Scenariusz zajęć
Data: 04.04.2006
Temat kompleksowy: „Zabawa w teatr”
Temat dnia: „Teatr żywy”
Grupa: 5 - latki
Cele operacyjne:
potrafi wypowiadać się na określony temat
zna znaczenie słów: teatr, aktor, aktorka, scena, kulisy
potrafi wymienić rodzaje lalek
potrafi określić różnicę między lalkami
Metody:
percepcyjna - uprzystępniania sztuki
słowna - rozmowa
czynna - samodzielnych doświadczeń
Formy:
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
pacynka Klementynka
wiersz J. Kulmowej „Teatr żywy”
tabliczki z wyrazami: teatr, aktor, aktorka, scena, kulisy
lalki: pacynki, kukiełki, marionetki
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
N. zakłada na rękę pacynkę i przedstawia ją dzieciom.
„Witajcie drogie dzieci. Mam na imię Klementyna i będę towarzyszyć wam podczas dzisiejszych zajęć, ale najpierw przywitajcie się ze mną”
Pacynka Klementynka wita się z dziećmi poprzez podanie ręki.
2. Słuchanie wiersza J. Kulmowej „Teatr żywy”.
N. zadaje dzieciom pytanie:
Co to jest według was „Teatr żywy”
N. czyta wiersz:
A w teatrze
wszystko inaczej.
Tu naprawdę żyje to na co patrzę.
Aktor co króla gra
wcale nie jest za szybą ze szkła.
Ta aktorka widzi mnie na pewno
chociaż jest złotowłosą królewną.
I ten książę piękny jak westchnienie
jest o krok ode mnie - choć na scenie.
Więc nie wierzę, że jak wyjdę za kulisy
to królewna czarnowłosa będzie, książę łysy.
Bo jeżeli nie za szkłem, nie na taśmie
to ta bajka musi być
TUTAJ WŁAŚNIE.
Dla mnie, przy mnie
dzieją się te dziwy.
Kocham teatr bo
jest inny - żywy.
3. Rozmowa na temat wiersza.
N. zadaje pytania:
Kto występuje w teatrze? (Aktorzy)
Co to znaczy, że teatr jest żywy? (Wszystko odbywa się na żywo, na scenie)
Kto z was był w teatrze?
4. Odczytywanie wyrazów związanych z teatrem.
N. wiesza na tablicy kartoniki z napisami i pokazując odczytuje je:
teatr
aktor
aktorka
scena
kulisy
N. zadaje pytanie: Kto z was wie co oznaczają kolejne wyrazy?
N. wyjaśnia znaczenie niezrozumiałych określeń.
5. Prezentacja lalek.
N. pokazuje dzieciom różne rodzaje lalek (pacynki, kukiełki, marionetki).
N. zadaje dzieciom pytania:
Jak wyglądają te lalki? opiszcie ich wygląd
Czym się różnią?
Czy takie lalki można spotkać w teatrze?
Jak nazywa się taki teatr?
6. Swobodna improwizacja słowna z wykorzystaniem dowolnej lalki.
N. rozdaje chętnym dzieciom lalki i prosi, aby wcielili się w role aktorów- lalek i porozmawiali na dowolny temat.