1. PROJEKT TECHNICZNY PODCIĄGU.

0x01 graphic

  1. rozpiętości obliczeniowe

ai= min[b/2; h/2]= min[30/2; 54/2]= 15cm 0x01 graphic
podpory będą w osi symetrii zebra

ln1=ln4

ln1=5,85-0,5*0,3= 5,7m

leff1= a1+ln1+a2= 5,7+0,3=6,0m

ln2=ln3

ln2=6,15-0,3*0,5*2= 5,85m

leff2=5,85+0,3= 6,15m

  1. schemat statyczny

0x01 graphic


  1. obciążenia skupione.

Pozycja

qki [kN/m]

Reakcja z płyty na żebro

8,354

Ciężar własny żebra

2,188

SUMA

10,542

0x01 graphic

Maksymalna reakcja w żebrze jest na podporze B.

- od obciążenia zmiennego Qk

Obciążenia zmienne charakterystyczne żebra:

qk= 16,385 kN/m2

0x01 graphic

Gk= 74,56kN

Gk*1,15+Qk*1,5= 274,354kN

  1. obciążenia rozłożone

Pozycja

gk [kN/m]

Ciężar własny żebra

25*0,3*0,45= 3,37

gk=3,37kN/m

g0=3,37*1,15= 3,88kN/m

3.2. WYZNACZENIE SIŁ WEWNĘTRZNYCH.

- maksymalny moment w przęśle 1, 3.

0x01 graphic

- maksymalny moment w przęśle 2, 4.

0x01 graphic

- maksymalny moment nad podporą B

0x01 graphic

- maksymalny moment nad podporą C

0x01 graphic

- maksymalny moment nad podporą D

0x01 graphic


-obwiednia momentów

0x01 graphic

- obwiednia sił tnących

0x01 graphic

3.3. WYMIAROWANIE NA ZGINANIE.

l01=l04= 0,85 leff= 0,85*6= 5,1m

l02=l03= 0,7 leff= 0,7*6,15= 4,31m

- szerokość współpracująca płyty

beff= min(bw+0,2*0,8l0 ; bw+12hf)

beff 1 = beff 4= min(0,3+0,2*0,8*5,1; 0,3+12*0,09)= min(1,116; 1,38)= 1,12m

z jednej strony podciągu: beff 1a = 1,12/2 - 0,15= 0,41m

beff 2 = beff 3= min(0,3+0,2*0,8*4,31; 0,3+12*0,09)= min( 0,995; 1,38)= 1,0m

z jednej strony podciągu: beff 1a = 1,0/2 - 0,15= 0,35m

A=0x01 graphic

PRZĘSŁO 1 i 4 /zakładam, że zbrojenie będzie musiało być ułożone w dwóch rzędach/

d=h-a1= 0,54-0,03-0,008-0,026= 0,475m

A=0x01 graphic
0,086

0,5ζeff2- ζeff + A=0

0,5ζeff2- ζeff + 0,086=0

ζeff1 = 1,9

ζeff2 = 0,091

xeff= ζeff *d=0,09*0,475=0,043m <0,09m przekrój jest pozornie teowy

0x01 graphic

As1=ρ'* beff *d= 0,00428*112*47,5=22,77cm2 0x01 graphic
przyjmuje 40x01 graphic
24 +10x01 graphic
30 (A=25,17cm2)

PRZĘSŁO 2 i 3 /zakładam, że zbrojenie zmieści się w jednym rzędzie/

d=h-a1= 0,54-0,03-0,008-0,011= 0,491m

A=0x01 graphic
0,067

0,5ζeff2- ζeff + A=0

0,5ζeff2- ζeff + 0,039=0

ζeff1 = 1,93

ζeff2 = 0,069

xeff= ζeff *d=0,069*0,491=0,034m <0,09m przekrój jest pozornie teowy

0x01 graphic

As1=ρ'* beff *d= 0,0033*100*49,1= 16,2cm2 0x01 graphic
przyjmuje 40x01 graphic
24 (A=18,1cm2)

Zbrojenie nad podporami.

-PODPORA B i D.

Biorę maksymalny moment w licu (odczytano z Robota Millennium)

Przekrój jest podwójnie zbrojony. Zakładam, że zbrojenie nie zmieści się w jednym rzędzie.

M=477,05kNm

Zbrojenie górne podciągu zostanie ułożone pod zbrojeniem płyty 0x01 graphic
4,5 i górnym zbrojeniem żebra 0x01 graphic
18.

d= 0,54-0,03-0,0045-0,018-0,026= 0,4615m

Do podpory dochodzą dołem 40x01 graphic
22 (As2=15,2cm2)

0x01 graphic

477,05= 20000*0,3*x*(0,4615-0,5x)+0,00152*420000*(0,4615-0,0319)

477,05= 2286x - 3000x2 + 222,993

-3000x2 + 2664x -213,97=0

x1 = 0,068m 0x01 graphic
xeff = 0,068m

x1 = -0,99m

0x01 graphic

0x01 graphic
20000*0,3*0,068/420000+0,00152= 0,002491m2 = 24,91cm2

0x01 graphic
przyjmuje: 40x01 graphic
24 +10x01 graphic
30 (A=25,17cm2)

-PODPORA C.

Biorę maksymalny moment w licu (odczytano z Robota Millennium)

Przekrój jest podwójnie zbrojony. Zakładam, że zbrojenie zmieści się w jednym rzędzie.

M= 403,19kNm

d=0,54-0,03-0,0045-0,018-0,013= 0,474m

Do podpory dochodzą 40x01 graphic
22 (As2=15,2cm2)

0x01 graphic

403,19= 20000*0,3*x*(0,474-0,5x,19= 2424x - 3000x2 + 238,12

-3000x2 + 2844x -120,95=0

x1 = 0,041m 0x01 graphic
xeff = 0,041m

x1 = 0,99=m

0x01 graphic

0x01 graphic
20000*0,3*0,041/420000+0,00152= 0,002106m2 = 21,06cm2

0x01 graphic
przyjmuje: 50x01 graphic
24 (A=22,62cm2)

3.3.1. NOŚNOŚCI PRĘTÓW.

- dołem

a) przez całość 40x01 graphic
24 (A= 18,1cm2)

Mrd= As1*fyd(d-0,5xeff)

xeff=0x01 graphic
18,1*10-4*420*103/(20*103*1)= 0,03801m

Mrd=18,1*10-4*420*103*(0,491-0,5*0,03801)= 346,65kNm

b) pręt odgięty 10x01 graphic
30 (A=7,07cm2)

xeff=0x01 graphic
7,07*10-4*420*103/(20*103*1,12)= 0,01326m

Mrd=7,07*10-4*420*103*(0,491-0,5*0,01326)= 139,08kNm

- górą

As2=18,1 cm2

a) przez całość 40x01 graphic
24 (A=18,1 cm2)

xeff=0x01 graphic
0m

0x01 graphic
=0 <0x01 graphic

Mrd=0x01 graphic
=0+18,1*10-4*420*103*(0,474-0,0319)= 326,5819kNm

  1. 40x01 graphic
    24 + 10x01 graphic
    24 (A=22,62 cm2)

xeff=0x01 graphic
420000*(0,002262-0,00181)/(20000*0,3)= 0,03164m

0x01 graphic
=0,03164/0,474=0,06675 <0x01 graphic

Mrd=0x01 graphic
=20000*0,3*0,4742*0,06675

*(1-0,5*0,06675)+18,1*10-4*420*103*(0,474-0,0319)= 423,06kNm

  1. 40x01 graphic
    24 + 10x01 graphic
    30 (A=25,17 cm2)

xeff=0x01 graphic
420000*(0,002517-0,00181)/(20000*0,3)= 0,04949m

0x01 graphic
=0,04949/0,4615=0,107 <0x01 graphic

Mrd=0x01 graphic
=20000*0,3*0,4742*0,107

*(1-0,5*0,107)+18,1*10-4*420*103*(0,474-0,0319)= 478,96kNm

Długość zakotwienia zbrojenia głównego:

- pręty 0x01 graphic
24

Podstawowa długość zakotwienia:

0x01 graphic

Obliczeniowa długość zakotwienia:

a) dla prętów prostych

0x01 graphic
0x01 graphic

a) dla prętów odgiętych

0x01 graphic
0x01 graphic

- pręty 0x01 graphic
30

Podstawowa długość zakotwienia:

0x01 graphic

Obliczeniowa długość zakotwienia:

a) dla prętów prostych

0x01 graphic
0x01 graphic

a) dla prętów odgiętych

0x01 graphic
0x01 graphic

Połączenia na zakład.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
=1 dla prętów prostych

0x01 graphic
=1 dla prętów ściskanych

0x01 graphic
=1,4 dla prętów rozciąganych

- pręty 0x01 graphic
24

0x01 graphic


3.4. WYMIAROWANIE NA ŚCINANIE.

Obwiednia sił tnących.

0x01 graphic

PODPORA A i E

- siła tnąca na podporze A

0x01 graphic
241,826kN

0x01 graphic
=241,83kN

Do podpory dochodzą cztery pręty 0x01 graphic
24 o A=18,1cm2

0x01 graphic
=0x01 graphic
=18,1*10-4/(0,3*0,474)= 0,0127

k=1,6-d= 1,6-0,474= 1,126

z=0,9*d= 0,9*0,474=0,4266

VRd1=0,35*k*fctd*(1,2+400x01 graphic
)b*d=0,35*1,126*1330(1,2+40* 0,0127)*0,3*0,474=

127,305kN

0x01 graphic
=0,6*(1-30/250)*20000*0,3*0,474=1504,80x01 graphic

VRd1<Vsd trzeba liczyć zbrojenia na ścinanie.

lt=1,9m / na tym odcinku VRd1<Vsd - z obwiedni sił tnących/

Na pododcinku lt założona zbrojenie w postaci strzemion czterociętych o średnicy 0x01 graphic
8, ze stali AIIIN.

lt,max= z*ctg0x01 graphic
=0,4266*2=0,85m

Odcinek lt dziele na trzy równe odcinki odcinki po 63cm.

ctg0x01 graphic
=l/z=0,63/0,4266=1,4768

s1=0x01 graphic
2,01*10-4*420000*0,4266*1,4768/241,83=0,22m

Siła tnąca na całym odcinku lt jest w przybliżeniu stała. Cały odcinek zbroje strzemionami o rozstawie co 22cm.

PODPORA B z lewej strony

- siła tnąca na podporze B z lewej strony

0x01 graphic
367,28kN

0x01 graphic
=367,28kN

0bliczenia - jak dla podpory A.

VRd1<Vsd trzeba liczyć zbrojenia na ścinanie.

lt=2,05m / na tym odcinku VRd1<Vsd - z obwiedni sił tnących/

Na pododcinku lt założona zbrojenie w postaci strzemion czterociętych o średnicy 0x01 graphic
8, ze stali AIIIN.

Odcinek lt dziele na trzy równe odcinki odcinki po 67cm.

ctg0x01 graphic
=l/z=0,67/0,474=1,57

s1=0x01 graphic
2,01*10-4*420000*0,4266*1,57/367,28=0,154m 0x01 graphic
0,16m

Siła tnąca na całym odcinku lt jest w przybliżeniu stała. Cały odcinek zbroje strzemionami o rozstawie co 15cm.

PODPORA B z prawej strony

- siła tnąca na podporze B z lewej strony

0x01 graphic
345,87kN

0x01 graphic
=345,87kN

Obliczenia jak dla zbrojenia strzemionami po lewej stronie podpory B.

s1=0x01 graphic
2,01*10-4*420000*0,4266*1,57/345,87= 0,164m 0x01 graphic
0,17m

Siła tnąca na całym odcinku lt jest w przybliżeniu stała. Cały odcinek zbroje strzemionami o rozstawie co 16cm- ujednolicenie rozstawu strzemion z tym po drugiej stronie podpory.


PODPORA C

- siła tnąca na podporze C

0x01 graphic
317,29kN

0x01 graphic
=317,29kN

0bliczenia - jak dla podpory A.

VRd1<Vsd trzeba liczyć zbrojenia na ścinanie.

lt=2,05m / na tym odcinku VRd1<Vsd - z obwiedni sił tnących/

Na pododcinku lt założona zbrojenie w postaci strzemion czterociętych o średnicy 0x01 graphic
8, ze stali AIIIN.

Odcinek lt dziele na trzy równe odcinki odcinki po 67cm.

ctg0x01 graphic
=l/z=0,67/0,4266=1,57

s1=0x01 graphic
2,01*10-4*420000*0,4266*1,57/317,29=0,178m 0x01 graphic
0,18m

Siła tnąca na całym odcinku lt jest w przybliżeniu stała. Cały odcinek zbroje strzemionami o rozstawie co 18cm.

Zbrojenie konstrukcyjne na pozostałych odcinkach.

Na pozostałych częściach belki (między siłami skupionymi) przyjęto zbrojenie konstrukcyjne o rozstawie min{0,75d ; 40cm} = min{0,35 ; 40cm}= 35cm

3.5. ŚCINANIE PÓŁKA ŚRODNIK.

Połączenie żebra z podciągiem.

Maksymalna reakcja z żebra wynosi: 0x01 graphic

Ponieważ 0x01 graphic
należy obliczyć dodatkowe zbrojenie w strefie połączenia.

0x01 graphic
274,35*0,44/0,54=223,54kN

Założono w sumie z dwóch stron 4 strzemiona 4-cięte 0x01 graphic
8:

0x01 graphic

0x01 graphic
=> warunek spełniony

0x01 graphic
= 0x01 graphic
= 1354,32kN

Stopień zbrojenia strzemionami.

0x01 graphic
= 0x01 graphic
= 0,088%

0x01 graphic
= 0,19%

0x01 graphic

Sprawdzenie ścinania pomiędzy środnikiem a półkami przekroju teowego.

przęsło I - maksymalny moment

Odległość między M=0 a Mmax => Δx = 1,9m.

0x01 graphic
452,47kNm

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
0,905

0x01 graphic
0,045

0x01 graphic
=369

0x01 graphic
369/1,9=194,211kN/m

0x01 graphic

Dla 0x01 graphic
:

0x01 graphic
380,16kN/m

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

Wnioski:

0x01 graphic
natomiast 0x01 graphic

Potrzebne jest dodatkowe zbrojenie w połączeniu półki ze środnikiem.

Minimalny przekrój zbrojenia:

0x01 graphic
=>0x01 graphic
=> 0x01 graphic
=> 0x01 graphic

Ostatecznie przyjęto ø6 co 120 => 2,33cm2.


3.6. SPRAWDZENIE STANU GRANICZNEGO UŻYTKOWALNOŚCI.

a) wyznaczenie MSd,lt

gk=3,37kN/m

Gk= 74,56kN

Qk*0,55=68,85kN

0x01 graphic

Wykres momentów

.0x01 graphic

0x01 graphic
=As1/bd= 24,26/(30*49,1)= 1,65% 0x01 graphic
=0,8

0x01 graphic
=229,91/(24,32*10-4*0,8*0,475) =248777kPa= 248,777MPa

b) sprawdzenie ugięcia.

leff1=6,0m

Z tablicy 13 normy odczytano:

max0x01 graphic
=19

korekna ze względu na wartość naprężeń:

max0x01 graphic
=19*250/248,777=19,09

Sprawdzenie:

0x01 graphic
=6,0/0,491= 12,22<19,09

Bez szczegółowych obliczeń można stwierdzić, że graniczne ugięcie nie zostanie przekroczone.

c) sprawdzenie szerokości rozwarcia rys.

Z tablicy D-1 normy odczytano, że dla 0x01 graphic
=248,777MPa i 0x01 graphic
=1,7 0x01 graphic
=32mm. W podciągu znajdują się pręty nie większe niż0x01 graphic
30 ( <0x01 graphic
32 ) 0x01 graphic
nie będzie problemu z rysami.