Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej.
Temat dnia: Wiosna już jest!
Temat: Kilkuzdaniowe wypowiedzi uczniów o budzącej się przyrodzie na podstawie wiersza „Wiosenne czynności” i własnych obserwacji.
Cele ogólne:
Uczeń:
- dostrzega związek między porą roku, a zmianami w przyrodzie
- poprawnie wypowiada się na dany temat
- stosuje zdobytą wiedzę w praktyce
- dokonuje samokontroli
- aktywnie uczestniczy w pracach zespołu, grupy
Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi nazwać zmiany jakie zachodzą wiosną w przyrodzie
- rozumie samodzielnie czytany tekst
- umie udzielić odpowiedzi na pytania
- potrafi odgadnąć zagadki
- wie jakie ptaki przylatują z ciepłych krajów
- umie nazwać pierwsze wiosenne kwiaty
- umie uzupełnić luki z zdaniach
- umie zaśpiewać poznaną piosenkę
- potrafi w skupieniu wysłuchać utworu muzycznego
- potrafi środkami plastycznymi wykonać ilustrację inspirowaną wysłuchaną muzyką
Metody:
- aktywizująca: twórcze rozwiązywane problemów
- słowna: rozmowa
- praktyczna: ćwiczenia
Formy:
- aktywność indywidualna ( jednolita, zróżnicowana )
- aktywność zbiorowa ( jednolita z całą klasą, jednolita grupowa )
Przebieg zajęć:
Zagadki
Jeszcze prawie nic nie kwitnie, ani w polu, ni w ogrodzie, a on przebił śnieg i zakwitł białym
rankiem. (przebiśnieg)
Młody góral w górach, chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe.(krokus)
W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „ sanki”, a te kwiatki kwitną w marcu, w mroźne
ranki.(sasanki)
Odgadywanie zagadek. Odszukiwanie nazw ptaków i kwiatów, dobieranie do odpowiedniej
ilustracji i umieszczanie w tabelce.
Podpisywanie części tabelki - nazwy zwierząt i nazwy roślin.
7. Losowanie znaczków z wiosennymi kwiatami - podział na grupy.
8. Wykonywanie wiosennej ilustracji - malowanie farbami na szarym papierze - praca
w grupach.
Lubię wiosnę za ... .