Konspekt zajęć opiekuńczo-wychowawczych
Temat: O uczuciach i sposobach ich okazywania
Realizator:
Czas realizacji: ok. 45 minut
Data realizacji:
Grupa docelowa:
Cele zajęć:
Wychowanka umie określić rodzaje uczuć, zna różnice pomiędzy emocjami negatywnymi, a pozytywnymi
Wychowanka wie, że trzeba kontrolować zachowania w określonych sytuacjach życiowych
Wychowanka doznaje satysfakcje z okazywania i odczytywania uczuć
Metody i formy pracy: gra wprowadzająca, niedokończone zdania, rundka, odgrywanie ról, praca w grupie
Środki dydaktyczne : kartki A4, kolorowe karteczki, mazaki, flamastry, długopisy, pluszowe maskotki
Przebieg zajęć:
-Przed rozpoczęciem prowadzący zajęcia dzieli wychowanki na cztery grupy. Na stole przed każdą grupą kładzie kolorową kartkę formatu A4
-Wychowanki wchodząc do klasy losują małą kolorową karteczkę, podchodzą do tego stołu, na którym leży kartka A4 tego samego koloru
- Wykorzystując metodę runka każda osoba obecna na zajęciach przedstawia się „Mam na imię…., lubię
-Każda z grup ma maskotkę, którą na polecenie prowadzącego zajęcia wychowanki podają sobie z rąk do rąk wokół stołu jako coś drogocennego, potem jako coś bardzo mokrego, gorącego, przyjemnego itd. Wychowanki wykonują polecenia próbując wczuć się w sytuację. Nauczyciel pyta o uczucia, jakich doznali w trakcie tego ćwiczenia. Uczniowie wymieniają uczucia.
-Prowadzący zajęcia dokonuje komentarza na temat uczuć np. Zabawa z maskotką wywołała w was emocje, o których mówiliśmy wcześniej. W życiu doświadczamy sytuacji, które wywołują w nas różne uczucia
-Wychowanki kończą zdania: boję się, że….., cieszę się gdy……., wściekam się na……., jest mi smutno gdy………., po zakończeniu ćwiczenia prowadzący zajęcia komentuje np. uczucia jakich doznajemy, możemy zachować tylko dla siebie, nikomu o nich nie mówić, z nikim ich nie dzielić, możemy udawać, że ich w ogóle nie przeżywamy, ale możemy też okazywać je innym.
Następnie prowadzący zajęcia zadaje pytania:
Komu okazujemy uczucia?
Wychowanki w grupach zapisują te osoby na leżącej na stoliku kartce.
Jakie uczucia odczuwamy i jak je okazujemy swoim bliskim?
-Wychowanki pracują w czterech grupach. Każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru z jednym ze słów: RODZICE RODZEŃSTWO KOLEŻANKI I KOLEDZY NAUCZYCIELE
- Prowadzący zajęcia rozdaje grupom karteczki z nazwami uczuć, np.: radość, zdziwienie, strach, miłość, smutek, rozpacz). Każda grupa otrzymuje jedno uczucie, za zadanie wymyślenie sytuacji, w której człowiek odczuwa dane uczucie
- Omówienie wykonanych prac. Prowadzący zajęcia proponuje aby uczniowie odegrali to co napisali, czyli uczucia i sposoby ich okazywania Pozostałe grupy odgadują o jakie uczucie chodzi. ---------- Podsumowanie zajęć. Prowadzący zajęcia zadaje pytania:
Czy zajęcia ci się podobały?
Czego dowiedziałeś się z dzisiejszych zajęć?
Prowadzący zajęcia dziękuje wychowanką za wspólnie spędzony czas