Scenariusz zajęć dydaktycznych
Temat: ,,Niespodzianka od Mikołaja” - wysłuchanie listu przyniesionego przez listonosza do przedszkola.
Cele ogólne:
pogłębianie pozytywnych relacji oraz zgodnej współpracy między dziećmi podczas pracy w grupach,
odczuwa radosny nastrój związany z zbliżającymi się odwiedzinami gościa.
Cele szczegółowe:
dziecko:
odczytuje wyraz Mikołaj z podziałem na sylaby,
potrafi odczytać z pomocą nauczyciela tekst wyrazowo - obrazkowy,
wie, jak powinien postępować, aby spełnić marzenia Mikołaja,
wyraża w sposób zrozumiały swoje pragnienia,
przestrzega zasad bezpieczeństwa,
Metody:
podające: pokaz, słuchanie tekstu, instrukcja, praca z książką, opis
ekspresyjne: wypowiedzi dzieci, ,,burza mózgów”, ekspresja plastyczna
praktyczne: ćwiczenia, zadania praktyczne
poszukujące: zadania stawiane dzieciom do wykonania, wypowiedzi dzieci
Formy:
ze względu na ilość dzieci: : indywidualna, grupowa, zbiorowa
ze względu na dominującą formę aktywności: zabawa, nauka, praca
ze względu na czas i organizacje pracy dydaktycznej: zajęcia dydaktyczne, zabawy dydaktyczne
Pomoce i środki dydaktyczne:
CD Wesołe przedszkole 3-latka, dzwonek, obrazek Mikołaja, kartoniki z wyrazem Mikołaj oraz imionami dzieci, list od Mikołaja, czerwona koperta, duże serce z uśmiechniętymi dziećmi, książki, szary papier farby, papier kolorowy
Przebieg zajęć:
Zabawa słuchowa ,,Sanie Świętego Mikołaja”.
Dzieci z zamkniętymi oczami odgadują skąd dochodzi dźwięk dzwoneczków z sań Mikołaja. Używając pojęć za mną, przede mną, z przodu, z tyłu, z boku.
Układanie na tablicy Mikołaja z obrazka rozciętego na kilka części. Wybranie przez dzieci spośród innych wyrazów odpowiedniego podpisu do obrazka.
Omówienie wyglądu wyrazy ,,Mikołaj”. Wypowiadanie go z podziałem na sylaby.
Odszukanie niespodzianki od Mikołaja. Nauczyciel opowiada o spotkaniu z listonoszem. Dzieci odczytują imię nadawcy listu dla czterolatków: ,,Mikołaj”. Nauczyciel odczytuje list:
Kochane dzieci!
Na pewno czekacie na mnie i na prezenty. Musicie jednak wiedzieć, że ja również czekam na prezenty od Was. Możecie spełnić moje marzenia. Odszukajcie czerwona kopertę, którą ukryłem w Sali, a dowiecie się, o czym marzę.
Mikołaj
Dzieci szukają koperty. Wewnątrz znajduje się duże serce, ozdobione zdjęciami uśmiechniętych dzieci.
Burza mózgów - próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: ,,O czym marzy Mikołaj?”. Nauczyciel sugeruje dzieciom, aby odpowiedzi poszukały w książce.
Praca z książką.
Odczytanie listu od Mikołaja - tekst obrazkowo-wyrazowy. Wykonanie zadania rysunkowego na temat ,,Co chciałbym dostać od Mikołaj?”
Wykonanie „świątecznego drzewka” - praca w zespołach.
I - Malowanie zieloną farbą plakatową dużego konturu choinki.
II - Wycinanie serduszek z czerwonego papieru.
III - Wykonanie ozdób choinkowych: gwiazdki, łańcucha z kolorowego papieru.
………………………………………..