Organizacja hospitacji w Gimnazjum w Starym Kurowie
Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją realizowania przez nauczycieli statutowych zadań szkoły, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami.
Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego.
Hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną. Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu lekcji (zajęć) i przyjętego przez nauczyciela toku postępowania.
Nie hospituje się zajęć, jeżeli obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.
Osobą uprawnioną do hospitowania zajęć jest dyrektor szkoły.
Dyrektor co najmniej dwa razy w roku hospituje lekcje (zajęcia) prowadzone przez nauczycieli stażystów, kontraktowych i mianowanych i co najmniej raz lekcje prowadzone przez nauczycieli dyplomowanych.
Przed planowaną oceną pracy lub oceną dorobku zawodowego nauczyciela dyrektor może przeprowadzić dodatkową hospitację w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor może przeprowadzić nieplanowaną hospitację o której informuje nauczyciela w dniu hospitacji.
Tematykę i harmonogram hospitacji opracowuje dyrektor szkoły na podstawie wniosków z nadzoru pedagogicznego w poprzednim roku szkolnym, priorytetów ministra edukacji i kuratora oświaty.
Przebieg hospitacji dokumentowany jest w arkuszu hospitacji.
Nauczyciel opracowuje konspekt hospitowanej lekcji i przedstawia dyrektorowi w przeddzień hospitacji w czasie rozmowy przedhospitacyjnej.
Konspekt lekcji powinien zawierać:
hasło programowe,
klasę i termin hospitacji,
metody i formy pracy,
cele lekcji,
środki dydaktyczne,
przebieg lekcji,
zadanie domowe.
Omówienie hospitacji powinno odbyć się w dniu jej przeprowadzenia, a w uzasadnionych przypadkach w terminie 3 dni roboczych po jej przeprowadzeniu.
Przebieg rozmowy pohospitacyjnej:
omówienie lekcji (zajęć) przez nauczyciela,
przekazanie nauczycielowi informacji zwrotnej na temat hospitowanej lekcji (zajęć) przez dyrektora,
wymiana poglądów, dyskusja,
ustalenie wspólnych wniosków lub zaleceń,
określenie potrzeb nauczyciela w zakresie doskonalenia zawodowego,
podpisanie arkusza hospitacji przez nauczyciela i dyrektora.