KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II SZKOŁY PODSTAWOWEJ
BLOK TEMATYCZNY : Wiersze Juliana Tuwima TEMAT : W krainie marzeń
Rodzaje aktywności: - polonistyczna - artystyczna (plastyczna i muzyczna) Cele ogólne: - rozbudzanie wyobrażni i fantazji - doskonalenie komunikowania się Cele operacyjne: Uczeń: - potrafi przenieść swoje marzenia na paper w formie rysunku - dokonać prostej analizy wiersza - potrafi wypowiedzieć się w kilku zdaniach nt swoich marzeń - potrafi opisać przedmiot Formy pracy ; indywidualna, , zbiorowa Metody pracy: - rozmowa kierowana - aktywność twórcza- plastyczna - zabawa relaksacyjna - ćwiczenia dotykowe Materiały dydaktyczne: Tekst wiersza J. Tuwima „ Dynio marzyciel” dla każdego dziecka lub podręcznik, CD z utworem „ Marzenie” R. Schumanna, Przebieg zajęć: 1. Wchodzisz do klasy ucharakteryzowana na uczennicę, na ramieniu masz wypchany plecak. Czytasz wiersz „ Dyzio marzyciel” ( nie podając tytułu) . Pytasz o czym jest mowa w wierszu. (o marzeniach) Co to są marzenia ? ( marzenia- pragnienia, dążenia, życzenia, zachcianki, kaprysy, fantazjowanie)
Jak sądzicie, jaki tytuł ma przeczytany wiersz?
2. Pytasz dzieci kto mówi w wierszu ? ( opowiadacz-narrator) O czym mówi? ( o chłopcu, który leży na łące i marzy o obłoczkach ze słodkiego kremu.) Czy znacie inny utwór o marzeniach i ich spełnieniu? ( „ O rybaku i złotej
Załącznik 1 Julia Tuwim
Dyzio marzyciel
Załącznik 2
Pytania pomocnicze: - gdzie ten przedmiot można znaleźć, kupić? - skąd go mamy? - Jaki ma kształt? - Co ma, a czego nie ma? - Jaki jest w dotyku? - Do czego służy?
- Czy coś słychać? Katarzyna Kaliciak- nauczycielka nauczania zintegrowanego w SP 61 w Szczecinie
|
rybce”, Ferdynand Wspaniały”} Nawiązujesz do treści tych utworów. O czym marzyła żona rybaka i jak się zakończyła jej historia oraz A wy lubicie sobie pomarzyć? Co pomaga nam wprawić się w nastroj do marzeń? ( pogoda, przyroda) A muzyka? Poznaliście Fryderyka Chopina i jego twórczość. Jego rówieśnikiem mieszkającym w Niemczech był Robert Schumann - kompozytor i pianista. Skomponował m. in utwór "Marzenie". Słuchając fragmentu tego utworu zatopcie się w najśmielszych marzeniach. Aby to było łatwiejsze, zamknijcie oczy. ( po chwili) Pora na przebudzenie. Marzeni rozwiewają się, uciekają.
3. W jaką krainę pozwalają się przenieść marzenia/ ( w krainę fantazji, piękna i uśmiechu) To teraz narysujcie na kartkach jedno ze swoich marzeń.
4. Prezentacja prac.
5.Jak sadzicie, czy dorośli też marzą? Dlaczego przyszłam na lekcje tak ucharakteryzowana ? (Bo przeczytałam, wiersz, w którym mówi dziecko, bo też chodziłam do szkoły , bo również marzę.) Odpowiedź na to pytanie o czym marze, znajdziecie w tym plecaku
6. Wyłonienie obrazu w warstwie dotykowej. Proszę po kolei trzech wybranych przez siebie uczniów, aby włożyli rękę (ręce) do plecaka i bez zaglądania do niego zastanowili się, czym jest wybrany przez nich (1) przedmiot. Kiedy już wiedzą, nie wolno im podać nazwy przedmiotu,
muszą go tak opisać, aby pozostali uczniowie mogli odgadnąć, co to jest. nauczycielkę pytania pomocnicze.( zapisane na kartce)
Odkrywamy, ze sa to : maskotka, muszla, piłka- symbole dzieciństwa, zabawy i beztroskich wakacji.
Praca domowa Opisz zabawkę o której marzysz.
|