Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 i 6-letnich
Temat: Bawimy się i czytamy.
Cele:
próby uogólniania i tworzenia definicji przy rozwiązywaniu i układaniu zagadek,
doskonalenie umiejętności czytania krótkich zdań (6 latki), wyrazów (5 latki), tworzenia wyrazów z podanych sylab,
p. IV ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
doskonalenie umiejętności odwzorowywania symbolu graficznego podanej głoski,
rozwijanie umiejętności graficznych,
ćwiczenie umiejętności wypowiadania się na temat obrazka.
Przebieg zajęcia:
Zagadki-rozwiązywanie zagadek i zapisywanie pierwszej litery rozwiązania na piasku na podstawkach.
Zabawa „ Bingo wyrazowe”- każde dziecko ma kartę z kilkoma różnymi wyrazami, nauczyciel demonstruje wylosowane słowo, a dzieci szukają go na swojej karcie i zakrywają gładkim kartonikiem. To dziecko, które zakryło wszystkie wyrazy woła „bingo” i wygrywa.
Zabawa ruchowa „Znajdź słowo”- dzieci biegają po Sali, na przerwę w muzyce podnoszą z podłogi napisy i szukają takich samych w sali.
Zabawa „ Jaka to bajka?”- na tablicy umieszczone są 4 ilustracje o tematyce bajkowej, dzieci opowiadają główny wątek bajki i starają się przyporządkować napis: Śnieżka, Kot w butach, Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu.
Zabawa ruchowa-dzieci podskakują po Sali, na przerwę w muzyce klaszczą tyle razy ile sylab jest w wyrazie, który podaje nauczycielka.
Krzyżówki-dzieci w grupach wg kolorów rozwiązują krzyżówki i podają rozwiązania.
7. List od Królowej Łąki:
Wiosna już u mnie zawitała i kwiatami posypała
-mam dla was 4 zadania do wykonania :
Pozbierajcie po 2 kwiatki, tak, aby z sylab, które są na nich ułożyć wyrazy.
Powiedzcie, jakie to wyrazy.
Przyklejcie kwiatki nad wazonem, dorysujcie łodygi i liście.
Wazon pokolorujcie tak, jak to jest napisane na dole np. kreski, czerwone serca, zielone koła.
Opracowała
mgr Izabela Cichońska
nauczyciel Przedszkola Publicznego Nr 10
„Bajkowa łąka”
w Szczecinie
p