Konspekt lekcji języka polskiego – klasa I gimnazjum
Temat: Wśród planetek, planet i gwiazd z Księciem z bajki.
Cel główny: Refleksja na temat człowieka, jego postaw, wyborów i życia w ówczesnym świecie.
Cele lekcji:
Nabywanie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
Doskonalenie umiejętności pracy w grupie;
Kształcenie umiejętności selekcjonowania informacji;
Poszerzanie słownictwa dotyczącego uczuć i emocji.
Wykorzystane elementy metody: analizy dokumentacyjnej-praca pod kierunkiem, dyskusji.
Środki dydaktyczne: książka „Mały Książę”, arkusze szarego papieru, wskazówki dla grup.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno porządkowe.
Uczniowie przypominają wiadomości dotyczące „Małego Księcia” o których mówili na poprzednich lekcjach.
Prowadząca dzieli klasę na osiem 2-3osobowych grup. Następnie rozdaje każdej z grup polecenia i wskazówki do dalszej pracy:
Za chwilę stworzycie fragment galaktyki, po której podróżował Mały Książę. Jesteście na planecie … (wybór 325-330).
Przeczytajcie (wybór od 1 do 15) rozdział „Małego Księcia”.
Wypiszcie cechy mieszkańca planety i zapiszcie je na arkuszu tworząc piktogram przedstawiający planetę i jej mieszkańca.
Za chwilę stworzycie fragment galaktyki, po której podróżował Mały Książę. Jesteście na Słońcu.
Przeczytajcie rozdział VI „Małego Księcia”.
Wyjaśnijcie jaką rolę odgrywa Słońce w całej książce.
Wypiszcie w postaci piktogramu wyrazy kojarzące się ze Słońcem.
Za chwilę stworzycie fragment galaktyki, po której podróżował Mały Książę. Jesteście na Ziemi.
Przeczytajcie fragment rozdziału XII, XII oraz XXV „Małego Księcia”.
Zapiszcie jaka jest Ziemia widziana oczyma Małego Księcia i zapiszcie swoje spostrzeżenia w postaci piktogramu.
Uczniowie pracują w grupach wykonując kolejne kroki. Następnie prezentują efekty pracy przyczepiając piktogramy do tablicy zachowując kolejność planet odwiedzanych przez Małego Księcia. Prowadząca zaznacza, że każda z planet jest inna i chociaż dostrzegamy cechy wspólne najważniejsza jest indywidualność i odmienność każdej z nich.
Prowadząca zapisuje na tablicy twierdzenie: Człowiek jest jak planeta, a świat to galaktyka, po której swobodnie się porusza.
Uczniowie wypowiadają się na temat planet i ich mieszkańców, porównują zachowania bohaterów, miejsca w jakich rozgrywa się akcja utworu, zastanawiają się nad sposobem kreacji świat odnosząc się do powyższego twierdzenia np. :
Człowiek jest tylko małą planetą wśród ogromnej galaktyki, krąży wokół innych planet, wybiera różne drogi i ciągle czegoś szuka.
Planety w „Małym Księciu” możemy porównać do ludzi, a galaktykę do świata. Człowiek zdobywa nowe doświadczenia, poznaje świat, poszukuje nowych doznań
i wrażeń dążąc do doskonałości i szczęścia.