonalenie umiejętności plastycznych,
Pogłębianie twórczego myślenia;
CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:
Rozkłada liczby na składniki,
Rozwiązuje zagadki o ptakach,
Rozwiązuje zagadki ortograficzne,
Wyszukuje w tekście potrzebne informacje i prezentuje je całej klasie,
Podpisuje elementy budowy ptaka,
Pisze z pamięci,
Wyjaśnia przysłowia i frazeologizmy o ptakach,
Współpracuje w grupie,
Porządkuje w kolejności rosnącej wyniki działań matematycznych i cyfry rzymskie,
Czyta fragment wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”,
Rysuje wymyślonego „Ptaka - Cudaka” i opowiada o jego zwyczajach;
METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):
Podające - pogadanka, praca z tekstem, opowiadanie,
Problemowe - sytuacyjna, klasyczna,
Eksponujące - ekspresyjne, impresyjne
Praktyczne - ćwiczebne;
FORMY PRACY:
Indywidualna,
Zbiorowa,
Grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Rysunek ptaka z działaniami,
Pole z wynikami,
Informacje o wzroku i słuchu, dziobach, piórach i ogonie, skrzydłach i nogach oraz o jajach ptaków,
Podpisy do rysunku na tablicy (oko, dziób, skrzydło, ogon, nogi),
Karteczki z symbolami,
Rysunki piór, nóg, dziobów i jaj ptaków,
Gniazdo i jaja ptaków, piórka,
Powiedzenia i frazeologizmy o ptakach,
Wiersz „Ptasie radio” wraz z działaniami i cyframi rzymskimi,
Płyta z muzyką,
Obrazki ptaka do zeszytów,
Minutnik;
LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:
Julian Tuwim „Ptasie radio”;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Rozpoczęcie zajęć, przywitanie z uczniami, uzupełnienie kalendarza pogody.
Wprowadzenie do zajęć:
Na tablicy przypięta jest ilustracja przedstawiająca ptaka zasłonięta karteczkami z zadaniami. Aby zdjąć karteczkę i odsłonić fragment ilustracji, należy rozwiązać pewne zadanie. Na karteczkach znajdują się symbole:
liczby - należy rozłożyć je na 3 składniki lub dwa, ale żadną z nich nie może być 10;
znak ! - pytanie dotyczące trudności ortograficznej;
znak ? - zagadka o ptakach.
Wyszukiwanie informacji w tekście - praca w grupach:
Podział klasy na 5 grup w zależności od symbolu, jaki wylosują uczniowie (oko, dziób, pióro, noga, jajko). Każda grupa otrzymuje kartkę
z informacjami o ptakach oraz karteczkę z podpisem do rysunku na tablicy. Uczniowie wyszukują informacje potrzebne do przygotowania krótkiej prezentacji na temat przedstawiony na rysunku (zmysły - wzrok i słuch, dzioby i ich rodzaje, ogon i pióra, kończyny - skrzydła i nogi oraz jaja). Nauczycielka podchodzi do każdej grupy i dodatkowo objaśnia im zadanie.
Uczniowie na przygotowanie mają 15 minut. Po tym czasie grupy wychodzą na środek, przypinają kartkę z podpisem w odpowiednim miejscu na rysunku,
a następnie prezentują pozostałym grupom informacje, jakie zdobyli na dany temat. Podczas prezentacji nauczycielka pokazuje zgromadzone eksponaty: jaja, gniazdo, pióra oraz ilustracje.
Uczniowie zapisują temat „Poznajemy ptaki”, wklejają do zeszytu obrazki ptaków. Nauczycielka zasłania planszę na tablicy, a zadaniem uczniów jest podpisanie elementów budowy ptaka na swoich obrazkach.
Przerwa śródlekcyjna - Tańczące buzie i języki. Uczniowie reagują na komendy nauczyciela w rytm muzyki nowoczesnej.
Czy możecie mi powiedzieć, co potraficie robić swoimi buziami i językami?
· Pokażcie mi jak zdmuchujecie świeczkę
· Pokażcie mi, jak posyłacie buziaka
· Pokażcie mi, jak uśmiechacie się
· Pokażcie mi, jak pokazujecie język
· Pokażcie mi, jak mlaskacie
· Pokażcie mi, jak oblizujecie się po jedzeniu
· Pokażcie mi, jak dmuchacie piórko
Wyjaśnienie przysłów i zwrotów frazeologicznych o ptakach - kalambury ruchowe (praca w grupach).
Na tablicy pojawiają się zapisane na arkuszu przysłowia i związki frazeologiczne o ptakach. Uczniowie czytają je i zastanawiają się nad ich znaczeniem. Każda z grup (takich jak w pkt. 3) losuje karteczkę z jednym
z przysłów i przygotowuje pantomimę. Każda z grup prezentuje swoje przysłowie a reszta klasy zgaduje które to jest. Na przygotowanie uczniowie mają 5 minut.
Obrosłeś w piórka
Niech to gęś kopnie
Jesteś cały w skowronkach
Jesz jak wróbelek
Jesteś dumny jak paw
Gapisz się jak sroka w kość
Trzymasz dwie sroki za ogon
Czytanie wiersza „Ptasie radio”:
Nauczycielka rozdaje uczniom fragmenty wiersza. Z tyłu każdej kartki jest napisane działanie - dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 lub cyfra rzymska. Uczniowie ustawiają się w kolejności od najmniejszego do największego wyniku lub liczby , a następnie siadają w kole na dywanie.
Każdy w ciszy przygotowuje się, a następnie po kolei uczniowie czytają na głos fragmenty wiersza.
Praca plastyczna:
Uczniowie malują pastelami olejnymi wymyślonego „Ptaka - Cudaka”.
W tym czasie zastanawiają się nad nazwą tego ptaka oraz jego ojczystym krajem. Podczas pracy w tle słychać relaksująca muzykę. Na zadanie uczniowie mają czas ograniczony minutnikiem, a nauczycielki informują ile czasu zostało na wykonanie zadania. Gdy się on skończy siadają ze swoimi pracami na dywanie i prezentują swoje ptaki - opowiadają jak się nazywają, skąd pochodzą oraz opisują ich wygląd.
9. Zakończenie zajęć.
Załączniki:
Zał. 1
(?)
Ptak nielot albo owoc
Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka.
Jej przysmak to są muchy,
Cóż to za zwierzę .................... (jaskółka)
Ma długi czerwony dziób,
Na jednej nodze stoi
Swe gniazdo na dachu splótł
I każda żaba się go boi?................... (bocian)
Brzuszek pękaty, fraczek czerwony.
Przyleciał do nas z północnej strony.
Na ostach przysiada, nasiona wyjada. (gil)
Jajecznica z jego jaja to porcja dla 10 osób.
Który ptak wydaje taki odgłos? (dzięcioł)
Czyj to śpiew? (sroka)
Czyj to śpiew? (gawron)
Czyj to śpiew? (kura domowa)
Czyj to śpiew? (sowa)
„Liczby”
22, 17, 9, 29, 15, 25, 19, 30, 11, 14
(!) - trudności ortograficzne
Pi…ro
Str…ś
Piskl…ta
Dzi…b
Pingwin to ptak, który nie…
Jastrz……
K…k…łka
…uraw
Wr…bel
Łab…dź
Zał. 2
PTAKI - FRUWAJĄCY PRZYJACIELE
Witajcie serdecznie!!!
Jesteśmy ptakami, które fruwają sobie nad Waszymi głowami! Abyście mogli lepiej nas poznać, przeczytajcie co chcemy Wam o sobie opowiedzieć!
Mamy doskonały wzrok i bardzo dobry słuch. Dzięki niemu niektóre nasze gatunki mogą polować na drobne gryzonie, które doskonale widzą i słyszą w zaroślach i trawach. Dobry słuch potrzebny jest nam także, abyśmy ostrzegały siebie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Niestety cechuje nas słaby węch i smak. Jemy szybko i nie mamy czasu na smakowanie pokarmu.
Mamy cztery kończyny, z których dwie są przekształcone w skrzydła, a dwie pozostałe to nogi. Nasze skrzydła są duże, bardzo umięśnione i wytrzymałe, bo to dzięki nim potrafimy unosić się w powietrzu. Ale nie wszystkie z nas potrafią latać, tak jak nasz kolega pingwin, którego skrzydła służą mu do świetnego pływania. Nasze nogi są bardzo różne. U wielu ptaków są chude i delikatne, niektóre są długie jak u flaminga, ponieważ pomagają mu one chodzić w płytkiej wodzie w czasie polowania na ryby. Natomiast nasz kolega struś nie potrafi latać i jego nogi są bardzo długi i mocno umięśnione, dzięki czemu potrafi on bardzo szybki biegać. Wiele z nas potrafi dobrze pływać, pomaga nam w tym błona pławna, którą niektóre z nas mają między palcami. Jesteśmy pokryte piórami. Pióra na skrzydłach i ogonie pozwalają nam kierować swoim lotem, a te na ogonie u wielu samców są długie i kolorowe, aby wabić swoje partnerki. Natomiast te na ciele są dla nas jak ubranie. Dzięki nim żyjemy, gdyż pozwalają nam one utrzymać stałą temperaturę ciała. Każde pióro starannie czyścimy. Natłuszczamy je wydzieliną, którą produkuje jeden z naszych gruczołów. Dlatego nasze pióra są nieprzemakalne. Niektórym z nas pomagają mrówki. Przesuwamy mrówkę wzdłuż pióra, a ona zjada siedzące tam pasożyty.
Mamy bardzo różne dzioby. Niektóre są ostre i mocne, aby nimi rozrywać mięso które jemy, taki dziób ma orzeł, inne są długie i wąskie, aby móc polować na ryby, tak jak u pelikana, jeszcze inne są płaskie i szerokie jak u kaczki, która rozdrabnia nim w wodzie różne roślinki.
Naszymi domami są najczęściej gniazda. Budujemy je na drzewach z gałęzi i traw, lepimy je z gliny pod skałami lub dachami domów, a czasami nasz dom zakładamy wśród zbóż i traw, bezpośrednio na ziemi. Składamy w nich jaja, z których wykluwają się pisklęta - nasze dzieci. W zależności od tego czy jesteśmy duże czy małe, składamy jajka wielkie, jak struś i takie całkiem malutkie, jak najmniejszy ptak na Świecie, czyli koliber.
Niektóre z nas są ptakami wędrownymi. Oznacza to, że kiedy w Polsce nadchodzi jesień, odlatujemy do ciepłych krajów, a wiosną przylatujemy z powrotem. Uważa się, że jesteśmy wspaniałymi śpiewakami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie śpiewamy tylko dla przyjemności. Nasz śpiew czasami odstrasza wrogów, jest sygnałem rozpoznawczym lub wezwaniem dla innych ptaków.
Zał. 3
Julian Tuwim „Ptasie radio”
Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,
Nadajemy audycję z ptasiego kraju.
Proszę, niech każdy nastawi aparat,
Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad:
Po pierwsze - w sprawie,
Co świtem piszczy w trawie?
Po drugie - gdzie się
Ukrywa echo w lesie?
Po trzecie - kto się
Ma pierwszy kąpać w rosie?
Po czwarte - jak
Poznać, kto ptak,
A kto nie ptak?
A po piąte przez dziesiąte
Będą ćwierkać, świstać, kwilić,
Pitpilitać i pimpilić
Ptaszki następujące:
Słowik, wróbel, kos, jaskółka,
Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,
Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,
Drozd, sikora i dzierlatka,
Kaczka, gąska, jemiołuszka,
Dudek, trznadel, pośmieciuszka,
Wilga, zięba, bocian, szpak
Oraz każdy inny ptak.
Pierwszy - słowik
Zaczął tak:
"Halo! O, halo lo lo lo lo!
Tu tu tu tu tu tu tu
Radio, radijo, dijo, ijo, ijo,
Tijo, trijo, tru lu lu lu lu
Pio pio pijo lo lo lo lo lo
Plo plo plo plo plo halo!"
Na to wróbel zaterlikał:
"Cóż to znowu za muzyka?
Muszę zajrzeć do słownika,
By zrozumieć śpiew słowika.
Ćwir ćwir świrk!
Świr świr ćwirk!
Tu nie teatr
Ani cyrk!
Patrzcie go! Nastroszył piórka!
I wydziera się jak kurka!
Dość tych arii, dość tych liryk!
Ćwir ćwir czyrik,
Czyr czyr ćwirik!"
I tak zaczął ćwirzyć, ćwikać,
Ćwierkać, czyrkać, czykczyrikać,
Że aż kogut na patyku
Zapiał gniewnie: "Kukuryku!"
Jak usłyszy to kukułka,
Wrzaśnie: "A to co za spółka?
Kuku-ryku? Kuku-ryku?
Nie pozwalam, rozbójniku!
Bierz, co chcesz, bo ja nie skąpię,
Ale kuku nie ustąpię.
Ryku - choć do jutra skrzecz!
Ale kuku - moja rzecz!"
Zakukała: kuku! kuku!
Na to dzięcioł: stuku! puku!
Czajka woła: czyjaś ty, czyjaś?
Byłaś gdzie? Piłaś co? Piłaś, to wyłaź!
Przepióreczka: chodź tu! Pójdź tu!
Masz co? daj mi! rzuć tu! rzuć tu!
I od razu wszystkie ptaki
W szczebiot, w świegot, w zgiełk - o taki:
"Daj tu! Rzuć tu! Co masz? Wiórek?
Piórko? Ziarnko? Korek? Sznurek?
Pójdź tu, rzuć tu! Ja ćwierć i ty ćwierć!
Lepię gniazdko, przylep to, przytwierdź!
Widzisz go! Nie dam ci! Moje! Czyje?
Gniazdko ci wiję, wiję, wiję!
Nie dasz mi? Takiś ty? Wstydź się, wstydź się!"
I wszystkie ptaki zaczęły bić się.
Przyfrunęła ptasia milicja
I tak się skończyła ta leśna audycja.
Działania:
IV
2+2+2
10-3
X
XI
4+4+4
19-5
XV
6+6+6
XX
25-3
10+20
20+20+20
50+40
100+100