Scenariusz lekcji matematyki w klasie V....
TEMAT: Pole Trójkąta.
CELE:
GŁÓWNY:
Zapoznanie z algorytmem na obliczanie pola trójkąta
OPERACYJNE:
Znalezienie algorytmu, wzoru na obliczanie pola trójkąta
Utrwalenie wiadomości o trójkącie - rodzaje trójkątów, nazewnictwo
Umiejętność obliczania pola trójkąta, gdy znane są podstawa i odpowiadająca jej wysokość - posługiwanie się wzorami matematycznymi
Rozwijanie spostrzegawczości, zdolności kojarzenia oraz zainteresowań uczniów.
WYCHOWAWCZY:
Kształcenie umiejętności współdziałania i współpracy z innymi, wdrażanie do pracy zespołowej.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
zestawy czworokątów i wzorów - załącznik nr 1
zestawy trójkątów
klej, magnesy
plansza z rysunkami trójkątów, duże modele figur
układanka wyrazowa - załącznik nr 2
karteczki z zadaniami do samodzielnego rozwiązywania - załącznik nr 3
kartki z zadaniami - załącznik nr 4
zeszyt ćwiczeń „Matematyka wokół nas” - część II
METODA PRACY:
Poglądowa
Problemowa
Ćwiczeniowa.
FORMA PRACY :
Zbiorowa jednolita (z całą klasą i w grupach)
Samodzielna.
PRZEBIEG LEKCJI:
L.p. |
CZYNNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
1 |
Czynności organizacyjne:
|
Praca domową było skonstruowanie trójkątów o podanych długościach boków. Nauczyciel sprawdza poprawność konstrukcji.
|
2 |
Przypomnienie wiadomości - nauczyciel zadaje uczniom kolejne pytania:
|
Uczniowie udzielają odpowiedzi na zadawane pytania, wykonują odręczne rysunki trójkątów. Dopasowują odpowiednie wzory do odpowiednich figur |
3 |
Nauczyciel podaj uwagi dotyczące organizacji lekcji. |
Uczniowie będą pracować w dwuosobowych grupach.
|
4 |
Czynności prowadzące do ogólnej postaci wzoru na pole trójkąta:
Pytania nauczyciela:
|
Uczniowie odpowiadają na pytania, odkrywają zależności, formułują wnioski i dochodzą do algorytmu obliczania pola powierzchni trójkąta.
Uczniowie dochodzą do wniosku że pole trójkąta prostokątnego można obliczyć jako połowę pola odpowiedniego prostokąta. |
5 |
Nauczyciel poleca ułożenie układanki wyrazowej prowadzącej do podania reguły słownej na obliczenie pola trójkąta.
Pole trójkąta jest równe połowie iloczynu
długości podstawy i długości wysokości
poprowadzonej na tę podstawę
|
Uczniowie układają układankę na ławce w grupach, zapisują wzór na tablicy, a następnie wklejają regułę i wzór do zeszytu.
|
6 |
Zadania utrwalające poznany wzór na pole trójkąta.
Oblicz pole narysowanych trójkątów:
a) b) 2j
3j 3,5j
2j
2j
Plansze z rysunkami trójkątów nauczyciel umieszcza na tablicy.
|
Uczniowie zachęceni przez nauczyciela próbują rozwiązać zadanie samodzielnie. Chętni uczniowie przy tablicy tłumaczą rozwiązania i obliczają pola narysowanych trójkątów. |
7 |
Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z narysowanym trójkątem w celu dokonania samokontroli |
Uczniowie mierzą potrzebne odcinki i obliczają pole trójkąta, a następnie wymieniają się karteczkami. Wspólnie sprawdzają rozwiązania i dokonują korekty.
|
8 |
Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji. Ocena aktywności uczniów.
|
Uczniowie dokonują samooceny. |
9 |
Zadanie i omówienie pracy domowej. |
Zeszyt ćwiczeń str. 55 ćwiczenie 1 i 2 Dla chętnych: Zeszyt ćwiczeń str. 56 ćwiczenie 4. |
Opracowała: mgr Elżbieta Maciejasz
Załącznik nr 1
(czworokąty, wzory na pola).
Dopasuj do każdej z figur wzór na jej pole powierzchni.
1. 2. b 3.
h a h a
a a a
4. 5. 6.
b h a e
f
a b
a2
a * h
a * b
e * f
b * h
(a + b) * h
Załącznik nr 2.
Pole trójkąta |
jest równe |
połowie iloczynu |
|
długości podstawy |
i długości wysokości |
||
poprowadzonej na te podstawę |
Opracowała: mgr Elżbieta Maciejasz
Załącznik nr 3.
Oblicz pola narysowanych trójkątów:
a) b) 2j c)
3j 3,5j 2j
4j 2j
Załącznik nr 4.
Zmierz potrzebne odcinki, a następnie oblicz pole tego trójkąta.
C
A B
Opracowała: mgr Elżbieta Maciejasz
6