SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
25.10.2010 r.
MIEJSCE REALIZACJI: Szkoła Podstawowa w Łapczycy
PROWADZĄCA: Agnieszka Sowa
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godziny lekcyjne
TEMAT BLOKU: Jacy jesteśmy.
TEMAT DNIA: Umiem mówić „nie”.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności mówienia „nie” w różnych sytuacjach,
Kształtowanie twórczego myślenia;
CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:
Śpiewa piosenkę,
Improwizuje do muzyki - mazura,
Potrafi wczuć się w rolę wybranej postaci z wiersza,
Pisze krótki wierszyk,
Rozwija wyobraźnię,
Wypowiada się pełnymi zdaniami,
Potrafi uzasadnić swoją wypowiedź,
Współpracuje w grupie,
Potrafi wybrać odpowiedni test do obrazka,
Umie rozwiązywać rebusy,
Składa wyrazy z sylab,
Starannie i poprawnie pisze zgodnie z poleceniem,
Pamięta o rozdzielnej pisowni przeczenia „nie” z czasownikami,
Potrafi wskazać działania odwrotne,
Ćwiczy sprawność rachunkową w zakresie 20,
Ćwiczy umiejętność rzutu i chwytu kółka ringo,
Wykonuje ćwiczenia ze skakanką;
METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):
Podające - pogadanka, dyskusja, praca z książką, opowiadanie,
Problemowe - burza mózgów, sytuacyjna,
Eksponujące - ekspresyjne, impresyjne
Praktyczne - ćwiczebne;
FORMY PRACY:
Indywidualna,
Zbiorowa,
Grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta z muzyką,
Kartki z napisem NIE,
Teksty wiersza „Kruk i żaba” D. Wawiłow,
Maski kruka, żaby i krawat dla narratora,
Skakanki,
Kółka ringo;
LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:
Opowiadania „Trudne decyzje” - podręcznik „Gra w kolory”,
Wiersz „Kruk i żabka” Danuty Wawiłow,
Zeszyt ćwiczeń do języka polskiego i matematyki „Gra w kolory”;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do zajęć:
Uczniowie siedzą na dywanie i śpiewają piosenkę „Dwie Marysie” z podziałem na chłopców
i dziewczynki.
Następnie swobodne improwizacje ruchowe do piosenki.
2. Opowiadania „Trudne decyzje”:
Uczniowie siedzą na dywanie. Nauczycielka czyta opowiadania „Trudne decyzje”. Pogadanka:
- czy dzieci podjęły dobre decyzje?
- jak wy zachowalibyście się na ich miejscu?
- czy trudno jest mówić „nie” w różnych sytuacjach?
- kiedy jeszcze mówimy „nie”?
3. Kiedy mówimy „nie”:
Podział uczniów na trzy grupy. Każda grupa dostaje kartkę z napisem NIE. Uczniowie wybierają przewodniczącego grupy, porządkowego i skrybę - osobę zapisującą pomysły. Zadaniem grup jest dopisanie jak największej ilości sytuacji, których należy mówić „nie”. Uczniowie na przygotowanie mają 10 min. Grupa, która zapisze jak największą ilość pomysłów wygrywa i w nagrodę przygotowuje niespodziankę dla pozostałych uczniów - wychodzą na korytarz z nauczycielką, i przygotowują inscenizację wiersza „Kruk i żaba” - wybierają „żabę”, „kruka” i narratora, a pozostałe dzieci są chórkiem. Dostają także od nauczycielki rekwizyty - maski, narrator dostaje krawat. W tym czasie pozostałe grupy piszą krótkie wierszyki na temat „Mówię nie”. Grupy na przygotowanie mają 10 min i po tym czasie prezentują swoje zadania.
Po występie krótkie omówienie wiersza:
- jakie było zachowanie kruka, a jakie żaby?
- dlaczego ta historia zakończyła się źle?
- jak można było temu zapobiec?
4. Sprawdzenie zadania domowego w zeszycie ćwiczeń do języka polskiego. Zebranie zeszytów przedmiotowych z zadaniem domowym. Rozwiązywanie zadań w zeszycie ćwiczeń do języka polskiego - z. 1 - 4, s. 77 - 78. Dobieranie odpowiedzi do dialogów, rozwiązywanie rebusu, pisanie „nie” z czasownikami.
5. Kartkówka z matematyki - uczniowie mają 1 min. na rozwiązanie 12 działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 bez przekraczania progu dziesiątkowego - zał. 1.
6. Sprawdzenie zadania domowego w zeszycie ćwiczeń do matematyki..
7. Rozwiązywanie zadań w zeszycie ćwiczeń do matematyki - dodawanie i odejmowanie
w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego - z. 1 - 5, s. 77 - 78.
8. Wychowanie fizyczne:
Krótka rozgrzewka: trucht, krążenia ramionami, ćwiczenia nadgarstków, pięty o pośladki, bieg z unoszeniem kolan do przodu.
Nauczycielka dzieli uczniów na dwie grupy. Jedna grupa ma wyścigi par na skakankach, druga ćwiczy rzuty kółkiem ringo do siebie w parach. Następnie zmiana zadań w grupach.
10 + 5 =
12 + 3 =
16 + 3 =
13 + 6 =
11 + 7 =
14 + 3 =
10 + 5 =
12 + 3 =
16 + 3 =
13 + 6 =
11 + 7 =
14 + 3 =
16 - 6 =
18 - 8 =
19 - 6 =
17 - 4 =
18 - 4 =
19 - 5 =
16 - 6 =
18 - 8 =
19 - 6 =
17 - 4 =
18 - 4 =
19 - 5 =