Scenariusz lekcji dla klasy pierwszej gimnazjum
Temat: Mądrość Salomona i grzech bałwochwalstwa.
Cele lekcji:
Wiedza - Zapoznanie uczniów z postacią króla Salomona i charakterystycznymi elementami jego rządów: mądrość, budowa świątyni, popełnienie grzechu bałwochwalstwa.
Umiejętności - przedstawienie historii Salomona, osądzenie jego postawy.
Postawa - grzech, zarozumialstwo, pewność siebie oddala od Boga.
Cele operacyjne:
Konieczny (2) - uczeń wie, kim był Salomon; kto zbudował świątynię; z jakiej cechy sławny był Salomon.
Podstawowy (3) - uczeń wie, o co prosił Salomon i co otrzymał od Boga; wie, że bałwochwalstwo polega na oddawaniu czci bożkom.
Dopełniający (4) - podaje przykład mądrości Salomona - opowiada historię rozsądzenia dwóch kobiet; wyjaśnia pojęcie „mądrość Salomona”; charakteryzuje postać Salomona.
Rozszerzający (5) -wyjaśnia, na czym polegał grzech bałwochwalstwa popełniony przez Salomona; podaje przyczynę rozpadu królestwa po śmierci Salomona, potrafi ocenić postępowanie króla.
Wykraczający (6) - tłumaczy, do czego może doprowadzić zbytnia pewność siebie i zarozumialstwo; podaje z pamięci przykładowe przysłowie z Księgi Przysłów; potrafi podać przysłowie o Salomonie;
Techniki: historia biblijna, wywiad, słowa - skojarzenia, mini wykład.
Pomoce: obrazki - skojarzenia; magnesy; „Naszym dzieciom o Biblii”, Anne de Vries, s.119-121; tekst Ponadczasowego wywiadu; Biblia - Księga Przysłów; zadania z pracą do domu z podziałem na łatwe, średnie i trudne.
Przebieg lekcji:
Wstęp
Modlitwa
Powtórzenie - przypomnienie znaczenia pojęć: dekalog, Arka Przymierza, Kanaan, exodus.
Wprowadzenie:
Po wejściu do Ziemi Obiecanej Izraelici zakładają królestwo, w którym najważniejszą funkcję pełnił król (1. Saul, 2. Dawid, 3. Salomon).
Salomon był trzecim królem izraelskim, panował 40 lat (970r. - 930r. p.n.e.).
Prezentacja obrazków - skojarzeń: król, Salomon, Bóg, sprawiedliwość, mądrość, Arka Przymierza, świątynia, bałwochwalstwo, bogactwo.
Rozwinięcie
Mądrość Salomona
Odczytanie tekstu z „Naszym dzieciom o Biblii”, Anne de Vries, s.119-121.
Pytania do tekstu, np.:
O co prosił Boga Salomon? Co otrzymał?
Świątynia Salomona
Co wybudował Salomon dla Arki Przymierza?
Grzech Salomona
Mimo mądrości, bogactwa, sławy Salomon popełnił grzech, który doprowadził nawet do upadku królestwa izraelskiego. Co się wydarzyło?
Odczytanie przez dwie osoby Ponadczasowego wywiadu z Salomonem.
Wyjaśnienie pojęcia bałwochwalstwo.
Podsumowanie
Zapis tematu: „Mądrość Salomona i grzech bałwochwalstwa”
Układanie zdań przedstawiających historię Salomona z wykorzystaniem słów ukrytych w obrazkach - skojarzeniach, np.:
Salomon był wielkim królem Izraela, który otrzymał od Boga mądrość, sławę i bogactwo.
Dzięki tej mądrości mógł wydawać sprawiedliwe wyroki.
W Jerozolimie wybudował piękną świątynię, w której przechowywano Arkę Przymierza z dekalogiem.
Jednak odwrócił się od Boga popełniając grzech bałwochwalstwa.
Zadanie do domu - Wyjaśnienie przysłów Salomona, pochodzących z Księgi Przysłów Starego Testamentu z podziałem na zadanie łatwe, średnie i trudne. (Podać skrót biblijny Księgi Przysłów - Prz).
1