zwiedzamy francję z czerwonym kapturkiem-scenariusz, PRZEDSZKOLE, scenariusze ś, SCENARIUSZE


Zwiedzamy Francję z Czerwonym Kapturkiem

Scenariusz zajęć
Grupa: 4-5 - latki


Temat kompleksowy: Europejskie dzieci
Opracowała: mgr Magdalena Czapkiewicz â�� nauczycielka Przedszkola w Szczodrzykowie


Temat dnia: Zwiedzamy Francję z Czerwonym Kapturkiem

Cele ogólne:
- nabywanie wiadomości o tradycji, kulturze i życiu ludzi we Francji,
- kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 7,
Cele operacyjne
Dziecko:
¡ wskaże położenie Francji na mapie Europy,
¡ zna barwy flagi Francji i ich układ,
¡ zna pojęcia: stolica mody, Disneyland,
¡ kojarzy Francję z wieżą Eiffla i Czerwonym Kapturkiem,
¡ zna francuskie przysmaki: ser, ślimaki, żaby,
¡ poprawnie liczy w zakresie 7.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody: poglądowa, ćwiczeń praktycznych, pracy z tekstem.

Środki dydaktyczne: mapa Europy, flaga Francji, szablony do kolorowania flagi, załączniki, strój Kapturka, koszyczek z serami, klocki, zdjęcia wieży Eiffela i Disneylandu.

Przebieg zajęć

1.N-lka przebrana za Czerwonego Kapturka wchodzi do sali, mówiâ��Bonjourâ�� i siada przed dziećmi z koszykiem. Opowiada dzieciom, że szłado babci, ale się zgubiła i teraz nie wie, gdzie jest. Zadaniem dziecijest podanie nazwy kraju, w którym mieszkamy (Polska), pokazanie go na mapie Europy i wskazanie flagi Polski.

2.Następnie Czerwony Kapturek pokazuje dzieciom zdjęcie wieży Eiffla i mówi, że to jego kraj, kto wie, jak się nazywa (Francja) - n-lka pokazuje na mapie Europy oraz flagę Francji.

3.Podział dzieci na 4 zespoły. Zadaniem ich jest zbudowanie jak najwyższej wieży z klocków.

4.Po wykonaniu zadania n-lka częstuje dzieci serem z koszyczka. Przy tym wyjaśnia, że Francja słynie z doskonałych serów.

5.Zadanie matematyczne doskonalące umiejętność liczenia w zakresie 7 oraz układania przedmiotów wg wielkości malejących lub rosnących â�� karta pracy
6.Nauka piosenki pt. â��Panie Janieâ�� w języku francuskim.

Zadanie dodatkowe: kolorowanie konturu flagi Francji.

Przebieg zajęć popołudniowych:
1.Rozwiązanie rebusu literowo â�� obrazkowego Pa + ziarna ryżu (Paryż).
2.N-lka wyjaśnia, że Paryż uznawany jest za światową stolicę mody - pokaz ilustracji
3.Samodzielne projektowanie strojów z krepy, skrawków materiału, udział w pokazie mody.

 


