Prowadzący: Andrzej Gebel
Data: 25.02.2008 r.
Klasa: Ia i Ib chłopcy
Konspekt lekcji techniki
Temat: Budowa i zasada działania lutownicy.
Cele lekcji:
Uczeń wie:
jakie są rodzaje lutownic
z jakich elementów składa się lutownica
na czym polega lutowanie
Uczeń umie:
wyjaśnić zasadę działania lutownicy
posługiwać się lutownicą
przygotować materiały do lutowania
dostosować się do przepisów BHP podczas lutowania.
Metody nauczania:
metoda podająca (prezentacja filmu dydaktycznego, pokaz praktyczny)
pogadanka
praca z tekstem (czytanie instrukcji ze zrozumieniem, analiza rysunków schematycznych)
ćwiczenie praktyczne
Środki dydaktyczne: podręcznik do techniki, film dydaktyczny, schematy lutownicy oporowej i transformatorowej, lutownice oporowe i transformatorowe, lut, kalafonia, kawałki drutu
TOK LEKCJI
Część wprowadzająca
Czynności organizacyjne.
Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o rodzajach połączeń.
Przedstawienie tematu lekcji i jej celów.
Część realizacyjna
Praca z tekstem. Zapoznanie się uczniów z rozdziałem w podręczniku, dotyczącym budowy i zasady działania lutownicy.
Pokaz filmu dydaktycznego „Lutownica - budowa i rodzaje”.
Pogadanka na temat treści zawartych w filmie i podręczniku.
Praktyczny pokaz lutowania ze zwróceniem uwagi na bhp - nauczyciel.
Ćwiczenie praktyczne lutowania - uczniowie.
Część końcowa
Podsumowanie lekcji - uczniowie odpowiadają na pytania: Czy tylko przewody elektryczne można lutować? Co jeszcze można wykonać, używając lutownicy?
Praca domowa - ćwiczenie z podręcznika str. 66.
Ocena pracy i aktywności uczniów.
KARTA EWALUACYJNA DLA UCZNIA
Zaznacz swoją opinię o lekcji, stawiając „X” pod jednym z poniższych rysunków.
Jeśli uważasz, że dużo się nauczyłeś i lekcja Ci się podobała |
Jeśli twoja opinia jest pośrednia. |
Jeśli uważasz, że niczego się nie nauczyłeś i lekcja Ci się nie podobała. |
|
|
|
ROZMOWA POHOSPITACYJNA
DIAGNOZA STANU PO PRZEPROWADZONYM ZAJĘCIU(autorefleksja, wnioski, spostrzeżenia nauczyciela).
WNIOSKI:
|
Mocnymi stronami hospitowanych zajęć wartymi szerszego upowszechnienia są:
· trafny dobór i wykorzystanie środków i pomocy
dydaktycznych;
· umiejętności organizacyjne nauczycielek, pozwalające na łączenie treści programowych dla różnych grup wiekowych,
· trafny dobór treści, metod i form pracy;
· wykorzystanie technik twórczych,
· atrakcyjne prowadzenie zajęć, stymulowanie aktywności dzieci;
· dobre relacje miedzy nauczycielkami i dziećmi;
· dobór treści wychowawczych, konsekwentne stosowanie zasad;
Do słabszych stron obserwowanych zajęć należało:
· trudności ze zindywidualizowaniem podejścia do trudnego wychowanka,
niewłaściwe planowanie czasu zajęć, co powodowało trudności w realizacji
zaplanowanych celów;
Uogólniając można stwierdzić, ze nauczyciele stosują aktywne formy pracy,
dobierają ćwiczenia odpowiadające nie tylko treściom zajęć, ale również
możliwościom dzieci. Stopień osiągania zaplanowanych celów jest zróżnicowany
Wnioski z przeprowadzonych hospitacji są następujące:
kontynuować stosowanie aktywnych metod pracy, wzbogacać ich repertuar;
doskonalić formułowanie celów operacyjnych zajęć,
bogacić środki dydaktyczne, korzystać z pomocy dydaktycznych,
znaleźć odpowiednie formy pracy z dzieckiem o specyficznych trudnościach w nauce,
jasno komunikować polecenia,
konsekwentnie stosować zasady wypracowane w grupie,