SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY 6-LATKÓW
Temat:
Sposoby mierzenia czasu.
Cel główny:
Zapoznanie dzieci z różnymi sposobami mierzenia czasu.
Cele operacyjne (dziecko...):
wie, co robi zegarmistrz,
wie, do czego służą zegary,
zna różne sposoby mierzenia czasu,
wie, jak wygląda zegar słoneczny, wodny, ogniowy, piaskowy i mechaniczny,
potrafi poruszać się przy muzyce,
rozwija poczucie rytmu,
potrafi liczyć liczebnikami głównymi i porządkowymi,
dostrzega rozwój cywilizacji.
Metody:
słowne: opowiadanie, opis, rozmowa, objaśnienia, polecenia,
czynne: zadania stawiane do wykonania, metoda samodzielnych doświadczeń,
ćwiczenia manualne,
oglądowa: pokaz, obserwacja.
Formy:
zbiorowa i indywidualna.
Środki wspomagające działania:
Różne zegary mechaniczne, ilustracje przedstawiające różne sposoby mierzenia czasu,
karty pracy - uzupełnianie brakujących elementów w różnych zegarach,
zegary i narzędzia zgromadzone w kąciku zegarmistrza, płyta z nagraniem piosenki.
Przebieg:
Zabawa rytmiczna przy piosence „Stary zegar”.
Dzieci stoją w równych odstępach przodem do środka koła. Ręce trzymają na biodrach. W środku stoi jedno dziecko, które wystukuje ćwierćnuty (dwie pałeczki).
Nawiązanie przez nauczyciela do wycieczki do Zakładu Zegarmistrzowskiego. Nazywanie zgromadzonych zegarów w kąciku, omówienie sposobu ich działania i pracy zegarmistrza. Ogólny opis budowy (tarcza, wskazówki ...), wyjaśnienie przez nauczyciela, że nie zawsze w taki sposób ludzie odmierzali upływający czas.
Opowiadanie nauczyciela pt. „Profesor Ciekawski zapoznaje dzieci z różnymi sposobami mierzenia czasu”.
Układanie chronologicznie obrazków przedstawiających różne sposoby mierzenia czasu - posługiwanie się liczebnikami porządkowymi (ilustracje przedstawiające 4 pory roku, zegar słoneczny, wodny, ogniowy, piaskowy zw. klepsydrą i mechaniczny).
Praca indywidualna - dorysowywanie brakujących elementów w różnych zegarach.
Zabawa z elementem ćwiczeń ortofonicznych pt. „Echo rytmiczne”. Dzieci powtarzają za nauczycielem słowa: tik - tak, tiku - tak, bim - bam, cyk - cyk, drr - drr ... w różnym rytmie.
Praca plastyczna - wykonujemy własny zegar.