![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajec.zintegrowanych.dla.klasy.ii.doc Rozmiar 31 KB |
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Ośrodek tematyczny: Jestem dociekliwy.
Prowadząca: Janina Kruk
Data: 18.09.2008 r.
Temat: Wypowiedzi dzieci na temat opowiadania A. Niedźwiedzia Skarb profesora Bąka, Układanie i zapisywanie zagadek.
Cele ogólne;
Uczeń;
Wypowiada się na temat opowiadania A. Niedźwiedzia Skarb profesora
Bąka
Układa i zapisuje zagadki
Odejmuje liczby z przekroczeniem progu dziesiątkowego
Cele operacyjne:
Uczeń:
Rozwija umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem
Wypowiada się na temat przeczytanego tekstu po cichu
Formułuje odpowiedzi na pytania
Pisze zdania na podany temat
Czyta samodzielnie zapisany tekst
Wie, w jaki sposób przekraczamy próg dziesiątkowy przy użyciu liczb w kolorach, liczydełka
Ilustruje odejmowanie na osi liczbowej
Metody:
Praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia, opowiadanie, drama, analityczna, zabawowo - naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Grupowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, zagadki dla najmłodszych, worek, przedmioty do odgrywania, liczydełko, liczby w kolorach, wycinanka.
Przebieg zajęć:
1.
1. Ciche czytanie przez dzieci opowiadania Skarb profesora Baka (podręcznik, s.76.).
Wypowiedzi dzieci na temat przeczytanego tekstu.
Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu.
Zabawa Co znajduje się w worku?
Nauczyciel wkłada do nieprzeźroczystego worka kilka przedmiotów, np. długopis, ołówek, nożyczki, klej, pisak, linijkę, strugaczkę itp. Uczniowie nie wiedzą, co nauczyciel włożył o worka. Wybrany uczeń podchodzi do nauczyciela. Poprzez materiał worka dotyka wybrany przedmiot i rozpoznaje jego kształt, podaje nazwę przedmiotu. Jeśli uczeń nie wykona zadania poprawnie, daje fant, który następnie będzie musiał wykupić.
2. Rozwiązywanie zagadek.
Nauczyciel dzieli klasę na zespoły. Następnie czyta zagadki. Dzieci w zespołach zapisują rozwiązania na kartkach. Po odczytaniu każdej zagadki dzieci sprawdzają poprawność odpowiedzi. Za poprawne odgadnięcie przyznają punkt swojej grupie. Wygrywa zespół, który zdobędzie najwięcej punktów.
3. Układanie i zapisywanie zagadek przez uczniów.
Wykonanie ćwiczenia 1, s. 77.
Czytanie przez uczniów napisanych zagadek.
2.Odejmowanie liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Pomoce dydaktyczne: liczydełko ( wycinanka 8/1), liczby w kolorach ( wycinanka 1/1), patyczki, podręcznik, s. 78-79.
1. Rachunek pamięciowy.
- Obliczcie:
10+6=, 13+7=, 5+9=, 8+3=, 5+6= itp.
![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajec.zintegrowanych.dla.klasy.ii.doc rozmiar 31 KB |