Dominika Kozikowska
Konspekt lekcji języka polskiego w III klasie gimnazjum
Temat: Co kryje w sobie słowo? – treść i zakres znaczeniowy wyrazu.
Cele lekcji
ogólne
- kształtowanie umiejętności ucznia z zakresu gramatyki
- rozwijanie umiejętności pracy z tekstem
szczegółowe
- uczeń trafnie wybiera najważniejsze informacje z tekstu dotyczące treści i zakresu wyrazu
- uczeń rozumie definicje: treść wyrazu, zakres wyrazu
- uczeń poprawie określa zależności między wyrazami związane z ich treścią i zakresem znaczeniowym
Metody pracy
- odczyt
- praca z tekstem
- tworzenie tabeli
- ćwiczenia gramatyczne
Formy pracy
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne
- ksero testu z zakresu fonetyki
Przebieg lekcji
- test sprawdzający wiedzę ucznia o fonetyce
- wprowadzenie:
- uczniowie wyjaśniają znaczenie słów – ssak, pies, pudel, na podstawie zapisu na tablicy nauczyciel wyjaśnia znaczenie definicji ‘treść wyrazu’
- uczniowie wymieniają grupy zwierząt nazywane przez słowa – ssak, pies, pudel, na podstawie zapisu na tablicy nauczyciel wyjaśnia znaczenie definicji ‘zakres wyrazu’
- wskazanie na zależności panujące między treścią a zakresem wyrazu
- głośne odczytanie przez 2 uczniów notatki z podręcznika do nauki o języku (s. 92-93)
- wspólne omówienie zapisów graficznych z podręcznika (s. 93-94)
- praca indywidualna – uczeń wypisuje najważniejsze informacje z wcześniej odczytanego tekstu o treści i zakresie wyrazu
- prezentacja dwóch wybranych prac
- wspólne podsumowanie na tablicy, stworzenie tabeli
WYRAZ |
---|
TREŚĆ |
- znaczenie danego słowa - to, co wyobrażamy sobie lub mamy na myśli, kiedy używamy danego wyrazu - treść jednego wyrazu może być bogatsza od treści innego - na treść składają się cechy znaczeniowe, im ich więcej, tym wyraz ma bogatszą treść |
- praca grupowa – nauczyciel zapisuje słowa na tablicy, uczniowie znajdują wyraz o:
- bogatszej treści (muzyka - ?)
- węższej treści (auto - ?)
- identycznym zakresie (kolor - ?)
- węższym zakresie (papier - ?)
- różnym zakresie (kot - ?)
- bogatszym zakresie (opowiadanie - ?)
- wykonywanie ćwiczeń z podręcznika (ćw. 1-5). Ćwiczenia, których nie zrealizuje się na lekcji, zadane są jako praca domowa