Konspekt zajęć
Grupa dzieci 3-letnich
Temat zajęć: „Rumiane jabłuszko, złocista gruszeczka”
Cele:
Poznanie owoców podczas słuchania wiersza „Smaczne owoce”
Metody:
Pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
K.W. Vopel „Od stóp do głów- gry i zabawy ruchowe dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat”, cz.5;
Wiersz „Smaczne owoce” (autor nieznany)
S. Draszkiewicz, „Wiersze i inscenizacje. Nauczyłem się w przedszkolu”
Owoce, worek, opaska na oczy
Przebieg zajęć:
Część I.
1. Zabawa „Co to za owoc?”
Nauczyciel umieszcza w worku owoce, które dzieci wcześniej oglądały i dotykały. Dzieci kolejno wsadzają ręce do worka, dotykają wybrany owoc i nazywają go.
2. Wypowiadanie słów: rumiane jabłuszka, złociste gruszeczki w różny sposób np. niskim, grubym głosem lub wolno, szybko. (wspólnie z nauczycielem)
3. Zabawa ruchowa „Bieganie”
Dzieci ściągają buty i stają przy ścianie. Nauczyciel mówi: „Uwaga, uwaga, gotowi start…”. Dzieci biegną do swoich butów i zakładają je (gdy dzieci podbiegną do swoich butów, nauczyciel kolejno wypowiada imiona wszystkich dzieci. Może np. powiedzieć: „wygrał Adaś, ale i wygrał Krzyś, Jaś i Ola”.
Część II.
1. Wyciąganie z koszyka owoców, których nazwy podaje nauczyciel. Przeliczanie owoców np. 2 gruszki, 3 jabłka.
2. Słuchanie wiersza „Smaczne owoce”
Smaczne są śliwki, jabłuszka,
Wędrują z buzi do brzuszka..
Smaczne są i bardzo zdrowe
Gruszeczki, jabłuszka surowe.
Ładna buzia nie jest blada,
Gdy owoców dużo zjada.
I Marysia i Stefanek -
Każdy buzię ma rumianą.
Smaczne są gruszki, jabłuszka,
Wędrują z buzi do brzuszka.
Jedzą: Krzysio, Staś i Witek,
Ale tylko te myte.
3. Rozmowa na temat wiersza.
- Gdzie owoce trafiają z buzi?
- Dlaczego należy myć owoce?
- Dlaczego trzeba jeść dużo owoców?
4. Zabawa „Smaczne owoce”
- Dzieci głaszczą się po brzuszku, bo owoce są takie dobre.
- Oblizują się od ucha do ucha, bo taka słodka jest gruszka.
- Mówią mniam, mniam…, bo owoce są takie pyszne.
Część III.
1. Degustacja owoców połączona z rozpoznawaniem ich po smaku. Dzieci jedzą kawałeczki owoców. Zamykają oczy i próbują rozpoznać, co jedzą.
2. Po skończeniu dzieci pomagają nauczycielowi porządkować miejsce pracy.
3. Dzieci podejmują zabawy dowolne.
Sylwia Smolińska
II rok Pedagogika
Specjalność
Szkolno- opiekuńcza
1