Scenariusz lekcji
Szkoła Podstawowa
Klasa III
Czas : 4 h
Temat dnia: „Tworzymy mapę świata”.
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem
- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na temat
przeczytanego tekstu
- wyszukuje informacji z odpowiednich źródeł
- zasady pisania wielkiej i małej litery
- rozwijanie wyobraźni i twórczej ekspresji
Cele operacyjne:
- uczeń czyta tekst płynnie, głośno, z odpowiednią intonacją
- uczeń potrafi dokonać obliczeń matematycznych w zakresie 100
- uczeń potrafi przedstawić tekst piosenki ruchem, gestem, mimiką
- uczeń stosuje zasady pisania wielkiej i małej litery
- uczeń wykonuje zadania plastyczne ze starannością
- uczeń określa główne kierunki świata
- zgodnie współdziała w grupie( nie wiem czy to do celu?)
- uczeń wymienia co najmniej po dwie cechy charakterystyczne dla danego kontynentu: roślinność, zwierzęta
- uczeń potrafi wymienić i wskazać na globusie poszczególne kontynenty
Metody nauczania:
a) słowne : pogadanka
b) oglądowe : pokaz
c) praktyczne : praca z książką, zajęcia praktyczne
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
CZĘŚCI LEKCJI |
OGNIWA LEKCJI |
PRZEBIEG LEKCJI |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
|
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
|
Część wstępna |
Edukacja polonistyczno- środowiskowa |
1. Powitanie
2. Sprawdzenie listy obecności
3. Nawiązanie do tematu zajęć: Ile mamy kontynentów? Kto potrafi wymienić je wszystkie?
|
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela
|
|
Część właściwa |
Edukacja środowiskowa
Edukacja polonistyczna
Edukacja polonistyczno - środowiskowa
Edukacja środowiskowa
Edukacja matematyczna
Edukacja muzyczna
|
4. Próby wskazania na globusie kontynentów. - Kto wskaże nam gdzie jest Europa? A gdzie jest Australia?
5. Przypomnienie zasad pisowni. - Kto przypomni kiedy piszemy wielką literę? Z jakiej zasady musimy wtedy skorzystać?
6. Praca w grupach (Nauczyciel dzieli uczniów na grupy .Każda grupa losuje karteczkę, na której jest napisana nazwa kontynentu, który muszą przygotować. (nie wiem czy to jest sens tutaj pisać bo pod spodem jest to samo?) - Przyniosłam wam atlasy geograficzne, encyklopedie, z których będziecie mogli korzystać.
Dzisiaj na lekcji postaramy się stworzyć mapę świata. Podzielę was teraz na grupy. Waszym zadaniem będzie stworzenie w grupach kontynentów. Stworzycie kontury danego kontynentu, wypiszecie roślinność, jakie zwierzęta tam żyją, możecie też narysować to wszystko. Również możecie wypisać największe państwa, a także cechy charakterystyczne dla danego kontynentu.
7. Stworzenie mapy świata - Jeżeli każda grupa jest już gotowa, to zapraszam na dywan. Teraz wspólnie stworzymy mapę świata. Ustawcie się tak, jak mniej więcej rozmieszczone są kontynenty. Teraz razem je przykleimy i powstanie wielka mapa świata. - Kto powie jakie rośliny rosną w Azji? Jakie zwierzęta tam żyją? A jakie w Afryce?
8. Liczby w zakresie 100. - wykonajcie samodzielnie zadanie 1, 2, 3 na karcie pracy. - Kto przeczyta treść zadania nr 4? Wspólnie zastanówmy się nad rozwiązaniem.
9. Utrwalenie piosenki „Nasza szkoła jest wesoła”
|
Dzieci podchodzą kolejno do globusa i wskazują kontynenty.
Uczniowie pracują w grupach.
Dzieci ustawiają się w swoich grupach na dywanie i wspólnie tworzą mapę świata.
Każda grupa prezentuje przygotowany przez siebie kontynent.
Dzieci rozwiązują zadania
Wspólne wykonanie piosenki
|
Atlasy, encyklopedie, arkusze papieru, kredki, flamastry
Karta pracy matematyczna |
Część końcowa |
Edukacja polonistyczna |
10. Podsumowanie dnia - O czy mówiliśmy dzisiaj na lekcji? - Czego nowego się nauczyliście?
11. Zadanie pracy domowej - Wykonajcie ćw. 3 na karcie pracy nr 10 i ćw. 1, 2 na karcie nr 11
|
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela
Dzieci zaznaczają pracę domową
|
|
Scenariusz przygotowały:
Aneta Szczapańska
Katarzyna Gryć
Zastanawiam się czy nie trzeba jeszcze tych kart pracy przygotować z edukacji matematycznej ale nie wiem , praca bardzo ładna mało poprawek postarałaś się Kasiu Gryć !!!!!!!!!!!!!! gratuluj bujnej wyobraźni!!!!!!!!!!!!!!!!! I dzięki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!