Scenariusz zajęcia z dziećmi 6-cio letnimi
TEMAT: Koty i kotki -zwierzęta domowe i egzotyczne
CELE lekcji:
- główny: uważne słuchanie wierszy i zagadek czytanych przez nauczyciela, stymulowanie rozwoju mowy.
- szczegółowe:
-dz. Zna zwyczaje i tryb życia kota oraz warunki do jego zdrowego życia;
- doskonali słuch fonemowy / analiza i synteza wyrazów o prostej budowie fonetycznej/;
-dokonuje klasyfikacji zbiorów zwierząt ze względu na cechy jakościowe -wyodrębnia podzbiory dostrzega cechy wspólne i różne dla grupy zwierząt
- rozwijanie zdolności dokonywania skojarzeń;
FORMY ORGANIZACYJNE: praca z całą grupą i w zespołach oraz indywidualnie.
METODY: zadań stawianych dzieciom, własnych doświadczeń, rozmowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje kotów domowych i egzotyczne, płyta Cd z piosenką „Kocia muzyka”, liczmany zwierząt, karta pracy, kredki.
PRZEBIEG:
1. Zagadki na temat: „Ulubione zwierzęta domowe i egzotyczne”
Chętnie ze spodeczka białe mleko pije.
Na przybycie gości małą mordkę myje. /kot/
Jaki to kot pręgowany, ostre zęby, groźna mina.
Z takim, kotku mój kochany, lepiej nigdy nie zaczynać. /tygrys/
Jest królem - nie w koronie.
Ma grzywę - nie jest koniem.
Przeraza rykiem nawet zwierzęta dzikie. /lew/
W małym koszyczku leży podusia,
a na podusi coś się porusza.
Ma małe uszka i nosek mały,
a na dodatek w futerku cały.
Gdybyś mu mleczka w spodeczku dał,
to się przeciągnie i powie - miauuu.
Wyjdzie z koszyczka, mleczko wypije,
a brudny pyszczek łapką umyje.
2. Zabawa ruchowa „ Kotki piją mleko”
Dz. Koty spacerują po Sali na czworakach pomiędzy krążkami rozłożonymi na podłodze. Na jedno uderzenie w bębenek zatrzymują się przy najbliższym krążku - miseczce- pochylają w siadzie klęcznym i naśladują picie mleka. Po usłyszeniu dwóch uderzeń w bębenek kotki prostują się i robią koci grzbiet i spacerują dalej.
3. Analiza i synteza wyrazu KOT
- jaką głoską zaczyna się wyraz KOT
- synteza słuchowa wyrazów posłuchajcie, jakie zwierzątko teraz zawołam:
k-o-t, k-r-o-w-a, t-y-g.-r-y-s, k-o-t-e-cz-e-k, itp.
- pokaż zwierzę na: l, t, k
- jak możemy inaczej - zdrobniale powiedzieć wyraz kot -koteczek, kocurek, kotka, kotek
rozmowa na temat ulubionych zajęć kota / wylegiwanie się, łapanie myszek, picie mleka, mruczani, zabawy z kłębkiem wełny/
4 Piosenka- „Uparty kotek „
- dz. powtarza refren -ćwiczenia wymowy na zgłoskach miau
- powtarzają słowa mru, miau zgodnie z podanym rytmem np. --- // --- //
5. Jak należy dbać o kota? / wypowiedzi dzieci/
- Słuchanie wiersza W. Grodzieńskiej „Chory kotek” - dz. dopowiada brakujące słowa, gdy n-el zawiesza głos;
Wyszedł kotek na deszczyk, dostał kaszlu i dreszczy.
Boli głowa i oczy, nogi w wodzie przemoczył.
Kładzie mama koteczka do ciepłego łóżeczka.
Bierze synka za rączkę: - O, masz synku gorączkę
Przyszedł tatuś wieczorem z siwym panem doktorem.
-Ratuj , panie doktorze, bo z syneczkiem wciąż gorzej.
Doktor kotka opukał, okularów poszukał i powiada:
- Dam ziółka, będziesz zdrowy jak pszczółka.
Dam ci proszki na dreszcze i poleżysz dzień jeszcze.
Ale lepsze niż proszki, są na dreszcze kaloszki.
- uważnie słucha ponownej recytacji wiersza; klaska po usłyszeniu słów, w których występują głoski sz, cz;
-wyrażanie za pomocą naśladowania miauczenia kota różnych stanów emocjonalnych, np. gdy kotek jest wesoły, smutny, zły, boi się, przestraszony, coś go boli.
- 4. Zabawa ruchowa rozwijająca koncentrację uwagi „Chodzi kotek”. lub ćwiczenia w mówieniu na temat pluszaka - jaki jest kotek? / każde dziecko mówi coś innego/
Dzieci siedzą w kole trzymają ręce za sobą. Na zewnątrz koła podczas rymowanki chodzi kotek z piłką. Kiedy wypowiadanie rymowanki dobiegnie końca, kotek kładzie piłkę na rękach wybranego dziecka i ucieka wokół koła. Dziecko, które otrzymało piłkę , goni kotka do momentu, aż zajmie jego miejsce. Następuje zamiana ról.
Kotek, kotek chodzi w koło i rozgląda się wesoło.
Temu piłkę podaruje, kto uważnie nasłuchuje.
III. Ćwiczenia graficzne - Rysujemy wierszyk.
Podczas recytacji wiersza dz. Starają się jak najwierniej narysować flamastrem na kartce to, o czym on opowiada.
Głowa kota jest kółeczkiem,
Na niej sterczą uszka dwa.
Pyszczek z noskiem, wąsikami skośnymi oczętami.
Cztery łapki, mały brzuszek oraz ogon ma nasz Puszek.
Kolorowanie kredkami powstałych rysunków.
Karta pracy do wykonania / wypełnianie kolorem nie wychodząc poza linię oraz rysowanie po linii bez odrywania ręki/.
Blok tematyczny: W wiejskiej zagrodzie
Temat dnia: Zwierzęta wiejskie
Cel główny: Doskonalenie sprawności manualnej ręki
Cele operacyjne dziecko:
- umie rozwiązać zagadki słowne
- zna zwierzęta hodowlane na wsi
- zna cechy charakterystyczne zwierząt wiejskich
- rozpoznaje zwierzę po ukazanym fragmencie obrazka
- potrafi naśladować głosy zwierząt
- wie jak się nazywają młode zwierząt
- potrafi wykonać kogucika technika collage
- dokonuje oceny prac
- czerpie radość z otrzymywanych efektów
Środki dydaktyczne: ilustracje, zagadki, bibuła, plastelina, wydzieranka, karty pracy, kogut wykonany techniką collage.
Metody:
- słowne : rozmowa, zagadka, wyjaśnienie
- czynne: zadań stawianych do wykonania
- oglądowe: pokaz, demonstracja
Formy pracy:
- indywidualna jednolita
- zbiorowa zróżnicowana
1. O czym będziemy mówić na dzisiejszym zajęciu dowiecie się rozwiązując zagadki:
Chodzi po podwórku
Woła kukuryku
On i jego przyjaciele mieszkają w kurniku ( kogut)
*Bawię się w błocie
Krzyczę:„Kwiku, kwiku”.
Mieszkam w chlewiku
(świnia)
*Dwa rogi, ogon mam.
Zdrowe mleko daję wam.
(krowa)
*Często wołam: me, me,
Czy ktoś wełnę moją chce?
(owca)
• Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Odpoczywam w stajni i nie jestem leń
(koń)
*Chodzę gęsiego, białe piórka mam
I po swojemu tak sobie gęgam. (gęś)
2.Jakie to zwierzę”- odkrywanie elementów zakrytych obrazków i odgadywanie ich nazw.
Nauczyciel pokazuje dzieciom tylko fragment obrazka, np. głowę lub ogon, nogi lub rogi, a dzieci odgadują, jakie zwierzę ukryło się pod kartką papieru. Po odgadnięciu dziecko naśladuje głos tego zwierzęcia ( krówka, świnka, koń, pies, kot, owieczka, kogut).
3. Przypasowywanie zwierząt
Nauczyciel pokazuje dzieciom 4 ilustracje , zadaniem dziecka jest powiedzieć jakie zwierzę znajduje się na ilustracji oraz dopasować do nich dzieci.
Krowa- cielątko
Koń- źrebiątko
Świnka- prosiątko
Owca - jagniątko
4. Zabawa muzyczno ruchowa `Konik i woźnica”
Dzieci dobierają się w pary i stoją jedno za drugim. Pierwsze jest konikiem, a drugie woźnicą. Na sygnał biegają w rytm muzyki, na przerwę następuje zmiana ról.
5. Analiza zadania / omówienie poszczególnych czynności
Dzisiaj na zajęciu wykonamy zwierzątko wiejskie - będzie to kogucik, wykonamy go już poznaną przez nas techniką collag'e czyli łączymy wszelkie dostępne materiały.
Kontur kogucika który za chwileczkę otrzymacie będziemy wypełniać kuleczkami z bibułki, wydzieranką oraz plasteliną (pokaz czynności zakończony pokazem pracy przygotowanej przez nauczyciela)
6. Praktyczna realizacja zadania
Nauczyciel kontroluje pracę dzieci, doradza, pomaga w ozdabianiu prac.
7. Ocena prac
Po wykonaniu pracy dzieci siadają na dywanie, poszczególne stoliczki występują na środek prezentując swoje prace, pozostali wypowiadają się czyja praca podoba mu się najbardziej.
8. Ewaluacja zajęcia
Kto wie, jakie korzyści płyną z hodowli zwierząt wiejskich.
Komu podobało się zajęci pieje jak kogucik (kukuryku)
9. Zakończenie
Nauczycielka chwali dzieci za piękne, poprawne wykonanie prac, w nagrodę rozdaje każdemu kolorowankę.