Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metod pracy otwartej
w grupie pięcio- i sześciolatków
Temat kompleksowy: Nadchodzi lato
Temat dnia: Mieszkańcy łąki
Cele główne:
Dziecko:
myśli, mówi, czyta: przygotowuje się do pisania,
ma pierwsze doświadczenia z matematyką.
Cele ogólne:
kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,
przyswajanie umiejętności czytania,
kształtowanie umiejętności liczenia,
kształtowanie prawidłowego stosowania symboli,
czytanie tekstu ze zrozumieniem,
stwarzanie sytuacji do działania,
kształtowanie samodzielnego myślenia,
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
doskonalenie percepcji wzrokowej,
wyzwalanie różnych form aktywności,
stwarzanie sytuacji do twórczego działania,
kształcenie sprawności manualnych rąk podczas składania papieru.
Metody:
czynna: zadań stawianych do wykonania,
słowna,
elementy technik C. Freineta,
aktywne słuchanie muzyki Batii Strauss.
Formy:
grupowa zróżnicowana,
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
kaseta z nagraniem,
ilustracje przedstawiające mieszkańców łąki,
zagadki,
elementy łąki, zwierzęta, sztaluga,
napisy,
liczmany,
ilustracje żabki,
koperty z biedronkami,
zabawki-owady,
sylwetki pociętych ślimaków,
napis KWIATY,
kartka z motylami.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie
Zabawa "pląs" - metody pedagogiki zabawy
Dzieci ilustrują ruchem muzykę, przełamują onieśmielenie (pięcio- i sześciolatki).
2. Zagadkowe słoneczko
Słuchanie zagadek o mieszkańcach łąki.
Dzieci analizują treść zagadki, rozpoznają znane owady na podstawie opisu słownego, wybierają kolejność zagadek według określonego kodu, przeliczają kropki na odwrocie obrazka (pięcio- i sześciolatki).
3. Wiosenna łąka
Tworzenie gazetki tematycznej z gotowych elementów. Podpisywanie wyrazami do globalnego czytania.
Dzieci komponują na sztaludze łąkę wykorzystując gotowe elementy i podpisy, potrafią przeczytać tekst, dobrać napis do obrazka (sześciolatki).
4. Liczenie os i biedronek na tablicy
Porównywanie, czego jest więcej, a czego mniej i o ile?
Dzieci potrafią przeliczyć osy na tablicy i dobrać odpowiednią cyfrę 10, potrafią przeliczyć ilość biedronek i umieścić właściwą cyfrę 5.
5. Liczenie motyli żółtych i niebieskich
Dzieci potrafią ułożyć równanie 10 > 5 (sześciolatki), przeliczyć motyle żółte i niebieskie oraz ułożyć zapis 4+4=8.
6. Jak nazywa się żabka mieszkająca na łące?
Układanie biedronek według wzrastającej liczby kropek i odczytanie imienia żabki.
7. Zabawa ze zwierzątkami
Dzieci nazywają owady.
8. Ślimaczek
Dobieranie muszli do tułowia.
Dzieci potrafią odszukać dwa pasujące do siebie wzory.
9. Czego brakuje na łące?
Dzieci rozwiązują problem i dochodzą do wniosku, że brakuje "kwiatków".
10. Kwiatek
Wykonanie kwiatka metodą origami.
Dzieci potrafią odczytać informację zawartą na fiszce, pracują samodzielnie, sprawdzają poprawność wykonywanego zadania i w razie potrzeby dokonuje niezbędnych poprawek.
11. Przypięcie kwiatów do gazetki
Dzieci potrafią prawidłowo dobrać tekst do obrazka.
12. Zabawa wyciszająca - metoda Batii Strausse
Dzieci aktywnie słuchają muzyki poważnej (pięcio- i sześciolatki).
13. Czytanie krótkiego tekstu o łące
Dzieci znają wszystkie litery alfabetu, potrafią odczytać tekst z czytanki (sześciolatki), kolorują motylki (pięciolatki).
Bibliografia:
J. Stec, Zagadki dla najmłodszych
Techniki C. Freineta w edukacji wczesnoszkolnej - materiały z warsztatów metodycznych
U. Strzelczyk, Techniki C. Freineta w edukacji wczesnoszkolnej
H. Semenowicz, Freinet w Polsce
Aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss - materiały z warsztatów
Autor: Ewa Koźlik-Pietrzyk
3