Joanna Budzyńska
PWiP II, gr. B
Konspekt zajęć |
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie Grupa: 3-latki Nauczyciel prowadzący: |
Temat bloku: W gospodarstwie domowym. Temat dnia aktywności: Wiemy, jakie odgłosy wydają i co jedzą zwierzęta domowe. Temat do dziennika: Wypowiedzi na temat odgłosów wydawanych przez zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym oraz na temat ich pożywienia - zabawa dydaktyczna. Zabawa ruchowa pt. „Na wiejskim podwórku”. Opowiadanie pt. „Łatek i jego przyjaciele”. |
Cele ogólne: - rozpoznawanie zwierząt występujących w gospodarstwie domowym po tym, jakie odgłosy wydają oraz co jedzą. Cele operacyjne: dziecko: - zna odgłosy wydawane przez zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym; - naśladuje zwierzęta domowe poprzez ruch i wydawane odgłosy; - wie, co jedzą zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym. |
Metody: - metody oparte na słowie: dyskusja, opowiadanie; - metody oparte na obserwacji: metoda pokazu (wg Cz. Kupisiewicza). |
Środki dydaktyczne: - obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (duże); - obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (mniejsze); - opowiadanie pt. „Łatek i jego przyjaciele”. |
Formy organizacyjne: zbiorowa. |
Czas trwania: 60 min. |
Literatura: - H. Tchórzowska-Kabata (red.), Bajki i opowiastki na 365 wieczorów, Warszawa 1995. |
Szczegółowy przebieg zajęć: |
||
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
1. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się); - prośba o wybranie przez dzieci bajki; - czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki. 2. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - zapoznanie dzieci (przy pomocy obrazków) z odgłosami, jakie wydają zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie domowym: gęś - gę, gę; kaczka - kwa, kwa; koń - icha; kot - miau; koza - meee; krowa - muuu; kura - ko, ko, ko; owca - beee; pies - chał, chał; świnia - kwik, kwik. 3. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie w rozsypce); - zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Na wiejskim podwórku”; - wypowiedzenie słów, np.: „Teraz jesteśmy konikami”; - ewentualna prezentacja dzieciom ruchów zwierząt, które mają naśladować.
4. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - zapoznanie dzieci (przy pomocy obrazków) z pożywieniem zwierząt występujących w gospodarstwie domowym: gęś - trawa; kaczka - trawa; koń - trawa, pasza; kot - mleko, myszy; koza - trawa; krowa - trawa, pasza; kura - ziarno; owca - trawa, buraki; pies - kość; świnia - ziemniaki, pasza; - rozdanie dzieciom obrazków zwierząt występujących w gospodarstwie domowym; - zapoznanie dzieci z zabawą dydaktyczną; - zadawanie dzieciom pytań: np. „Które zwierzątko zjadłoby ziarno?”
5. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie); - czytanie dzieciom opowiadania pt. „Łatek i jego przyjaciele”; - zadawanie dzieciom pytań do opowiadania: (1) Kogo pierwszego spotyka pies Łatek? (2) dlaczego Muczek nie mógł pobiegać z Łatkiem po łące?; (3) dlaczego Muczek musi dużo jeść?; (4) kogo poszedł dalej odwiedzić Łatek?; (5) dlaczego rodzina Kwakiewiczów nie ma dla Łatka czasu? (co robi mama kaczka, tata Kwak i kaczuszka Człapka?); (6) z kim później poszedł przywitać się Łatek? (7) Jak się bawią źrebak Śmiałek z Łatkiem? |
- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania; - dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela; - dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci wspólnie z nauczycielem wydają odgłosy zwierząt występujących w gospodarstwie domowym.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci po usłyszeniu słów nauczyciela zamieniają się w podane zwierzę (np. konie), próbując je naśladować poprzez ruch oraz wydawanie odpowiednich odgłosów.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci wraz z nauczycielem rozmawiają na temat tego, co jedzą zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym.
- dzieci losują po jednym obrazku;
- dzieci, które posiadają obrazek odpowiedniego zwierzęcia (w tym wypadku kury), na takie pytanie nauczyciela podnoszą swoją kartkę i mówią, co to za zwierzę.
- dzieci siadają na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają opowiadania czytanego przez nauczyciela; - dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela. |
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (duże).
- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym.
- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (mniejsze).
- bajka pt. „Łatek i jego przyjaciele”. |
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 2 -