Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny: Jaki jestem.

Temat: Małe czyścioszki

Czas trwania: 15 min

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Metody nauczania: rozmowa, zabawowa

Formy nauczania: zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne: wiersz Pt. „Zajączek wybiera się z wizytą”, piosenka „Kot jest czysty”, obrazek brudnego chłopca, przybory służące do utrzymania czystości, ręcznik, rysunek ręcznika

Przebieg:

  1. Zabawa naśladowcza z elementem skoku „Zajączek wybiera się z wizytą: dzieci siadają parami naprzeciwko siebie w pewnej odległości. Nauczyciel mówi wiersz, a dzieci naśladują ruchami jego słowa.

Pan zajączek myje łapki,

bo są jeszcze nie umyte.

Myje pyszczek, myje szyje,

bo wybiera się z wizytą.

Lecz najdłużej myje uszy,

bo ma uszy bardzo długie:

wodą, mydłem, mydłem, wodą.

Najpierw jedno potem drugie.

  1. Ćwiczenia klasyfikacyjne: „Co będzie potem?”

Nauczyciel odsłania różne przedmioty: zabawki, przybory rysunkowe oraz przybory służące do utrzymania czystości. Pokazuje dzieciom obrazek brudnego chłopca i prosi, aby wybrały spośród zgromadzonych przedmiotów te, które przydadzą się do zmiany wyglądu z brudaska w czyścioszka.

  1. Słuchanie piosenki „Kot jest czysty”

Kot się myje przed śniadaniem,

Kot się myje przed obiadem,

Przed kolacją i przed spaniem,

Taką kocia ma zasadę.

Ref. Kot jest czysty i my też.

Spójrz na ręce jeśli chcesz.

Po co mają krążyć plotki,

Że czyściejsze od nas kotki.

Kot mydełka nie używa,

Bez ręcznika się obywa.

Ja w łazience kran odkręcę,

Mydłem wyszoruje ręce.

  1. Rozmowa na temat piosenki:

- określenie tempa, nastroju piosenki

- wypowiedzi dzieci na temat zachowania kotka

- podkreślenie znaczenia higieny dla zdrowia

5. Zabawa rytmiczna „Spójrz na ręce”

Dzieci poruszają się przy muzyce po Sali w różnych kierunkach. Kiedy usłyszą melodie refrenu, zatrzymują się, klaszczą w dłonie i rytmizują tekst: Kot jest czysty i my też. Spójrz na ręce, jeśli chcesz! Następnie wyciągają ręce do góry i pokazują je innym.