KONSPEKT
TEMAT: Położenie, linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Afryki
Hasło programowe: Kontynenty i wybrane państwa
Zakres treści: położenie, linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Afryki.
Cel ogólny: Poznanie charakterystycznych cech położenia, linii brzegowej i ukształtowania powierzchni .
Cele szczegółowe:
Wiadomości:
Kategoria A (zapamiętywanie);
Uczeń:
wymienia cechy położenia Afryki;
wymienia ważniejsze obiekty geograficzne (morza, zatoki, cieśniny, krainy geograficzne);
Kategoria B (rozumienie);
Uczeń:
wyjaśnia znaczenie terminów: kotlina, rów tektoniczny;
wyjaśnia, w jaki sposób powstały rowy afrykańskie;
Umiejętności:
Kategoria C (stosowanie wiedzy w sytuacjach typowych);
Uczeń:
charakteryzuje na podstawie mapy położenie, ukształtowanie powierzchni Afryki
określa położenie geograficzne (matematyczne)
oblicza rozciągłość południkową w stopniach (i kilometrach) oraz równoleżnikową w stopniach
oblicza wysokość Słońca w pierwszych dniach kalendarzowych pór roku;
wskazuje wybrane obiekty geograficzne na mapie Afryki;
Kategoria D (stosowanie wiedzy w sytuacjach problemowych);
Uczeń:
wskazuje różnice między linią brzegową Afryki i Europy
określa konsekwencje wynikające z położenia Afryki
ocenia walory środowiska przyrodniczego
Postawy
kształtowanie aktywnej postawy na lekcji;
kształtowanie dociekliwości w rozwiązywaniu problemów.
Typ lekcji przeznaczona na realizację nowego materiału.
Formy nauczania lekcja w klasie
Formy organizacyjne zespołowa, indywidualna
Strategia operacyjna, problemowa
Metody operatywna (praca z mapą, obliczanie), problemowa
Środki dydaktyczne mapa hipsometryczna Afryki, atlas geograficzny, zeszyt ćwiczeń, podręcznik
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
Omówienie zasad pracy przy realizacji tematyki geografii regionalnej
Podanie tematu, celu ogólnego lekcji oraz krótkiej informacji o pochodzeniu nazwy „Afryka”.
Nazwa Afryka (Africa, czyli Kraj Afrów) używana była w starożytnym Rzymie początkowo tylko dla określenia terenów dzisiejszej Tunezji, zaś kontynent leżący na południowych brzegach M. Śródziemnego nosił miano Libii (Egipt zaliczany był do Azji). Po raz pierwszy nazwy „Afryka” dla określenia całego kontynentu użył rzymski geograf Pomponiusz Mela w 41 r. n.e., ale jeszcze przez kilka wieków używano zamiennie nazw Libia i Afryka, zasięg tej ostatniej bywał ograniczany do jednej z rzymskich prowincji.
Faza realizacyjna
Uczniowie opisują położenie geograficzne Afryki na mapie świata:
wskazują Afrykę i opisują jej położenie (na półkulach, w stosunku do innych kontynentów, mórz i oceanów);
wskazują skrajne punkty kontynentu i odczytują ich współrzędne geograficzne (matematyczne)
na północy - przyl. Biały 37025'N na zachodzie - przyl. Zielony 17030'W
na południu - przyl. Igielny 34051'S na wschodzie - przyl. Hafun 51026'E
Uczniowie obliczają rozciągłość południkową i równoleżnikową w stopniach
rozciągłość południkowa 370N + 350S = 720 (720 * 111,2 = 8006,4 km)
rozciągłość równoleżnikowa 17030'W + 51030'E = 690 (ok. 7 400 km)
Wypowiedzi uczniów:
Duża rozciągłość południkowa kontynentu ma wpływ na ....................... (np. komunikację, występowanie wielu stref klimatycznych itp.).
Duża rozciągłość równoleżnikowa kontynentu wpływa na ................. (różnicę czasu miejscowego).
Uczniowie obliczają wysokość Słońca w południe w pierwszych dniach kalendarzowych pór roku na krańcowych punktach Afryki
przyl. Biały 37025'N
21 III, 23 IX 900 - 37025' + 00 = 52035'
22 VI 900 - 37025' + 23027'= 76002'
22 XII 900 - 37025' - 23027'= 29008'
przyl. Igielny 34051'S
21 III, 23 IX 900 - 37025' + 00 = 52035'
22 VI 900 - 37025' - 23027'= 29008'
22 XII 900 - 37025' + 23027'= 76002
Sformułowanie wniosku: Słońce przez cały rok wznosi się wysoko nad horyzontem, w związku z tym silnie nagrzewa powierzchnie Ziemi i przez cały rok jest ciepło.
Sformułowanie najważniejszych cech położenia Afryki:
Cechy położenia:
Afryka leży na wszystkich półkulach.
Położona jest niemal symetrycznie względem równika. Przecinają ją zwrotniki.
Afryka leży w strefie klimatów gorących.
Po obu stronach równika występują takie same strefy klimatyczne, roślinne i glebowe
Korzystając z atlasu uczniowie znają różnice między linią brzegową Afryki a linią brzegową Europy
Afryka - słabo rozwinięta, mało półwyspów, wysp, zatok (głęboko wciętych w ląd);
Europa - dobrze rozwinięta, wiele półwyspów, wysp, zatok
Na podstawie mapy uczniowie opisują cechy ukształtowania powierzchni
przewaga wyżyn (wysoko wzniesionych i rozległych); ok. 70% lądu
występowanie rozległych kotlin.
niewielka ilość gór: młode góry fałdowe - Atlas, stare górotwory - g. Smocze i Przylądkowe;
wąski pas nizin nadbrzeżnych
Informacja nauczyciela:
W budowie geologicznej charakterystycznym elementem są rowy tektoniczne powstałe podczas trzeciorzędowych ruchów skorupy ziemskiej. Najniższe obniżenia rowów tektonicznych wypełniają wody jezior (Kiwu, Tanganika, Niasa). Z powstaniem zapadlisk wiążą się zjawiska wulkaniczne, których efektem są masywy wulkaniczne we wschodniej Afryce.
Uczniowie wskazują na mapie ważniejsze krainy geograficzne:
wyżyny - Abisyńska, Wschodnioafrykańska, Ahaggar, Tibesti, Adamawa (występują tu góry wulkaniczne; czynny wulkan Kamerun - 4070 m n.p.m.)
kotliny - Wielki Erg Wschodni, Libijska, Zachodniosaharyjska, Środkowego Nigru, Czadu, Górnego Nilu, Konga, Wschodnioafrykańska, Kalahari
góry - Atlas, Przylądkowe, Smocze;
góry wulkaniczne - Kilimandżaro, Kenia, Ruwenzori, Meru, Kamerun i in.
Faza podsumowująca
Przedstaw najważniejsze cechy położenia Afryki;
Które cechy ukształtowania powierzchni Afryki można uznać za charakterystyczne?
Oceń czy Afryka jest kontynentem o warunkach korzystnych dla życia człowieka?
Praca domowa: Zad. 6 s. 49 w zeszycie ćwiczeń
Przygotuj ustnie wypowiedź: Masz możliwość wyjazdu do Afryki. Powiedz, gdzie najchętniej pojechałbyś. Uzasadnij swoją wypowiedź.