Konspekt lekcji do lektury "Ania z Zielonego Wzgórza"
Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. VI, zrealizowany podczas omawiania lektury „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery
Konspekt jest przeznaczony na jedną jednostkę lekcyjną.
Temat: Czy „Ania z Zielonego Wzgórza” jest światowym bestsellerem?
Cel ogólny:
- udowodnienie, że książka jest światowym bestsellerem.
Cele operacyjne (uczeń):
- rozwiązuje krzyżówkę
- gromadzi argumenty potrzebne w dyskusji
- wyjaśnia pojęcie „bestseller”
- zapoznaje się ze stylistyką haseł reklamowych
- redaguje tekst hasła reklamowego
- korzysta ze Słownika wyrazów obcych
- posługuje się technologią informacyjną
Metody pracy:
- problemowe: elementy dyskusji
- programowe: - z użyciem komputera
Formy lekcji:
- praca grupowa,
- zbiorowa,
- jednostkowa.
Środki dydaktyczne:
- 5 stanowisk komputerowych
- edytor tekstu Word, kliparty
- Słownik wyrazów obcych
- krzyżówka z treści lektury
Czas wykorzystany na lekcji:
- ogniwo wstępne – 10 minut
- część główna– 30 minut
- podsumowanie– 5 minut
Tok lekcji:
Ogniwo wstępne:
1. Powitanie.
2. Sprawdzenie obecności uczniów i wykonanej pracy domowej.
3. Rozwiązanie krzyżówki (Załącznik nr 1)
4. Podanie tematu lekcji i naznaczenie jej celów.
Część główna:
1.Wyjaśnienie terminu bestseller. Korzystanie ze Słownika wyrazów obcych. Zapisanie definicji w zeszytach.
2.Podział uczniów na grupy. Zbieranie argumentów w obronie książki np.:
•Jest to książka o dziewczynce, która miała dar popadania w kłopoty,
•Jest to książka o przyjaźni i miłości.
•Główna bohaterka jest inteligentną dziewczynką, posiadającą dar popadania w kłopoty.
•Tytułowa Ania podnosi na duchu tych, którzy mają kompleksy.
Argumenty przeciw książce np.:
•Dzieci mogą powielać niedorzeczne pomysły Ani np.: chodzenie po dachu,
•Słownictwo Ani nie jest dla wszystkich zrozumiałe,
•Dziś niemożliwym jest, aby dziewczynka w wieku 16 lat została nauczycielką.
3.Prezentacja wyników pracy w grupach. Podsumowanie dyskusji.
4.Wyjaśnienie słowa „slogan” i „hasło reklamowe” (korzystanie ze słownika wyrazów obcych).
5.Nauczyciel pyta jakie powinno być hasło reklamowe:
- pomysłowe, „chwytliwe”
- musi zachęcać do zakupu
- przeważają tu zdania krótkie w formie rozkazującej, często występuje forma „ty”.
6. Uczniowie pracują przy komputerach. Korzystając z przygotowanych klipartów i programu Microsoft Word tworzą hasło i plakat reklamujący przeczytaną lekturę. Uczniowie pracują samodzielnie, nauczyciel udziela wskazówek. Przypomina o odpowiednim rozmieszczeniu tekstu i nagłówków, doborze czcionki i jej kolorystyce.
Podsumowanie:
1.Prezentacja wykonanych plakatów reklamowych.
2.Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.
Załącznik nr 1
1 G I L B E R T
2 J E Z I O R O
3 B R O S Z K A
4 M A T E U S Z
5 S U K N I A
6 W A L E R I A N O W E
7 M A R Y L A
8 L U C Y
9 K O R D E L I A
10 K R U P
1. Imię chłopca, który zakochał się w Ani.
2. .......................... Lśniących Wód
3. Zguba, o kradzież której Maryla posądziła Anię.
4. Osoba, która nakłoniła Anię, by przeprosiła panią Linde
5. Wymarzony prezent, jaki dostała Ania od Mateusza.
6. Rodzaj kropli, które dodała Ania do ciasta.
7. Szyła Ani ubrania.
8. Imię autorki „Ani z Zielonego Wzgórza”
9. Imię, jakie chciała nosić Ania, po przybyciu na Zielone Wzgórze.
10. Choroba, na którą zachorowała siostra Diany.