Scenariusz zajęć hospitowanych - Punkt Przedszkolny w Janowicy
PAŹDŹERNIK
Blok tematyczny: Ciało i zmysły czterolatka
Temat dnia: Uczucia i emocje
Cele:
Dziecko:
Dziecko odczytuje globalnie proste wyrazy
Doskonali pamięć wzrokową i spostrzegawczość
Potrafi zgodnie bawić się w grupie
Potrafi rozpoznać i nazwać podstawowe stany emocjonalne - symbole obrazujące cztery podstawowe uczucia (radość, smutek, złość, strach)
Doskonali dokładność przy wykonywaniu ćwiczeń, wyrabia zwinność.
Czynnie uczestniczy w organizowaniu kącika lekarskiego w Sali. Maluje po śladzie sylwetkę postaci ludzkiej. Nazywa podstawowe części ciała człowieka.
Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: biedronka Lola, obrazki i wyrazy do globalnego czytania, kartoniki z minami - schematami, książka „Wesołe przedszkole czterolatka” cz 1, str.13, szarfy, woreczki, nagranie wesołej muzyki, sprzęt przyniesiony przez dzieci do kącika lekarskiego.
Przebieg zajęć:
Czytanie globalne prostych wyrazów. Nauczyciel trzymając w ręku biedronkę Lolę, zawiesza na tablicy i odczytuje napis: „Lola ma…”. Spośród kilku obrazków, chętne dziecko wybiera jeden i zawiesza go na tablicy. Następnie odczytuje całe zdanie: „Lola ma kota, (jabłko, psa, dom)”. Nauczyciel podpisuje umieszczone przez dzieci na tablicy obrazki wyrazami do globalnego czytania. Dzieci przyglądają się wyrazom, starają się je zapamiętać. Nauczyciel zamienia miejscami dwa wyrazy. Dzieci odgadują, które obrazki są „źle podpisane”. Zabawa ze śpiewem.
Rozpoznawanie uczuć. Nauczyciel robi miny: wesołą, smutną, złą, przestraszoną. Dzieci próbują odgadnąć, co wyrażają miny nauczyciela. Zabawa „lusterko”, nauczyciel robi minę, dzieci ją naśladują. Rozmowa na temat „kiedy jesteśmy smutni? (weseli, źli, przestraszeni). Zabawa dramowa „Powiedz, co czuję?” Dziecko przedstawia miną, gestem, ruchem wybrany stan emocjonalny. Pozostałe dzieci odgadują, co ono czuje. Dopasowanie minek - schematów do poszczególnych uczuć.
Praca z książką - str. 13. Określanie przyczyn smutku zwierzątek na obrazkach. Uwrażliwienie dzieci na krzywdę, smutek innych. Wskazanie osób, u których mogą szukać pomocy.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:
Dzieci spacerują po Sali w dowolny sposób. Na sygnał nauczyciela ustawiają się jedno za drugim, biorą szarfy i zakładają je na siebie.
Dzieci szukają kolegi, który ma szarfę w takim samym kolorze i tańczą w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce zamieniają się na szarfy z kolegami.
Dzieci swobodnie maszerują po Sali w dowolnych kierunkach. Na głośne klaśnięcie nauczyciela dzieci podnoszą szarfę leżącą na podłodze i przekładają ją przez siebie. Odkładają z powrotem i spacerują dalej.
Dzieci biorą woreczki, kładą na głowę i spacerują po Sali. Zatrzymują się i przekładają woreczki pod kolanem prawej nogi, następnie lewej.
Dzieci w siadzie. Przekładają woreczki dookoła siebie, zachowują proste plecy.
Leżenie tyłem. Dzieci chwytają w stopy woreczki i przenoszą je za głowę.
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel ustawia na środku koszyk, a dzieci po kolei wrzucają do niego woreczki.
Dzieci tworzą kółeczka z szarf, skokami obunóż wskakują do szarfy, a następnie wyskakują, raz do przodu, raz do tyłu.
Dzieci wkładają szarfy za spodenki. Biegają po Sali i próbują nawzajem zabierać sobie szarfy. Wygrywa to dziecko, które zbierze najwięcej szarf.
Marsz w kole przy głośnym klaskaniu na „raz”.
Zorganizowanie i wyposażenie kącika lekarskiego. Gromadzenie sprzętu do zabawy w lekarza i pielęgniarkę.
Malowanie farbą plakatową (grubym pędzlem) konturów postaci ludzkiej na dużych arkuszach szarego papieru. Chętne dziecko kładzie się na dużym arkuszu szarego papieru, a nauczyciel obrysowuje jego sylwetkę. Dzieci poprawiają kontur grubą kreską. Zawieszenie arkusza w pozycji pionowej, np. na ścianie. Porównanie namalowanej sylwetki z sylwetkami dzieci.