Gdzie się co kupuje

Gdzie się co kupuje? - scenariusz zajęć dla 4 - latków

Cele ogólne
-kształtowanie umiejętności uważnego słuchania opowiadania
-klasyfikowanie przedmiotów według przeznaczenia

Cele operacyjne
Dziecko:
-uważnie słucha opowiadania nauczycielki
-potrafi odpowiadać na zadawane pytania
-potrafi zgłaszać się gdy ma coś do powiedzenia
-wie, że nie należy przerywać innym ich wypowiedzi
-zna podstawowe rodzaje sklepów i wie co można w nich kupić
-potrafi klasyfikować-przyporządkowuje towar do odpowiedniego sklepu

Treści Programowe:
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci/uważnie słucha, formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych.../grupuje obiekty w sensowny sposób /klasyfikuje/.
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania /słucha np. opowiadań, rozmawia o nich/.

Przebieg zajęć

1.Wysłuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego ,,Gdzie się co kupuje?”
2.Rozmowa kierowana n/t opowiadania

Dzieci odpowiadają na pytania:
-o co mama prosiła Anię
-co zrobił Uszatek?
-o co miś prosił panią ekspedientkę w sklepie spożywczym?
-o co miś prosił panią w aptece?
-dlaczego miś nie mógł kupić tych towarów?

3.Zabawa ruchowa ,,Idziemy na zakupy”
W trakcie muzyki dzieci chodzą, podskakują .Gdy muzyka milknie nauczycielka mówi ,,Chcę kupić kalosze ,idę do sklepu.... .Dzieci odpowiadają i naśladują ruchem wkładanie kaloszy. Podobnie ,,kupują” inne towary np.rower,pajacyka,skakankę,piłkę.Za każdym razem pokazując ruch, który kojarzy się z danym przedmiotem.

4.Zabawa dydaktyczna ,,Rodzaje sklepów”
Nauczyciel przygotowuje miejsca ,gdzie rozkłada obrazki-symbole sklepów ich nazwy /np. Sklep spożywczy-rysunek chleba; Sklep papierniczy-farby: Sklep warzywny-jabłko: Sklep chemiczny-mydło/mogą być inne / Na dywanie w kole rozłożone są różne przedmioty, które można kupić w tych sklepach .Dzieci biorą po jednym przedmiocie, nazywają go i układają do odpowiedniego sklepu .

5.Zabawa twórcza ,,Co można kupić w sklepie?”
Dzieci tworzą koło. W środku koła nauczyciel z piłką rozpoczyna zdanie ,,W sklepie spożywczym można kupić...” i rzuca do któregoś dziecka piłkę .Zadaniem dziecka jest podanie nazwy przedmiotu, który można kupić w danym sklepie. Jeśli zgadnie -ono wchodzi do środka i zadaje podobne pytanie rzucając piłkę do wybranego kolegi. Po pewnym czasie nauczyciel zmienia nazwę sklepu: sklep odzieżowy, papierniczy, pasmanteria.

6.Ewaluacja

Katarzyna Nowakowska - Puk

Gdańsk

