Konspekt z lekcji języka polskiego
Aneta Baranowska 13. 12. 2011 r.
Klasa IVa
Temat: Co widać na obrazie? J. Pankiewicz „Dziewczynka w czerwonej sukni”.
Czas realizacji: 2x 45 minut
I Cele:
Ogólne:
kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
kształcenie umiejętności czytania obrazu
kozwijanie wrażliwości estetycznej, ożywienie wyobraźni
Szczegółowe:
Uczeń:
zna budowę opisu obrazu
wie, jakie elementy powinien zawierać opis
wzbogaca słownictwo dotyczące opisu obrazu
II Metody:
podająca: pogadanka
problemowa (aktywizująca): burza mózgów, aktywny opis
praktyczna: dobieranie porównań
eksponująca: wysłuchanie opisu
III Formy pracy:
jednostkowa
zbiorowa
grupowa
IV Środki dydaktyczne:
sześć wydruków obrazu „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera
zeszyt ćwiczeń, „Język polski. Między nami”, A. Łuczak, A. Murdzek.
podręcznik, „Język polski. Między nami. Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej”, A. Łuczak, A. Murdzek.
V Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Uczniowie oglądają obraz Józefa Pankiewicza „Dziewczynka w czerwonej sukni” (podręcznik strona 50).
Nauczyciel pyta: Jak wam się podoba przedstawiony obraz?
Opiszcie teraz dziewczynkę przedstawioną na obrazie. Uwzględnijcie szczegóły takie jak głowa, ręce, suknia.
Następnie uczniowie starają się własnymi słowami opisać dzieło.
Wysłuchanie z płyty opisu obrazu Józefa Pankiewicza.
Nauczyciel pyta:
Czy Wasz opis różni się od usłyszanego przed chwilą opisu?
Czym charakteryzuje się usłyszany opis? (Przykładowa odpowiedź:
jest uporządkowany, od ogółu do szczegółu, opisujący skupia się na detalach)
A czym się charakteryzowały Wasze opisy? (Przykładowa odpowiedź: Były ogólne, nie skupialiśmy się np. na wyrazie jej twarzy i wzroku)
Sądzicie, że sztuka opisu jest zadaniem trudnym? Dlaczego? (Przykładowa odpowiedź: Tak, ponieważ trzeba dostrzec szczegóły i je interpretować)
Zapisanie tematu lekcji: Uczymy się opisywać obraz. J. Pankiewicz „Dziewczynka
w czerwonej sukni”.
Prowadzący pyta uczniów:
Czym różni się oryginał od reprodukcji?(Przykładowa odpowiedź: Oryginał
nie jest kopią, jest autentyczny, to pierwowzór. Reprodukcja jest kopią oryginału )
Jak zapisujemy słowo oryginał? (Przykładowa odpowiedź: Przez y)
Zdjęcie przedstawione w książce jest oryginałem czy reprodukcją?(Przykładowa odpowiedź: jest reprodukcją)
Dzieci rozwiązują polecenie 4 na stronie 51 w podręczniku. (Treść polecenia: Określ własnymi słowami nastrój obrazu; Przykładowa odpowiedź: nastrój niezwykły, przyjemny, wesoły)
Klasa zostaje podzielona na sześć grup. Każda grupa rozwiązuje polecenie 2 na stronie 51 w podręczniku. Następnie dzieci muszą określić, czego dotyczy każdy akapit opisu. (Odpowiedź: akapit 1: przedstawienie postaci; akapit 2: opis twarzy; akapit 3: opis ubrania; akapit 4: poza; akapit 5: podsumowanie). Wspólnie omawiamy elementy opisu.
Dzieci rozwiązują polecenie 3 na stronie 51 w podręczniku. Odpowiedzi zapisują
w zeszycie. (Treść polecenia: Wypisz z tekstu wyrazy będące określnikami podanych rzeczowników: *twarz, *włosy, *brwi, *oczy, *nos, *usta, *skóra, *sukienka, *rękawy, *chusteczka)
Notatka z lekcji: Opis obrazu powinien zawierać: * przedstawienie postaci (czyli wstęp: kto jest autorem obrazu, co przedstawia ), *opis twarzy (twarz, włosy, brwi, oczy, nos, usta, skóra), *opis ubrania (sukienka, rękawy, chusteczka), *poza, *podsumowanie (nastrój, moja ocena, wrażenie).
Każda grupa otrzymuje zdjęcie „Dziewczyny z perłą”, które mają za zadanie opisać. Dzieci są proszone o użycie porównań w opisie postaci, np. oczy czarne jak węgle, włosy jak len, usta czerwone niczym róża. Odpowiedzi zostają wpisane do polecenia 1 na stronie 18 w zeszycie ćwiczeń.
Dzieci odczytują odpowiedzi. Prowadzący zwraca uwagę na fakt, iż mimo że wszyscy pracowali na tym samym materiale dydaktycznym, to jednak określenia opisujące poszczególne elementy postaci nie są identyczne.
Dzieci indywidualnie rozwiązują polecenie 1 na stronie 19 w zeszycie ćwiczeń. (Treść polecenia: Podkreśl fragmenty tekstu informujące o wyglądzie przedstawionej osoby, a następnie narysuj tę postać obok wiersza.)
Nauczyciel zadaje pracę domową, ćwiczenie 5 strona 51 w podręczniku. (Treść polecenia: Postaw kilka pytań, na które odpowiedzi nie daje ani obraz, ani jego opis, a które chciałbyś zadać sportretowanej dziewczynce)