Dzień Marchewki- uroczystość przedszkolna

Scenariusz uroczystości przedszkolnej

„DZIEŃ MARCHEWKI”

Temat dnia: Dzień Marchewki

Cele ogólne:

Rozróżnianie marchewki spośród innych warzyw, rozpoznawanie marchewki za pomocą zmysłu smaku i dotyku

Doskonalenie sprawności ruchowej

Rozwijanie sprawności spostrzegania

Zachęcanie do spożywania warzyw

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Rozpoznaje marchewkę wśród innych warzyw

Uważnie słucha

Prawidłowo wykonuje polecenia w czasie trwania zajęć

Odpowiada na zadane pytania prowadzącej

Aktywnie uczestniczy w zabawach

Metody:

Czynne: metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń

Percepcyjne: metoda przykładu,

Słowne: metoda objaśnienia i instrukcji, metoda rozmowy, opowiadania, zagadki

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Pomoce i środki dydaktyczne:

Zagadki, marchewki, kubeczki plastikowe, sok: pomarańczowy, marchwiowy, jabłkowy; jabłko, gruszka, warzywa: ziemniak, pomidor, pietruszka, papryka; odtwarzacz i płyta CD, puzzle, kawałki bibuły, nitki, włóczka, mazaki, wykałaczki;

Przebieg uroczystości:

„Zgadnij, co to takiego?” - zagadki słowne

Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana

Pyszna w surówce i gotowana.

Dobrze jej w dłoniach i salaterkach

Więc chrup ją zawsze zamiast cukierka. ( marchewka)

Ma długie uszy,

futerko puszyste.

Ze smakiem chrupie

marchewkę i sałaty listek. (królik)

Jak się nazywa marchewkowy kolor?

Po rozwiązaniu przez dzieci zagadek następuje prezentacja marchewki jako warzywa (zwrócenie uwagi na różną wielkość, różne odcienie, wykorzystanie marchewki).

„Marchewka” - zabawa orientacyjno - porządkowa

Dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym. W rytm muzyki podają sobie marchewkę z rąk do rąk, w momencie wyłączenia muzyki dziecko trzymające warzywo wchodzi do środka koła i wykonuje zadanie jakie otrzymuje od prowadzącej, kolejne propozycje zadań do wykonania mogą podawać dzieci.

Zabawa badawczo - smakowa

w 3 kubeczkach zostaje rozlany sok: marchwiowy, pomarańczowy i jabłkowy, dzieci degustując mają odgadnąć w którym kubeczku znajduje się sok marchwiowy;

dzieci otrzymują do spróbowania startą na tarce marchewkę oraz jabłko, po degustacji starają się wskazać marchewkę;

na talerzu leży pokrojona na nieduże kawałki marchewka, jabłko i gruszka dzieci po spróbowanie mają za zadanie wskazać marchewkę;

w woreczku schowane są różne warzywa (ziemniak, pomidor, pietruszka, marchewka, papryka), dzieci mają za zadanie za pomocą dotyku rozpoznać marchew;

„Zatańcz z nami” - taniec integracyjny przy muzyce (korowody)

Prowadząca pokazuje dzieciom kroki tańca integracyjnego i wspólnie przy muzyce starają się go zatańczyć.

Puzzle

Na dywanie zostają rozłożone koperty z puzzlami. Dzieci mają za zadanie ułożyć puzzle i powiedzieć co się na nich znajduje, co przedstawiają (sylwety owoców i warzyw).

Marchewkowy stworek

Każde dziecko otrzymuję marchewkę i przy użyciu przygotowanych elementów (nitki, włóczka, mazaki, bibuła, wykałaczki) ma stworzyć „Marchewkowego stworka”. Po zakończeniu pracy w przygotowanym miejscu dzieci eksponują swoje prace. następuje omówienie prac, opisywanie wrażeń.