metodyka zajęć korekcyjnych wykład

Metodyka zajęć korekcyjnych

Iwona Samborska - wykład

pokój 434

Najpierw ćwiczenia , potem wykład. W następnym tyg zajęcia odwołane.

2nb, każda kolejna to konsultacje indywidualne lub obniżenie oceny

Sesja 28.01-10.02 przerwa 11.02-17.02

6 pkt ECTS, ocena końcowa z ćwiczeń i egzamin

Egzamin pisemny – test jednokrotnego wyboru

Ocena z ćwiczeń : teoria, przygotowywać prace pisemne, ( scenariusze zajęć korekcyjnych), prezentacje multimedialne ( projekty z zakresu wybranego zaburzenia)

W przypadku niezaliczenia którejś z prac poprawa ustna.

Wykład 29.10.13" Teoretyczne podstawy zajęć korekcyjnych"

Organizacja środowiska edukacyjnego

1. Metodyczny model kształcenia - współczesne odczytanie

2. Nauczyciel wobec nowej metodyki

3. Koncepcja działania podatnego na zmiany

4. Uczenie się

5. Środowisko uczące / indywidualnej środowisko uczenia się / kształcenia

6. Scenariusz / konspekt

Metodyka wspólcześnie

METODYKA wspócześnie - całościowa, nietechniczna wiedza o prawidłowościach procesów rozwoju, kształcenia i uczenia się, z ktorej korzystanie w praktyce edukacyjnej wymaga każdorazowej osobistej decyzji wszystkich podmiotów zaangażowanych w ten proces."

Nauczyciel wobec nowej metodyki

Istota procesu uczenia się

Proces uczenia się jest "pokarmem" dla rozwoju psychoruchowego dziecka

Musi być dostosowany do potrzeb rozwojowych każdego dziecka. Jest to trudne ze wzgl. na specyfikę procesu uczenia się - analizując uczenia się, można tylko obserwowa zachowania tego, kto się uczy.

Uczenie się a zajęcia korekcyjne

Efektem uczenia się jest każda stosunkowo trwała zmiana w zachowaniu, myśkach uczuciach jednostki bedąca rezultatem wcześniejszego doświadczenia.

Działamy w 3 kierunkach:"

7. Różnicuje proces uczenia się cel oddziaływań edukacyjnych;

8. Intensywność i rodzaj wcześniejszych doświadczeń gromadzonych przez dziecko;

9. Sposób dostosowania ich do potrzeb rozwojowych

**[nieobowiązkowe]

Przestrzeń uczenia się (aktualnie, dygresje, kierunki dyskusji)

• Przestrzeń uczenia się dotyczy współprzestrzeni uczenia się dziecka

• Współprzestrzenie życia - przestrzenie uczenia się doświadczenia p, uczenia się w trakcie życia (publiczna, kulturowa, media, gry komputerowe, wirtualne narzędzia mediowe - telefon, dvd)

• Dominują procesy przejmowania i integrowania materialnych, społecznych i kulturowych, duchowych elementów przestrzeni życia

• Uczenie sie w przestrzeni życia - może mieć charakter formalny, pozaformalny, nieformalny

• Uczenie się - proces, który angażuje całą osobę - jest osobiste i subiektywne (kontruktywizm - budowanie wiedzy wewnątrze w umyśle)

Wymiary uczenia się: (3 dominujące)

10.Wymiar poznawczy - epistemologicxny, przyswajanietreści (wiedza i uczenie notoryczne) = rozwój schematów i struktur wiedzy; jak coś zrobić? (teoria poznawcza) (Jean Piaget, Albert Bandura, Lew Wygocki, John Dewey, Dawid Kolb - uczenie się przez doświadczenie)

11. Wymiar emocjonalny - znaczenie czynnikówpsychodynamicxnych w procesie uczenia się (energia psychiczna, emocje, postawy, motywacje) = wzory emocjonalności (teoria emocjonalna) (Ygmunt Freud, Hans Fruth, Carl Rogers)

12.Wymiar społeczny - proces społeczny zachodzącyw interakcjach między jednostką i jej otoczeniem (teoria społeczna) (Bandura, Anthony Giddens, Jean Leve, Etienn Wenger - teoria uczenia się sytuacyjnego)

Rodzaje uczenia się

Warunki uczenia sie: (Rozdzielają się na:)

Scenariusz

SCENARIUSZ - rozbudowany plan przebiegu zajęcia z uwzględnieniem metod, form oraz środków dydaktycznych zastosowanych i wykorzystywanych przez nauczyciela w toku realizacji treści kształcenia - wychowania

!!! Zajecia muszą być prowadzone zgodnie z programem uwzględniającym potrzeby i możliwości dziecka / dzieci.

Zawiera:

Sytuacje edukacyjne:

1. Ćwiczenia na materiale obrazkowym (do każdego:)

• Cele operacyjne i szczegółowe

• Uwagi i środki dydaktyczne

2. Ćwiczenia na materiale literopodobnym

3. Ćwiczenia na materiale literowym i cyfrowym

4. Ćwiczenia pamięci wzrokoweja

5. Ćwiczenia koordynacji wzrokowo - ruchowo - słuchowej

Konspekt od scenariusza różni się:

• Podziałem na etapy (wstępna, główna, końcowa)

• Oczekiwanie czynności dziecka

• Czynności nauczyciela

• Środki dydaktyczne

• Formy pracy

• Metody pracy z dziećmi

05.11.2013 kontynuacja

Wlazł kotek na płotek i mruga- wlozł kotok no płotok o mrogo

Ładna to piosenka nie długa- łodno to piosonko nio dłogo

Nie długa, nie krótka, lecz w sam raz- nio dłogo, nio krotko, locz w som roz

Zaśpiewaj koteczku jeszcze raz- zośpiowoj kotoczku joszczo roz

Warunki uczenia się:

Uczenie się sytuacyjne:

Uczenie się z doświadczenia:

Kategorie procesów interakcyjnych:

Należy je traktować łącznie gdyż są obecne w pojedynczych aktach uczenia się i w specyficznych sytuacjach poznawczych.

Uczenie się działania, sposoby:

Środowisko uczenia się/ indywidualne środowisko (samo)kształcenia:

Indywidualne środowisko (samo)kształcenia- geneza

Indywidualne środowisko (samo)kształcenia- źródła tworzące go:

IŚK- korzyści i zagrożenia

Środowisko uczące

05.11.2013

Tematyka:

Terminy odnoszące się do usuwania zaburzeń rozwojowych:

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD):

Reedukacja ( zajęcia korekcyjno-kompensacyjne)

Korekcja i kompensacja:

Zajęcia organizuje się dla uczniów, którzy przejawiają specyficzne rudności w uczeniu się uniemożliwiające uzyskanie osiągnięć wynikających z podstawy programowej.

Terapia pedagogiczna:

Terapia pedagogiczna (definicja)

Dwupoziomowy charakter działań w ramach terapii pedagogicznej:

Stymulacji poddawane są funkcje wzrokowe, słuchowe, wzrokowo-przestrzenne, słuchowo-językowe, kinestetyczno- ruchowe

Etapy organizowania działań korekcyjno- kompensacyjne:

Etap I

Etap II

Etap III

12.11.13

Tematyka:

Formy udzielania pomocy

Rodzaje placówek:

Podstawa prawna

Kto i komu udziela pomocy p-p?

Na czym polega pomoc p-p:

- niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, ze szczególnych uzdolnień

Działania nauczycieli, wychowawców, specjalistów:

- trudności w uczeniu się, w tym ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się (I-III)

- szczególnych uzdolnień

Pomoc wobec rodziców i nauczycieli polega:

Współpraca w zakresie udzielania pomocy p-p:

Kto inicjuje działania:

Formy udzielania pomocy p-p w szkole:

Formy udzielania pomocy w przedszkolu i placówce:

Klasy terapeutyczne:

Zajęcia rozwijające uzdolnienia:

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze:

Zajęcia specjalistyczne:

Z. korekcyjno –kompensacyjne:

Z. Logopedyczne:

Zakres działań logopedycznych:

- stymulowanie procesu nabywania kompetencji i sprawności warunkujących prawidłowy przebieg komunikacji językowej

- czuwanie nad rozwojem mowy dziecka i doskonalenia jej

- stymulowanie rozwoju poznawczo – językowego

- prowadzenie ćwiczeń kształtujących mowę już ukształtowaną

- formy współpracy – porady, konsultacje, zeszyty korespondencji, opracowania metodyczne, literatura

- wspieranie n-li, wychowawców i innych specjalistów w udzielaniu pomocy p-p

- przesiewowe badania logopedyczne w celu ustalenia stanu mowy uczniów

- zdiagnozowanie logopedyczne

- opieka logopedyczna

Praca diagnostyczna:

- indywidualne badanie mowy i wymowy

- badanie funkcji związanych z mową i wymową (słuch fonemowy; kinestezja narządów mowy, działanie aparatu mowy – artykulacyjny, fonacyjny, oddechowy; rozumienie mowy – nazywanie, wskazywanie, opowiadanie, uogólnienia

Praca korekcyjna:

Z. socjoterapeutyczne i inne o charakterze terapeutycznym:

Specjalne potrzeby edukacyjne – terminologia:

- specjalne trudności w uczeniu się

- specyficzne trudności w uczeniu się

Specjalne potrzeby edukacyjne:

Specjalne trudności w uczeniu się:

- dzieci niewidome, niedowidzące, niesłyszące, niedosłyszące

- z chorobą przewlekłą, z zaburzeniami psychicznymi

- z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, z autyzmem

Specyficzne trudności w uczeniu się:

12.11.2013 wykład od Dominiki wziąć

19.11.2013

Formy udzielania pomocy p-p w przedszkolu i placówce:

Wspomaganie rozwoju psychoruchowego- różnorodność terminów:

Zajęcia reedukacyjno- wychowawcze:

Terapia pedagogiczna:

19.11.2013 zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze jako intensywne wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka

Tematyka :

Wspomagać rozwój czy wychowywać?

Istota zajęć wspomagających rozwój:

WRU potrzebne wszystkim dzieciom ( przejawiającym SPE dzieciom w normie)

Proces uczenia się dostosowany do potrzeb rozwojowych:

Doświadczenie jako źródło wiedzy:

Reprezentacja doświadczenia: wrażenia, spostrzeżenia, pojęcia:

Gromadzenie doświadczeń a wiedza i umiejętności:

Wychowanie a wspomaganie rozwoju ( udział uczenia się )

Jak intensywnie?

SNR( strefa najbliższego rozwoju) jako umowny obszar stykający się z osiągniętym poziomem rozwoju

Wyznaczanie SNR:

Rola diagnozy:

Przykład : funkcjonowanie w zakresie rozumowania przyczynowo- skutkowego

Organizując proces uczenia się, należy:

Wnioski:

Działania dydaktyczno- wyrównawcze:

Pakiety ćwiczeń i cele: ( wszystkie pakiety w obrębie działań dydaktyczno-wyrównawczych dotyczą:)

Wspomaganie rozwoju czynności intelektualnych:

metodyka konstruowania programów wspomagających rozwój:

KONTUNUACJA

6. ocena rozwoju mowy i mylenia ( historyjki obrazkowe- następstw wydarzeń w czasie, opi treści, klasyfikacja obrazków w podstawowych kategoriach: zwierzęta ubrania owoce)

7. ocena elementarnych pojęć matematycznych ( porównywanie zbiorów i określanie relacji między nimi: tyle samo, mniej, więcej, o 1 mniej, o 1 więcej, znajomość liczebników głównych w zakresie 10, szeregowanie zbiorów wg wzrastającej liczebności, dawanie i odejmowanie w zakresie 10)

8. ocena wiadomości podstawowych (wiadomości dotyczące zawodów, środków lokomocji, maszyn, urządzeń, zwierząt, roślin)

9. ocena dojrzałości emocjonalnej i społecznej( uczestnictwo w zajęciach zespołowych, zdolność do wykonywania poleceń kierowanych indywidualnie i do całej grupy; radzenie sobie w sytuacjach codziennych i trudnych; nawiązywanie kontaktów, relacje z rówieśnikami i osobami dorosłymi.

10. ocena warunków środowiskowych dziecka ( środowisko rodzinne, warunki społeczno- kulturalne środowiska życia, wychowanie przedszkolne.

Narzędzie do oceny dojrzałości szkolnej:

rozpoznanie na różnych poziomach edukacji – edukacja wczesnoszkolna

Rozpoznanie i identyfikacja rudności w uczeniu się

Diagnozowanie funkcjonowania dziecka w szkole ( kolejne etapy)

Model diagnozy edukacyjnej

- wstępne przygotowanie ucznia ( osiągnięcia poznawcze)

- wstępna motywacja

- treści kształcenia ( cele, materiał wymagania programowe)

- warunki kształcenia ( materialne i społeczne otoczenie- jakość kształcenia: metody, środki, zachęty, wskazówki)

-osiągnięcia poznawcze w danym zakresie

- osiągnięcia motywacyjne (stosunek dziecka do treści, po próbie ich opanowania

Diagnoza przystosowania szkolnego:

narzędzia diagnostyczne (przystosowanie społeczne)

Diagnoza sytuacji społecznej w klasie szkolnej

techniki badań socjometrycznych

podstawowe techniki diagnostyczne w pedagogice

